دیجیاتو
از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.
تصاویر جدید تلسکوپ جیمز وب می‌تواند شگفت‌آورترین تصاویر تهیه‌شده توسط این رصدخانه فضایی باشد.
جهت بهره‌مندی و دسترسی به امکانات ویژه و بخش‌های مختلف در دیجیاتو عضو ویژه دیجیاتو شوید.
تلسکوپ فضایی جیمز وب تصاویر حیرت‌آور جدیدی منتشر کرده است که اجازه می‌دهد نگاهی به یک کهکشان مارپیچی در فاصله 27 میلیون سال نوری زمین داشته باشیم. این کهکشان که با نام «کهکشان گرداب» یا «مسیه 51» یا NGC 5194 هم شناخته می‌شود، یکی از شناخته‌شده‌ترین اشیا در آسمان شب است اما حالا به‌شکلی بسیار متفاوت توسط این رصدخانه فضایی به تصویر کشیده شده است.
تصویر بالای مطلب با ترکیب داده‌های دو ابزار NIRCam و MIRI تلسکوپ فضایی جیمز وب تهیه شده و جزئیاتی خارق‌العاده را به‌همراه ویژگی‌های پنهان در بازوهای این کهکشان نشان می‌دهد. این تصویر به‌خوبی تراکم غبار گرم در امتداد بازوهای مارپیچی کهکشان گرداب را به تصویر کشیده است.
در مرکز تصویر پایینی نورهایی به رنگ سفید و آبی دیده می‌شود که از ستارگان و غبار به‌وجود آمده‌اند و بیشتر در مرکز این کهکشان متمرکز هستند. نواحی نارنجی و زرد نیز مناطقی از گاز یونیزه را نشان می‌دهند که از خوشه‌های ستاره‌ای جوان به‌وجود آمده‌اند. این تصویر توسط ابزار NIRCam تهیه شده است.
اما در تصویر زیر که توسط ابزار MIRI تهیه شده، اوضاع کمی متفاوت است. نواحی فشرده زردرنگ خوشه‌های ستاره‌ای جوان را نشان می‌دهد و رشته‌های درخشان موجود در تصویر، بازوهای کهکشان هستند. دلیل تفاوت بزرگ این تصویر با تصویر NIRCam در این است که این ابزار از ذرات و مولکول‌های غبار نور خاصی را دریافت می‌کند.
این رصدها به‌عنوان بخشی از مشاهدات برنامه «بازخورد خوشه‌های ستاره‌ایِ فراکهکشانیِ درحال‌ظهور» (FEAST) طراحی شده‌اند تا تعاملات میان بازخوردهای ستاره‌ای و شکل‌گیری ستاره‌ها در محیط خارج از کهکشان ما را مشخص‌تر کنند.
سال‌ها پیش تلسکوپ فضایی هابل تصویری را از کهکشان مارپیچی مسیه 51 منتشر کرده بود که آن را در بالا می‌بینید. از همان زمان، دانشمندان درحال برنامه‌ریزی برای تهیه تصاویر پرجزئیات‌تر از این کهکشان بودند تا درنهایت با تلسکوپ جیمز وب به این مهم دست یافتند.
برای گفتگو با کاربران ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو سریع‌ترین روش دسترسی به اخبار فناوری، علم و خودرو است. اگر می‌خواهید به‌روز باشید، شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو را دنبال کنید.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است | دیجیاتو توسط سرورهای قدرتمند پارس پک پشتیبانی می‌شود

source
سئو سایت

توسط digitalwebmaster