محققان در مطالعات اخیر خود متوجه شدند بوی گل ها در اثر آلودگی هوا کاهش یافته و این موضوع می تواند به طور چشمگیری روی گرده افشانی نیز موثر باشد. به گزارش‌ سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، محققان مرکز اکولوژی و هیدرولوژی در بریتانیا و محققان دانشگاه ریدینگ، بیرمنگام و کوئینزلند در مطالعه ای […]
تبلیغات
لیست ارزهای دیجیتال
محققان در مطالعات اخیر خود متوجه شدند بوی گل ها در اثر آلودگی هوا کاهش یافته و این موضوع می تواند به طور چشمگیری روی گرده افشانی نیز موثر باشد.
به گزارش‌ سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، محققان مرکز اکولوژی و هیدرولوژی در بریتانیا و محققان دانشگاه ریدینگ، بیرمنگام و کوئینزلند در مطالعه ای اعلام کردند بوی گل به شدت تحت تأثیر ازن قرار دارد. این ماده روی ساطع شدن رایحه گل ها تاثیر گذاشته و تغییراتی را در آن ایجاد می کند. آلودگی هوا با کاهش توانایی زنبورها در تشخیص بوی گل گرده افشانی را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. زنبورها در این حالت توانایی خود را به میزان ۹۰ درصد از دست داده و تا فاصله چند متری قادر به تشخیص بوی گل نخواهند بود.
در حال حاضر محصولات غذایی ما به میزان ۷۵ درصد و حدود ۹۰ درصد از تکثیر گل‌های وحشی نیز در اثر گرده افشانی انجام میشود. بنابراین این وابستگی به حشرات باعث میشود تا به عوامل منفی موثر روی آن پرداخته شود. دکتر جیمز رایالز، از نویسندگان این مقاله و از پژوهشگران این تحقیق می گوید: این تحقیق شواهد مکانیکی تاثیر آلودگی ازن و میزان غلظت بالای آن در مناطق روستایی را نشان می دهد.
برای اندازه گیری تغییرات اندازه و شکل توده های بو در مواجهه با ازن از تونل باد استفاده شد. در این آزمایش مشخص شد علاوه بر کاهش میزان بو، حتی نوع بوها نیز در زمان ساطع شدن پس از حضور ازن تغییر می کند.
پیشنهاد ویژه
سرور HP
پیشنهاد ویژه
خرید بلیط هواپیما فلای تودی
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source
سئو سایت

توسط digitalwebmaster