طبق آمار GSD، به تعداد ۱۰.۲۱ میلیون بازی رایانه‌های شخصی و کنسولی در سراسر اروپا به فروش رفته که نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۲.۳ درصد کاهش را نشان می‌دهد.


کاهش فروش گفته شده در بالا زمانی قابل توجه است که بدانید Call of Duty، سال گذشته در ماه اکتبر عرضه شد، اما امسال در ماه نوامبر شاهد انتشار آن بودیم. این یعنی با وجود عدم حضور شوتر اول‌شخص بسیار محبوب شرکت اکتیویژن (Activision)، اروپا تنها به یک کاهش جزئی دست یافته است.

EA Sports FC 24 به راحتی پرفروش‌ترین بازی ماه بود. فروش عنوان فوتبالی الکترونیک آرتز (EA) ۱۰ درصد کم‌تر از FIFA 23 سال گذشته بوده است، هرچند که برخی از دلایل آن را می‌توان با تغییر نام برند و این حقیقت که سال گذشته یک جام جهانی زمستانی برگزار شد تا به ایجاد هیجان در این ورزش کمک کند، توضیح داد.

Assassin’s Creed Mirage از یوبیسافت (Ubisoft) در رتبه ۲ قرار دارد و Marvel’s Spider-Man 2 را با اختلاف بسیار کمی شکست داد. در چهار هفته اول، عملکرد Assassin’s Creed Mirage حدود ۴۹ درصد کمتر از چیزی است که Assassin’s Creed Valhalla مدیریت می‌کرد.

Assassin’s Creed Mirage یک برداشت کوچک‌تر و کلاسیک‌تر از عنوان قبلی خود محسوب می‌شود و بنابراین انتظاری برای رقابت با Assassin’s Creed Valhalla وجود نداشت. در مقایسه با بازی‌های قدیمی‌تر Assassin’s Creed، فروش Assassin’s Creed Mirage حدود ۲۲ درصد بیشتر از Assassin’s Creed Odyssey و ۶ درصد بیشتر از Assassin’s Creed Origins بوده است.

فروش و عملکرد بازی Marvel’s Spider-Man 2 در دو هفته اول نزدیک به ۳۰ درصد از Marvel’s Spider-Man 2018 و تقریباً سه برابر از Spider-Man: Miles Morales بیشتر بوده.

در جایگاه چهارم، بازی Super Mario Bros Wonder قرار دارد؛ گرچه ممکن است این بازی جایگاه بالاتری را به خود اختصاص داده باشد، زیرا این داده‌ها شامل آمار دانلود نمی‌شوند (نینتندو (Nintendo) آمار فروش دیجیتالی خود را به اشتراک نمی‌گذارد). نینتندو اعلام کرده که Super Mario Bros Wonder سریع‌ترین بازی Super Mario از حیطه فروش در اروپا است.

همچنین در چارت‌های ماه اکتبر می‌توان به Lords of the Fallen (رتبه ۵)، Metal Gear Sold: Master Collection Volume 1 (رتبه ۱۶)، EA Sports UFC 5 (رتبه ۱۷)، Detective Pikachu Returns (رتبه ۳۲)، Sonic Superstars (رتبه ۳۳) و Forza Motorsport (رتبه ۴۲) اشاره کرد.

از نظر فروش کنسولی، PS5 به راحتی کنسول شماره ۱ در اروپا است. فروش پلی استیشن ۵ نسبت به اکتبر سال گذشته ۱۴۳ درصد افزایش یافته که دلیلش در دسترس بودن بیشتر آن است. نینتندو سوییچ علی‌رغم کاهش ۲۰ درصدی فروش در مقایسه با اکتبر سال گذشته در رتبه دوم قرار دارد، در حالی که فروش Xbox Series S و X در اروپا با افت ۵۲ درصدی نسبت به سال قبل ادامه می‌یابد.

در مجموع، ۴۸۱۰۰۰ کنسول در سراسر بازارهای ردیابی شده اروپا در ماه اکتبر فروخته شده است.

در مقایسه با ماه سپتامبر، فروش کلی بازار نزدیک به ۱۶ درصد، فروش PS5 حدود ۱۱ درصد، فروش سوییچ ۱۰ درصد و فروش ایکس باکس کمتر از ۲۰ درصد افزایش داشته است. لطفا توجه کنید: انحصاری بزرگ سال ایکس باکس (Starfield) در ماه سپتامبر عرضه شد، در حالی که بازی‌های بزرگ پلی استیشن و نینتندو (Marvel’s Spider-Man 2 و Super Mario Bros Wonder) در ماه اکتبر منتشر شدند.

از نظر لوازم جانبی، ۱.۱۴ میلیون محصول در بازارهای ردیابی شده به فروش رفته است (۳.۶ درصد کاهش نسبت به سال قبل)، در حالی که فروش کیف پول/کارت با ۴ درصد کاهش به ۹۶۹۸۱۸ دستگاه رسید.

پرفروش‌ترین‌های سپتامبر ۲۰۲۳ در اروپا (دیجیتال + فیزیکی)

رتبه عنوان
۱ EA Sports FC 24 (EA)
۲ Assassin’s Creed Mirage (Ubisoft)
۳ Spider-Man 2 (Sony)
۴ Super Mario Bros Wonder (Nintendo)*
۵ Grand Theft Auto 5 (Rockstar)
۶ Lords of the Fallen 2023 (CI Games)
۷ Battlefield 2042 (EA)
۸ Hogwarts Legacy (Warner Bros)
۹ Red Dead Redemption 2 (Rockstar)
۱۰ It Takes Two (EA)
*داده‌های دیجیتال برای عناوین نینتندو در دسترس نیست.

نظر شما در این باره چیست؟

source

توسط