تکنیک های بازاریابی به دلیل تمرکز بیشتر بر بینش مصرف کننده در حال تکامل است. در گذشته کمپین های مختلف با هدف جذب گسترده مشتری با پخش تبلیغات عمومی در تلویزیون، رادیو و پلتفرم های چاپی محدود انجام می شد. امروزه چشم‌ انداز و نحوه تبلیغات بسیار متفاوت است. سرویس‌ های استریم مانند Netflix وHulu  ظهور کرده ‌اند، و پلتفرم ‌های رسانه ‌های اجتماعی راه‌ های تازه‌ ای را فراهم می ‌کنند. با رادیویی که اکنون گزینه ‌های پاندورا، اسپاتیفای و ماهواره ‌ای را در بر می ‌گیرد، تعداد زیادی از کانال‌ ها افزایش یافته است و این امر برای بازاریابان ضروری است که با مشتریان در طیف متنوعی از پلتفرم‌ ها ارتباط برقرار کنند.

بینش مشتری چیست؟

قدرت بینش مشتری فراتر از تجزیه و تحلیل و تحقیق است و به کاوش داده ها و افکار و باور های درونی تک تک مصرف کنندگان می پردازد. بازاریابان از این بینش ها برای درک واقعی ترجیحات محصول استفاده می کنند. بر خلاف آمار های جمعیتی پایه که شامل جنسیت، درآمد و وضعیت تاهل است، قدرت بینش مشتری بر رفتار ها و روند های روان شناختی متمرکز است. جمع آوری چنین بینش هایی تصویر جامعی از مشتری را ترسیم می کند و درک خود و رویکرد خرید را روشن می سازد. شناخت بینش های قابل استفاده برای مخاطبان گسترده تر به تعیین دقیق بازار هدف بهینه برای یک محصول کمک می کند.

بهترین روش برای دستیابی به قدرت بینش مشتری چيست؟

قدرت بینش مشتری


قدرت بینش مشتری فراتر از آمار است. اگرچه تجزیه و تحلیل مهم است؛ اما به تنهایی کافی نیست. برای درک بهتر مشتریان خود، اعداد را با تکنیک هایی مانند سوشال لیسنینگ یا گوش دادن اجتماعی، نظرسنجی، مصاحبه، تست A/B، گروه های متمرکز و بازخورد مصرف کننده ترکیب کنید.

سه عنصر کلیدی بینش موثر مصرف کننده را هدایت می کند: ابزار های تقسیم بندی، استفاده از داده ها و تعامل بیشتر با مشتری. این ها به سوالاتی در مورد تجربیات مشتری، مانند تشویق به خرید های تکراری، درک افکار قبل و بعد از خرید و غلبه بر موانع خرید می پردازند.

ابزار های تقسیم بندی: درک الگو های تعامل با مشتری، پیگیری پاسخ به تلاش های بازاریابی و شناسایی تاکتیک های موثر با استفاده از تجزیه و تحلیل.

استفاده از داده ها: پایگاه داده های مشتریان را برای شناسایی الگو های خرید و روش های ارتباطی ترجیحی تجزیه و تحلیل کنید.

تعامل با مشتری: استراتژی های تعامل را بر اساس تجزیه و تحلیل داده ها تنظیم کنید.

داده‌ های حاصل از تجزیه ‌و تحلیل مناسب خواسته‌ ها، نیاز ها و رفتار خرید مشتری ایده‌ آل شما را نشان می ‌دهد و خرید مجدد آینده را تسهیل می ‌کند.

بینش مشتری چه مزایایی به شما ارائه می دهد؟

مزایای بینش مشتری


تبلیغات سنتی دیگر با مصرف کنندگان امروزی هم خوانی ندارد و رویکرد قدیمی دیکته کردن تصمیمات خرید دیگر بی فایده است. در گذشته این نوع از بازاریابی به دلیل کانال های مصرف محدود کار می کرد.

مصرف کنندگان مدرن راه حل های شخصی برای تصمیم به خرید را طلب می کنند. آن ها نه تنها به دنبال بازاریابان بلکه به دنبال توسعه دهندگان محصول هستند. قدرت بینش مشتری، شناسایی دقیق رفتار مشتری و تسهیل بازاریابی هدفمند را امکان پذیر می کند.

از کجا می‌توانید اطلاعات مشتری را به دست آورید؟

برای کشف الگوهای رفتار، احساسات و انگیزه ها ی مصرف کننده، کاوش عمیق تری نسبت به تحقیقات بازار سنتی ضروری است. برای اینکه بینش‌ ها معنی ‌دار باشند، باید اطلاعات تازه و کاربردی ارائه دهند. این داده ها استراتژی های بازاریابی را اصلاح می کند، با عادات مشتری همسو می شوند و بر اقدامات او تأثیر می گذارند. سه راه برای جمع آوری بینش های ارزشمند مصرف کننده وجود دارد:

  • شبکه های اجتماعی:

با توجه به این که تعداد زیادی از افراد در رسانه های اجتماعی درگیر هستند، این پلتفرم ها برای جمع آوری اطلاعات ایده آل هستند. واکنش‌ ها به پست‌ های خود را ارزیابی کنید، نظرات محصولات و برند را بسنجید و بازخوردی را از طرفداران و حامیان رقبا دریافت کنید.

بررسی‌ ها دیدگاهی دو گانه ارائه می ‌دهند: آن چه مشتریان از آن قدردانی می ‌کنند و جایی که به بهبود نیاز است. بینش های کیفی از نظرات پدید می آیند، در حالی که داده های کمی از رتبه بندی ها سرچشمه می گیرند. پلتفرم های مختلف و تالار های گفت و گو را برای درک نقاط قوت خود و استراتژی های موفقیت رقبا بررسی کنید.

نظرات آنلاین


  • گروه های متمرکز دیجیتال:

گروه‌ های کانونی سنتی که برای قلمرو دیجیتالی تطبیق داده شده ‌اند، بینش ‌های عمیقی ارائه می دهند. این مکالمات حول محور محصول یا خدمات شما می چرخند و نگاهی اجمالی به افکار و قدرت بینش مشتری ارائه خواهند داد. این روش اطلاعات با کیفیتی را در اختیار شما می گذارد که می توانند برای مزایای استراتژیک مورد استفاده قرار گیرند.

جمع بندی

در نتیجه می توان گفت که بازتاب بینش مشتری در حال حاضر تاثیرات قدرتمندی در عرصه بازاریابی دارد و از تحلیل‌ های پیشرفته و اطلاعات جدید برای شناخت ترجیحات، نیاز ها و رفتار مشتریان بهره می ‌برد. این مشتریان جدید نه تنها در پیش‌ بینی ‌های بازاریابان، بلکه در طراحی محصولات و خدمات نیز دخالت دارند. برنامه‌ ریزی بهینه با تاکید بر تجزیه و تحلیل داده ‌ها، شناخت مصرف ‌کننده و تطابق با راه ‌اندازی استراتژی ‌های موثر، تراکنش ‌های تجاری را تسهیل می‌ کند. در آخرین تجزیه ‌و تحلیل ‌ها از رقابت ‌پذیری و بازاریابی بر اساس بینش مشتری بهره ببرید، تا تجربه بهتری را به مشتریان خود عرضه کنید و به بهبود مداوم فرآیند تجار‌یتان بپردازید.

source

توسط