19 آوریل 2001، فضانورد آژانس فضایی اروپا، «آمبرتو گیدونی» به‌عنوان اولین اروپایی وارد ایستگاه فضایی بین‌المللی شد. او توسط شاتل فضایی اندیور این رکورد را ثبت کرد.

محموله اندیور همچنین شامل ماژول لجستیک چندمنظوره Raffaello (MPLM) بود که برای تحویل بیش از 10 تن تجهیزات و تدارکات به ایستگاه فضایی برنامه‌ریزی شده‌ بود.

ازجمله تدارکات آن برخی از اولین محموله‌های آزمایشی برای استفاده در ماژول آزمایشگاهی ایالات‌متحده بود.

ماژول MPLM که در ایتالیا توسط آژانس فضایی ایتالیا (ASI) ساخته‌ شده‌ است، تنها ماژولی است که می‌تواند محموله‌های علمی را به ایستگاه برساند. Raffaello علاوه‌ بر غذا، آب، لباس و سایر مواد مصرفی، دو قفسه آزمایش علمی را نیز حمل می‌کرد.

به محض ورود به ایستگاه فضایی بین‌المللی، گیدونی کنترل بازوی روباتیک شاتل را در دست گرفت و Raffaello MPLM را هدایت کرد.

تا قبل از این پرواز، تحویل محموله به ایستگاه بیشتر شامل انواع مصالح و سازه برای افزایش حجم و توان ایستگاه بود. این تحویل سرآغاز بهره‌برداری علمی از ایستگاه توسط آزمایشگاه است.

به محض ورود به ایستگاه فضایی بین‌المللی، گیدونی کنترل بازوی رباتیک شاتل را در دست گرفت و Raffaello MPLM را از محل اتصال شاتل به موقعیت خود هدایت کرد.

با چشم‌اندازهای محدود از پنجره، این یک فرآیند پیچیده بود که ماه‌ها آموزش فشرده‌ را دربر گرفته‌ بود. از داخل کابین شاتل، گیدونی از دوربین‌های کنترل از راه دور، کنترل‌های دستی و یک سیستم دید فضایی دقیق کامپیوتری برای کار با بازوی شاتل و هدایت ماژول استفاده کرد.

source

توسط digitalwebmaster