به لطف پیشرفت های انجام شده امروزه بارانی هایی تولید می شوند که در عین ضد آب بودن، قابلیت تنفس را نیز دارند و شما می توانید به راحتی زیر باران شدید هم خشک بمانید. در کنار این موضوع ست کردن بارانی ها نیز با توجه به طرح های متنوع آن ها کار دشواری نیست و می توان از آن ها به عنوان یک آیتم عالی در استایل های مختلف استفاده کرد. این موضوع که بارانی ها بسیار مقاوم هستند و به راحتی خراب نمی شوند، درست است؛ اما مانند هر لباس دیگری لازم است که برای حفظ کیفیت و طول عمر از آن ها مراقبت کنید. در این مقاله قصد داریم درمورد بارونی اسپرت و نکات مهمی که در رابطه با این لباس لازم است بدانید، توضیح دهیم.

بارونی اسپرت چگونه جلوی خیس شدن شما را می گیرد؟

بارونی اسپرت

بارونی اسپرت

بارونی ها دارای پارچه های مخصوصی هستند که در عین ضد آب بودن قابل تنفس نیز هستند. پارچه این لباس ها از موادی ساخته می شود که به بخار های ریز آب اجازه عبور از خود را می دهد اما قطرات نمی توانند از آن عبور کنند. این منافذ بسیار ریز روی پارچه باعث می شوند تا پارچه قابل تنفس باشد و از متراکم شدن عرق بدن در داخل لباس جلوگیری کند.

روکشی روی بارونی اسپرت وجود دارد که با نام DWR شناخته می شود. این روکش از خود پارچه اصلی در برابر رطوبت محافظت می کند و مانع دیگری بین شما و بارندگی است. این روکش باعث می شود تا آب به جای ماندن روی لباس و آرام خیس کردن پارچه به سرعت از روی لباس لیز بخورد و به این شکل مانع خیس شدن آن می شود.

ساییدگی و پارگی لباس

مدل بارونی اسپرت

مدل بارونی اسپرت

پس از مدتی طولانی هر چقدر هم که خوب از لباس نگهداری کنید، پوشش DWR لباس به آرامی از بین خواهد رفت. با از بین رفتن پوشش DWR پارچه اصلی لباس در معرض آب، چربی پوست، عرق و دیگر آلودگی ها قرار خواهد گرفت. چنین مواردی به غشا لباس نفوذ می کنند و مزیت اصلی بارونی اسپرت را از بین می برد. با از بین رفتن پوشش DWR نه تنها لباس به سرعت کثیف خواهد شد، بلکه متوجه خواهید شد که لباس مانند گذشته دیگر شما را خشک نگه نمی دارد. اگر بعد از پوشیدن لباس زیر باران متوجه شدید که لباس سنگین شده است یا پوست شما زیر پارچه احساس نم می کند، به این معنی است که به احتمال زیاد پوشش DWR لباس از بین رفته است؛ اما این بدین معنی نیست که لباس به پایان عمر خود رسیده است. شما می توانید با شستشو و ضد آب کردن مجدد از آن استفاده کنید.

شستشو بارونی اسپرت

شستشو بارونی اسپرت

شستشو بارونی اسپرت

در اولین مرحله باید نحوه شستشوی بارونی اسپرت را یاد بگیرید. قبل از شستشوی لباس باید تمامی ناخالصی های جمع شده روی لباس را پاک کنید. در غیر این صورت ممکن است این ناخالصی ها برای همیشه روی لباس باقی بمانند. بهترین راه برای شستن بارانی ها دنبال کردن دستورالعمل شستشو روی برچسب لباس است. تقریبا نحوه شستشو در اکثر بارانی ها یکسان است؛ اما چیزی که مهم است این است که از چه ماده شوینده ای استفاده می کنید. تا حد امکان نباید از مواد شوینده معمولی برای تمیز کردن بارونی اسپرت استفاده کنید. در عوض می توانید از پروف های ضد آب مانند Nikwax استفاده کنید که برای پاک کردن پارچه های ضد آب و تنفس پذیر فوق العاده است. پس از شستشو لباس آن را کاملا با آب بشویید تا مطمئن شوید هیچ گونه ماده شوینده ای روی آن باقی نمانده است. سپس لباس را با حرارت ملایم خشک کنید. اگر وقت کافی دارید، می توانید لباس را به صورت سنتی آویزان کنید و منتظر بمانید تا خشک شود.

