کلید SSH در سیستم عامل لینوکس، نقش تامین امنیت و ایجاد ارتباط امن به‌صورت رمزنگاری‌شده را دارد. با ساخت کلید SSH در ویندوز و لینوکس می‌توان امنیت ارتباط بین دو دستگاه برای انتقال داده و فایل‌های مختلف را تضمین کرد. همچنین با ساخت کلید ssh بدون نیاز به رمز عبور می‌توانید به سرور خود وصل […]
کلید SSH در سیستم عامل لینوکس، نقش تامین امنیت و ایجاد ارتباط امن به‌صورت رمزنگاری‌شده را دارد. با ساخت کلید SSH در ویندوز و لینوکس می‌توان امنیت ارتباط بین دو دستگاه برای انتقال داده و فایل‌های مختلف را تضمین کرد. همچنین با ساخت کلید ssh بدون نیاز به رمز عبور می‌توانید به سرور خود وصل شوید؛ زیرا این کلید به‌عنوان شناسه شما عمل خواهد کرد. به‌دلیل اهمیت بالای کلید SSH در دو سیستم عامل لینوکس و ویندوز، تصمیم گرفتیم تا در این مقاله مراحل و نحوه ساخت آن را بررسی کنیم. با انجام مراحل گفته‌شده می‌توانید به‌راحتی شناسه خود را برای ایجاد ارتباطی امن بین دو سیستم ایجاد کنید.
کلید SSH مخفف عبارت Secure Shell است. این کلید وظیفه ایجاد ارتباطی ایمن بین کاربر و سرور را دارد. برای مثال، پس از خرید vps آلمان ، شما می‌توانید سیستم عامل لینوکس را روی آن نصب کنید تا بدون نیاز به رمز عبور و فقط با شناسه SSH به‌راحتی و با امنیت بالا به سرور خود دسترسی داشته باشید.
این سیستم کلید SSH از تنظیم رمز عبور روی سرور امنیت بالاتری دارد. ساخت کلید ssh در لینوکس به‌صورت مستقیم انجام می‌شود. برای این منظور باید در فضای لینوکس، چند لاین دستوری اجرا کنید. در ادامه به بررسی مراحل ساخت آن خواهیم پرداخت.
ساخت کلید ssh لینوکس، در دو مرحله انجام می‌شود. در قدم اول، این کلید باید از طرف کاربر روی سیستم لینوکسی ایجاد شود و قدم دوم مربوط به کپی کردن آن به کامپیوتر یا دستگاه‌های دیگر کاربر می‌شود. یک کلید SSH از دو بخش، کلید عمومی به نام id_rsa.pub و کلید خصوصی با نام id_rsa تشکیل شده است. برای ایجاد این کلید، از دستور‌ات زیر در بخش command لینوکس استفاده کنید:
پس از انجام مراحل بالا، ساخت کلید ssh تکمیل خواهد شد. فرمت کلید ایجاد‌شده، به شکل RSA 3072 خواهد بود.

البته فرمت کلید SSH را می‌توان با انتخاب نوع و بیت سایز متفاوت، تغییر داد. برای تغییر نوع کلید ssh باید از الگوریتم‌های آن آگاه باشید. شما می‌توانید برای دریافت راهنمایی بیشتر در مورد تامین امنیت سرور خود یا آگاهی از قیمت vps کشور‌های مختلف، با کارشناسان XVPS در تماس باشید.
پس از ساخت کلید ssh، نوبت به کپی کردن آن به کامپیوتر شما یا هر دستگاهی که قرار است با استفاده از کلید SSH به سرور متصل شود، می‌رسد. با استفاده از دستور زیر کلید عمومی SSH را به سیستم مقصد منتقل کنید.
ssh-copy-id -i ~/.ssh/id_rsa.pub user@ip-address
توجه داشته باشید که بخش user و ip-address، نام کاربری و آی‌پی سیستم مقصد خود را وارد کنید. به‌عنوان مثال، آی‌پی آدرس و یوزرنیم سرور مقصد ما به شرح زیر است:
Username: linuxuser
IP Address: 192.168.18.131
در نتیجه دستور به‌صورت ssh-copy-id linuxuser@192.168.18.131 وارد ترمینال لینوکس می‌شود.
پس از وارد کردن اطلاعات، از شما برای ادامه اتصال سوال پرسیده می‌شود. در این مرحله کافی است تا yes را تایپ کنید و دکمه Enter را بزنید. پس از اینکه مراحل کپی کردن فایل کامل شد، شما آماده‌اید تا برای ورود به هاست خود از طریق کلید ssh اقدام کنید.

