منتقدان و متخصصان منابع انسانی در نشست بررسی گزارش حقوق و دستمزد ۱۴۰۳«جاب‌ویژن» که با حضور هم‌بنیان‌گذار این شرکت برگزار شد، گزارش مذکور را برای شرکت‌ها غیر قابل استناد دانستند.

گزارش سراسری میزان افزایش حقوق در سال ۱۴۰۳ که به تازگی منتشر شده، واکنش‌ها و انتقادهایی را برانگیخته و کارشناسان بعضی از گروه‌های شغلی به ویژه متخصصین منابع انسانی و روابط عمومی، در مورد جامعه آماری این گزارش ابهاماتی را مطرح کرده‌اند. به عقیده آنان، آمار مطرح شده در این گزارش با واقعیت‌ها مغایرت دارد و نیازمند بازنگری است.

در نشست بررسی گزارش جاب‌ویژن که دیروز، دوشنبه ۲۷ فروردین ماه در کارخانه نوآوری آزادی با مشارکت جاب‌ویژن و «دیجی‌نکست» برگزار شد،‌«هادی محمدآبادی»، هم‌بنیان‌گذار و هم‌مدیرعامل پلتفرم کاریابی جاب‌ویژن، نبود قطعیت و تقارن اطلاعاتی را مسبب هزینه‌های زیادی در بازار کار دانست و یکی از اهداف مهم این گزارش را رهنمون کردن افراد به سمت شفافیت و انعکاس واقعیت‌های بازار عنوان کرد.

او گفت: «مذاکره بین کارفرما و نیروی انسانی همواره فرایندی پر از اصطکاک و عدم قطعیت است و با توجه به نبود گزارشی که منعکس کننده وضعیت حقوق و دستمزد در کل بازار کار باشد، اینکه چه رقم و عددی منصفانه، مبتنی بر توانایی‌ها و منطبق بر عرضه و تقاضا است، شفاف نیست.»

محمدآبادی ادامه داد: «دغدغه جاب ویژن ایجاد شفاف‌سازی در کل بازار ایران است. به عقیده ما برداشت‌ها و تصورات اشتباه، منجر به هزینه‌های گزافی می‌شود که ما به دنبال حل این مشکل هستیم.»

او در پاسخ به نقدهایی که به جامعه آماری این گزارش وارد می‌شود، گفت: «وقتی در مورد بازار کل ایران صحبت می‌کنیم، منظور فقط چند شرکت برترنیست. ایران فقط محدود به تهران و شرکت‌هایی که ما می‌شناسیم نیست. ما به بیش از۸۰ هزار سازمان سرویس می‌دهیم که نزدیک به ۵ میلیون نیروی کار در ۶۳۰ شهر ایران در آن‌ها مشغول به کار هستند و بیش از ۹۹ درصد این سازمان‌ها تمام خصوصی هستند.»

هم‌بنیان‌گذار جاب‌ویژن در مورد روش‌شناسی تهیه گزارش توضیح داد: «این گزارش بر اساس نظرسنجی تهیه و تنظیم شده و نظرسنجی‌ها با بیش از ۷۰ سوال در حوزه‌های مختلف کاری در اسفند ۱۴۰۲ و فروردین ۱۴۰۳ انجام شده است.»

او افزود: نکته مهم این گزارش که مستقیم به بحث حقوق و دستمزد برمی‌گردد این است که اطلاعات دموگرافیک افراد گرفته می‌شود. حقوق دریافتی آن‌ها و اینکه فکر می‌کنند در سال آینده با کارفرما با چه حقوقی به توافق می‌رسند و چند درصد افزایش خواهند داشت نیز مورد پرسش قرار گرفته و محوریت اصلی را تشکیل داده است. در نهایت با مشارکت ۹۵ هزار نفر، این اطلاعات پس از پالایش و خوشه‌بندی در دسترس افراد قرار گرفته است.»

سپس «علی مروی»، پژوهشگر اقتصادی و یکی از منتقدین این گزارش، گفت: «چنین گزارش‌هایی باید تصویری کلان از بازار کشور ارایه کنند و شاخص‌هایی ارایه شود که هزینه‌های زندگی را اندازه‌گیری می‌کنند.»

مروی ادامه داد: «گزارش جاب‌ویژن دربرگیرنده افراد ماهر و متخصص است و تنها ۱۰۰ هزار نمونه را مورد ارزیابی قرار داده است. بنابراین این گزارش جامع نیست و می‌تواند بر شهود ما اثر مخرب بگذارد.»

«محسن روستا»، بنیان‌گذار آهامو نیز میزان افزایش حقوق در سال ۱۴۰۳ را بی‌اعتبار دانست.

او سپس به دو نکته مطرح شده در گزارش مذکور پرداخت و گفت: «در گزارش ذکر شده که «درآمد در راستای تورم موجود در این سه سال ۶ درصد افزایش داشته است» و «ما در مقایسه با۷۰ کشور دیگر، قدرت خرید بالاتری داریم». این گزاره‌ها بی‌اساس است و حس عصبانیت را در خواننده ایجاد می‌کند.»

روستا افزود: «رشد تورم و افزایش هزینه‌ها انکارناپذیر است و ملموس است. همچنین در روش تحقیق تهیه این گزارش، نمونه‌های در دسترس بسیار سوگیری دارند و زمانی که سوال فقط از کارجو پرسیده شود، تطبیق‌پذیری را باطل می‌کند. همچنین چگونگی اعتبارسنجی مشخص نیست و به نظر من اصلاً انجام نشده است.»

«علی آب‌روشن»، مدیرکل منابع انسانی علی‌بابا، در نقدهای خود به این گزارش اظهار داشت: «نتایج و روش‌شناسی دو دغدغه اصلی من است و با توجه به شناختی که از این فضا دارم، می‌توانم بگویم که نتایج به دست آمده منطقی نیست و داده‌ای که تنها از سمت کارجو وجود دارد، قابل اتکا نیست.»

سپس هم‌بنیان‌گذار جاب ویژن در توضیحات تکمیلی خود بیان کرد: «در انتهای این گزارش، ۱۵۰ شرکت برتر کشور تفکیک شده است و عزیزانی که منتقد اصلی هستند دقیقا از همین شرکت‌ها هستند.»

محمدآبادی گفت: «جاب ویژن به ۸۰هزار سازمان سرویس ارائه می‌دهد و ۱۵۰ شرکت در مقایسه با این عدد از نظر تعدادی حدود ۲ دهم درصد می‌شود. این شرکت‌ها حدود ۱۰۰هزار نفر شاغل دارند. درحالی که آن ۸۰هزار سازمان چیزی قریب بر ۵ میلیون نفر شاغل دارند. در این ۱۵۰ شرکت، بین ۵۰ تا ۷۰ درصد افراد در لایه‌های عملیاتی مشغول هستند.»

در پایان نشست نیز منتقدین اظهار امیدواری کردند که گزارش‌های بعدی جاب‌ویژن دقیق‌تر تهیه شود.

source

توسط digitalwebmaster