مشخصه های اصلی بارونی اسپرت

بارونی اسپرت

بارونی اسپرت

اکثر بارونی های اسپرت چه یک بارانی کوتاه باشند چه بلند با برخی ویژگی های مشخص تولید می شوند که در ادامه آن ها را نام خواهیم برد.

پارچه مخصوص تنها برای ضد آب شدن بارونی اسپرت کافی نیست. بارانی ها برای این که کاملا ضد آب شوند از نوار درز های مخصوص استفاده می کنند تا کاملا ضد آب باشند. تقریبا تمامی بارانی ها دارای نوار درز هستند؛ البته با دیدن نوار درز نباید فکر کنید که لباس حتما ضد آب است. استفاده از نوار درز یک راهکار رایج است برای این که بتوان تا حدودی لباس ها را ضد آب کرد. همچنین برعکس این موضوع نیز درست است. در صورتی که یک بارانی فاقد نوار درز بود، نباید فکر کنید که ضد آب نیست. ممکن است طراحی یک بارونی اسپرت به نحوی باشد که به نوار درز نیاز نداشته باشد.

اکثر بارانی ها دارای زیپ هستند. برای جلوگیری از نفوذ آب از طریق زیپ ها، آن ها را با یک پوشش لاستیکی یا یک فلپ مخصوص می پوشانند. این باعث می شود تا زیپ بارانی ها کمی سخت تر از باز و بسته شود. همچنین باید اشاره کرد که پوشش روی زیپ با گذر زمان در نهایت فرسوده خواهد شد و کارایی سابق را نخواهد داشت.

حتی تنفس پذیر ترین بارونی اسپرت نیز می تواند حین فعالیت های سنگین با عرق مرطوب شود. به همین دلیل اکثر بارانی ها دارای یک سری روزنه مخصوص هستند تا بتوانند رطوبت را بهتر و سریع تر خارج کنند. همچنین برخی از بارانی ها یک قدم جلوتر می روند و ممکن است که دارای آستر های مشبک در جیب های بالاتنه خود باشند که می تواند به عنوان یک دریچه اضافی عمل کند.

تقریبا کمتر لباسی را می توان پیدا کرد که جیب نداشته باشد. بارانی ها نیز همین طور هستند. بارانی ها حداقل دو یا سه جیب دارند. جیب های بارانی معمولا  بالای کمربند، دور شانه ها و قسمت بالاتنه روی سینه قرار دارد تا بتوانید خیلی راحت به آن ها دسترسی داشته باشید.

بارانی ها به نحوی طراحی می شوند که بسیار سبک باشند و جای زیادی نگیرند تا بتوان در سفر و رفت و آمد ها به راحتی آن ها را با خود حمل کرد.

جمع بندی

اگر به دنبال لباسی هستید که با پوشیدن آن زیر باران کاملا خشک بمانید، بارانی ها مخصوص شما هستند. بارانی ها به کمک پارچه مخصوصی که دارند اجازه عبور آب را از خود نمی دهند و قطرات آب از روی آن ها لیز می خورد. همچنین بارانی ها به دلیل طراحی خاص پارچه های خود قابلیت تنفس را نیز ارائه می دهند و لازم نیست که نگران عرق کردن باشید. برای این که بهتر با بارونی اسپرت آشنا شوید، در این مقاله نحوه نگهداری و دیگر نکاتی را که لازم است درمورد این لباس بدانید، توضیح دادیم.

source

Source

source
سئو سایت

توسط digitalwebmaster