پس از نصب کلید SSH در سرور یا کامپیوتر مقصد، می‌توانید با استفاده از دستور زیر از طریق کلید SSH و بدون نیاز به وارد کردن رمز به سرور متصل شوید. باید بدانید که در دستور زیر قسمت username نام کاربری لینوکس و host-ip-address، با آدرس IP سرور جایگزین می‌شود.
$ ssh username@host-ip-address
توجه داشته باشید که شما می‌توانید پس از خرید سرور مجازی ویندوز یا لینوکس، بدون ورود به پنل کاربری خود، کلید ssh را تنظیم کنید. این فرایند در ویندوز متفاوت است. به همین دلیل در بخش بعدی به نحوه ساخت کلید ssh در ویندوز می‌پردازیم.
ساخت کلید ssh در ویندوز به‌طور مستقیم و مشابه با مراحل سیستم عامل لینوکس انجام نمی‌شود. برای ساخت کلید ssh در سیستم عامل ویندوز باید از ابزار مشخصی استفاده کنید. زمانی که کلید ssh ساخته شد، می‌توان آن را هنگام نصب سیستم عامل لینوکس Import کرد تا بلافاصله پس از نصب، امکان اتصال به سرور لینوکسی از طریق کلید ssh فراهم باشد.
ساخت فایل کلید ssh از طریق برنامه‌های مختلفی در ویندوز انجام می‌شود. محبوب‌ترین این ابزار‌ها، PuTTY SSH است. این برنامه به‌صورت رایگان و متن باز در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. برای ساخت کلید در این برنامه، مراحل زیر را طی کنید:
پس از ساخت کلید ssh، برنامه puttygen را ببندید و برنامه PuTTY را اجرا کرده تا پیکربندی فایل را تکمیل کنید. پس از باز شدن برنامه، از منو کناری گزینه Connection و سپس SSH و در نهایت Auth را انتخاب کنید. سپس گزینه Credentials را انتخاب کنید و در صفحه بازشده، مسیر کلید خصوصی ssh را از طریق browse پیدا کنید و روی گزینه open بزنید.

در این مقاله به بررسی نحوه ساخت کلید ssh در لینوکس و ویندوز پرداختیم. کلید ssh برای برقراری ارتباطی امن بین هاست و کاربر موردنیاز است. این کلید را می‌توان به‌صورت مستقیم در سیستم عامل لینوکس ساخت و در سرور اجرا کرد؛ ولی در سیستم عامل ویندوز باید از طریق پنل کاربری سرور، کلید ssh را فعال کنید. این کلید فقط بخشی از اقدامات الزامی برای برقراری امنیت vps و سرور است.
در ابتدا شما باید از سروری استفاده کنید که در دیتاسنتر‌های ایمن قرار دارند و پشتیبانی از آن‌ها به‌صورت ۲۴ ساعته انجام می‌شود. XVPS با بیش از ۱۰ سال سابقه فعالیت در زمینه ارائه انواع سرور مجازی و پشتیبانی ۲۴ساعته، امنیت ارتباط مجازی شما را تامین می‌کند. شما می‌توانید برای خرید وی پی اس از کشور‌های مختلف، همین حالا نام XVPS را در اینترنت جستجو کنید.
salb-techna

آیا به‌دنبال راهی مطمئن و کارآمد برای رونق کسب و کار خود هستید؟ سرورهای مجازی سرودیتا از جمله انتخاب‌های هوشمندانه شما خواهند بود. سرورهای مجازی به‌خصوص سرورهای مجازی با موقعیت جغرافیایی فرانسه، مزایای بسیار زیادی دارند که باعث افزایش عملکرد کسب و کار شما می‌شود. سطوح بالایی از امنیت، مقیاس پذیری، راندمان و همچنین پشتیبانی عالی، […]

یک وب‌سایت قدرتمند یا یک اپلیکیشن حرفه‌ای نیاز به بستری دارد که بتواند آن را با بهترین سرعت و کیفیت در اختیار کاربرانش قرار دهد. سرور مجازی ابری یا vps یکی از بهترین گزینه‌ها برای دارندگان این پلتفرم‌ها محسوب می‌شود. با کمک vps می‌توانید از منابع نامحدود فراهم شده روی سرور ابری استفاده کرده؛ و […]

اگر یک گیمر جدی هستید، می دانید که داشتن یک اتصال قابل اعتماد و سریع برای موفقیت ضروری است. به همین دلیل است که گیمرهای بیشتری به سرورهای مجازی ترکیه روی می آورند تا از تجربه بازی خود نهایت استفاده را ببرند. سرورهای مجازی ترکیه مزایای متعددی را برای گیمرها ارائه می دهند 10 دلیل […]

امروزه استفاده از سرور های مجازی بسیار متداول شده است زیرا کاربران با پی بردن به مزایای متنوع و کاربردی آن تمایل زیادی به این سرور ها پیدا کرده اند. ولی باید بدانید که برای مصون ماندن از خطراتی مانند هک سیستم باید امنیت سرور خود را به خوبی تامین کنید. پس اگر دانش کافی […]


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source
سئو سایت

توسط digitalwebmaster