به‌تازگی در گزارشی از سوی بلومبرگ ادعا شد که اپل درحال سرمایه‌گذاری 1 میلیارد دلاری است تا قابلیت‌های هوش مصنوعی را به محصولات خود بیاورد. حالا «مینگ-چی کو»، تحلیل‌گر مشهور نیز اعلام کرده است که این شرکت در سال 2023 حداقل 620 میلیون دلار درزمینه سرورهای هوش مصنوعی هزینه کرده و می‌خواهد این رقم را در سال 2024 به 4.75 میلیارد دلار برساند.

مینگ-چی کو در یادداشتی در پلتفرم مدیوم مدعی شد که اپل برنامه داشته تا امسال بین 2000 تا 3000 سرور هوش مصنوعی بخرد و این تعداد برای سال آینده به حداکثر 20 هزار خواهد رسید. کو باور دارد که این شرکت درحال‌حاضر سرورهایی با تراشه انویدیا HGX H100 را برای هوش مصنوعی مولد خریداری می‌کند، و در سال آینده به سراغ تراشه B100 خواهد رفت. گفتنی است که قیمت هر تراشه H100 که انویدیا آن را یک پلتفرم ابرکامپیوتر برای هوش مصنوعی می‌داند، حدود 250 هزار دلار است.

اپل باید عقب‌ماندگی‌های خود درزمینه هوش مصنوعی را جبران کند

البته به‌نظر می‌رسد که مینگ-چی کو در این زمینه بیشتر درحال گمانه‌زنی باشد. او می‌گوید کوپرتینویی‌ها احتمالاً به‌جای استفاده مجازی از سخت‌افزارها، مشغول خریداری و نصب این تراشه‌ها در سرورهای خود هستند تا امنیت و حریم خصوصی بیشتری را برای خود به ارمغان بیاورند.

این تحلیل‌گر سرشناس معتقد است که اپل می‌تواند به توسعه تراشه‌های سرور مخصوص خودش هم مشغول شود تا در هزینه‌ها صرفه‌جویی کند؛ اما هنوز شواهدی مبنی بر این کار دیده نشده است.

اگرچه به‌نظر می‌رسد که اپل درحال سرمایه‌گذاری عظیمی درزمینه هوش مصنوعی است، اما هنوز راه زیادی در پیش رو دارد تا عقب‌ماندگی این شرکت نسبت به متا و مایکروسافت جبران شود. این شرکت همچنین باید درزمینه نیروی انسانی، زیرساخت و… هزینه کند، و کو باور دارد که سالانه به چند میلیارد دلار سرمایه نیاز است تا بتواند خود را به رقبا برساند. او می‌گوید اگر اپل سرمایه‌گذاری کافی در این زمینه نداشته باشد، شانسی برای رقابت در بازار هوش مصنوعی مولد نخواهد داشت.

source

توسط digitalwebmaster