دیجیاتو
از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.
ارباب حلقه‌های دنیای سحابی‌ها را با جزئیاتی حیرت‌آور ببینید.
جهت بهره‌مندی و دسترسی به امکانات ویژه و بخش‌های مختلف در دیجیاتو عضو ویژه دیجیاتو شوید.
تلسکوپ فضایی جیمز وب تصاویری با جزئیات خارق‌العاده از سحابی حلقه منتشر کرده است که هوش از سر می‌برد. این ابر گازی که با نام‌های M57 و NGC 6720 هم شناخته می‌شود، حاوی 20 هزار گلبول غنی از هیدروژن است و تقریباً 2500 سال نوری با زمین فاصله دارد.
به‌ گزارش انگجت، اولین تصویر (در بالای مطلب) توسط دوربین NIRCam یا نزدیک فروسرخ تهیه شده که یکی از سنسورهای اصلی تلسکوپ جیمز وب است. این سنسور ساخته شده تا نورهای نزدیک طیف فروسرخ را شناسایی کند و می‌تواند تصاویری با جزئیات بسیار بالا را تهیه نماید.
تصویر دوم (در پایین) توسط دوربین MIRI یا فروسرخ میانه تهیه شده است. این دوربین می‌تواند به‌شکلی بهتر 10 قوس متمرکز در این سحابی را در لبه‌های بیرونی آن نشان دهد. این قوس‌ها احتمالاً در هنگام تعامل ستاره مرکزی با همتای کم‌جرم‌تر خود در مدار به‌وجود آمده‌اند.
سازمان فضایی اروپا می‌گوید: «سحابی‌هایی مثل سحابی حلقه از طریق این تصاویر که اخترشناسان با کمک آن‌ها به مطالعه درباره ستاره سازنده‌شان می‌پردازند، نوعی تاریخ نجومی را برملا می‌کنند.» این سازمان می‌گوید حلقه اصلی و رنگی این سحابی از گازهایی تشکیل شده که از ستاره مرکزی و درحال مرگ آن به بیرون پرتاب شده است: «این ستاره درحال تبدیل‌شدن به یک کوتوله سفید است؛ بدنه‌ای بسیار کوچک، متراکم و داغ که برای ستاره‌ای مثل خورشید آخرین مرحله تکامل محسوب می‌شود.»
سحابی حلقه اولین‌بار در سال 1779 درحالی توسط «چارلز مسیه» و «آنتوان دارکی دو پلپوا» کشف شد که آن‌ها به‌دنبال دنباله‌دارها بودند. این سحابی از آن جهت «حلقه» نام گرفت که محققان ابتدا ظاهر آن را با سیاره‌های دوردست اشتباه گرفته بودند. این سحابی از ستاره‌ای با اندازه متوسط به‌وجود آمده که سوخت خود را تمام کرده و به‌سمت نابودی پیش رفته است.
برای گفتگو با کاربران ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو سریع‌ترین روش دسترسی به اخبار فناوری، علم و خودرو است. اگر می‌خواهید به‌روز باشید، شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو را دنبال کنید.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است | دیجیاتو توسط سرورهای قدرتمند پارس پک پشتیبانی می‌شود

source
سئو سایت

توسط digitalwebmaster