دیجیاتو
از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.
اخترشناسان برای اولین‌بار موفق به کشف حبابی از کهکشان‌ها شده‌اند. اندازه آن 10 هزار برابر بیشتر از کهکشان راه شیری است.
جهت بهره‌مندی و دسترسی به امکانات ویژه و بخش‌های مختلف در دیجیاتو عضو ویژه دیجیاتو شوید.
اخترشناسان موفق به کشف اولین «حباب کهکشان‌ها» شده‌اند که یک ساختار کیهانی غول‌پیکر با اندازه‌ای تقریباً غیرقابل تصور است. گفته می‌شود که این پدیده احتمالاً نوعی فسیل به‌جامانده از اندکی پس از مه‌بانگ (بیگ بنگ) است.
گروهی از پژوهشگران حبابی از کهکشان‌ها را کشف کرده‌اند که طول آن 10 هزار برابر وسیع‌تر از کهکشان راه شیری ماست، ولی فاصله نسبتاً کمی با آن داریم و اگر با سرعت نور حرکت کنیم، فقط حدود 820 میلیون سال طول می‌کشد تا از کهکشانمان به آنجا برسیم. از نگاه اخترشناسان، چنین فاصله‌ای به‌صورت نسبی کم تلقی می‌شود.
«دنیل پومارد»، اخترفیزیکدان کمیسیون انرژی اتمی فرانسه می‌گوید این حباب را می‌توان شبیه به یک پوسته کروی با یک قلب درنظر گرفت. در داخل این قلب، ابرخوشه کهکشان‌های گاوران (Bootes) قرار دارد که دور آن را پوچی عظیمی موسوم به «هیچ بزرگ» فرا گرفته است.
این پوسته شامل چندین ابرخوشه کهکشانی است که پیش‌تر دانشمندان آن‌ها را شناسایی کرده بودند. ولی این حباب از کهکشان‌ها برای نخستین‌بار پس از توصیف نظری چنین پدیده‌ای در سال 1970، مشاهده و اثبات شده است.
«جیم پیبلز»، کیهان‌شناس آمریکایی، در سال 1970 گفت در جهان اولیه – که شبیه به سوپی از پلاسمای داغ بود – تکانه‌های گرانش و تابش موجب خلق امواج صوتی خاصی موسوم به نوسانات آکوستیک باریونی (BAO) شد. با حرکت این امواج صوتی در آن پلاسمای داغ، حباب‌هایی به‌وجود آمد. حدود 380 هزار سال بعد از مه‌بانگ، این فرایند با سردترشدن جهان، متوقف شد و شکل حباب‌ها را فریز کرد. سپس با انبساط کیهان، این حباب‌ها بزرگ‌تر شدند.
دانشمندان قبلاً در سال 2005 سیگنال‌های BAO را شناسایی کرده بودند. اما این کشف جدید اولین نوسان آکوستیک باریونی شناخته‌شده‌ منفرد در طول تاریخ است. محققان به این حباب نام «هوئولیلانا» (Ho’oleilana) را داده‌اند که در زبان اهالی هاوایی به‌معنای «زمزمه‌های فرستاده‌شده از بیداری» است.
نتایج این پژوهش در مجله The Astrophysical Journal منتشر شده است.
برای گفتگو با کاربران ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو سریع‌ترین روش دسترسی به اخبار فناوری، علم و خودرو است. اگر می‌خواهید به‌روز باشید، شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو را دنبال کنید.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است | دیجیاتو توسط سرورهای قدرتمند پارس پک پشتیبانی می‌شود

source
سئو سایت

توسط digitalwebmaster