کولر گازی پنجره‌ای راهکاری عالی برای خنک نگه‌داشتن خانه شما در گرم‌ترین فصل سال است. با‌این‌حال، اگر عملکرد کولر گازی پنجره‌ای شما دچار مشکل شده است، احتمالاً به تمیزکردن نیاز خواهد داشت. با گذشت زمان، فیلترهای کولر و دیگر بخش‌ها با گردوغبار و آشغال احاطه می‌شوند. این موضوع نه‌تنها کارایی کمتر در خنک‌‌سازی را در پی دارد؛ بلکه سلامتی شما را به‌خطر می‌اندازد؛ به‌خصوص اگر ریه‌های حساس داشته باشید.
تمیز‌کردن منظم قسمت‌های مختلف کولر پنجره‌ای باعث حفظ عملکرد بهینه‌ی آن و کاهش هزینه‌های انرژی می‌شود. همچنین، از رشد کپک جلوگیری می‌کند که می‌تواند اثرهای نامطلوبی برای سلامتی داشته باشد.
تمیز کردن کولر پنجره‌ای ساده است و به‌راحتی می‌توانید آن را انجام دهید. در این مقاله از زومیت، شما را با مراحل لازم برای تمیزکردن کولر پنجره‌ای آشنا می‌کنیم تا بتوانید از دمای ایدئال اتاق خود در طول فصل تابستان لذت ببرید.
تمیزکردن کولر گازی پنجره‌ای ممکن است کار پردردسری به‌نظر برسد؛ اما با این ۹ مرحله‌ی ساده که درادامه توضیح داده‌ایم، کار شما آسان می‌شود. قبل از اینکه به‌سراغ راهنمای گام‌به‌گام نحوه‌ی تمیزکردن کولر پنجره‌ای برویم، ابتدا بیایید مواد و وسایل موردنیاز را آماده کنیم.
قبل از شروع به تمیزکردن کولر گازی پنجره‌ای خود، آن را خاموش کنید و از برق بکشید. اگر از خارج‌کردن کل واحد می‌ترسید، نگران نباشید! تمیز‌کردن تهویه‌ی مطبوع پنجره‌ای بدون جداکردن آن امکان‌پذیر است. همچنین، اگر در طبقه‌ی دوم زندگی می‌کنید یا دسترسی به بخش بیرونی سخت است، ممکن است بخواهید کولر را برای تمیز‌کردن اجزای پشت جدا کنید.
پنل جلویی کولر گازی پنجره‌ای با پوشش پلاستیکی یا فلزی همراه با پیچ یا گیره محافظت می‌شود. پنل را با پیچ‌گوشتی باز کنید و آن را بردارید. پس از برداشتن، پنل را با پاک‌کننده‌ای شامل ماده‌ی شوینده ملایم مخلوط با آب گرم اسپری کنید.
توجه کنید که تنها از پاک‌کننده‌های ملایم استفاده شود. از سفیدکننده یا سرکه خودداری کنید؛ زیرا خاصیت خورندگی در فلز دارند. بگذارید مخلوط به‌مدت دو تا سه دقیقه روی پوشش بماند و سپس آن را با دستمال میکروفایبر پاک کنید.
برای لکه‌های سخت‌تر روی پوشش، به‌منظور پاک‌کردن کثیفی به بُرس نیاز دارید. انجام هفتگی این مرحله می‌تواند به جلوگیری از تجمع گردوخاک کمک کند. پس از تمیزکردن، آن را برای خشک‌کردن کنار بگذارید.
اگر کولر گازی پنجره‌ای شما پوشش جداشدنی ندارد که بسیار نادر است، از سواب پنبه (Q-tips) یا تکه‌های پارچه‌ای کوچک برای قرارگرفتن بین فضاها و تمیزکردن کامل آن می‌توانید استفاده کنید. همچنین، از دستمال گردگیری برای گرفتن لایه‌ای از گردوغبار جمع‌شده روی پنل جلویی می‌توانید بهره ببرید.
ازآن‌جاکه فیلترهای کولر گردوغبار و ذرات معلق را از هوای داخل خانه پاک می‌کنند، برای انجام مؤثر کار خود به تمیزکردن منظم نیاز دارند. شما باید فیلترهای کولر گازی پنجره‌ای را هر دو هفته یک‌ بار تمیز و بسته به دفعات استفاده از کولر، هر سه تا چهار ماه یک‌ بار آن‌ها را تعویض کنید.
در برخی مدل‌ها، فیلتر ممکن است در داخل پنل جلویی نصب شود و در برخی دیگر، ممکن است در پشت پنل قرار بگیرد. به دفترچه‌ی راهنما مراجعه و محل دقیق قرارگیری آن‌ها را برای برداشتن بررسی کنید.
فیلترهای هوا را بردارید و بررسی کنید که آیا با گردو‌غبار پوشیده شده است یا خیر. سپس، از جاروبرقی برای پاک‌سازی آشغال‌ها استفاده کنید. در مرحله‌ی بعد، آن را با آب گرم و صابون بشویید. برای تمیزکردن کامل‌تر، فیلتر را بیرون بیاورید و با شلنگ آب بشویید. قبل از گذاشتن آن، اجازه دهید خشک شود.
پس از تمیزکردن فیلتر کولر، وقت آن است که برای تمیزکردن داخل کولر پنجره‌ای دست‌ به‌ کار شوید. برای برداشتن سایر آشغال‌ها، داخل کولر گازی پنجره‌ای خود را جارو کنید. این شامل اواپراتور در قسمت جلو و پنکه و فن در قسمت میانی و مخزن تخلیه در پایین و کندانسور در پشت است.
کویل‌های کولر نقش مهمی در خارج‌کردن گرما از خانه شما ایفا می‌کنند. آن‌ها از پره‌های کوچک آلومینیومی ساخته شده‌اند. با گذشت زمان، پره‌ها را خاک می‌گیرد که درنهایت می‌تواند به محلی برای پرورش کپک تبدیل شود.
هنگام تمیزکردن کویل‌ها باید دقت بیشتری به‌خرج دهید؛ چراکه پره‌ها بسیار ظریف هستند و به‌راحتی می‌توانند خم شوند. علاوه‌بر‌این، آن‌ها بسیار تیز هستند؛ بنابراین، هنگام دست‌زدن باید دست‌کش‌های محافظ دست را بپوشید. بُرس نرم را بردارید و کویل‌ها و پره‌ها را به‌آرامی تمیز کنید.
همچنین، از کویل پاک‌کن تجاری می‌توانید استفاده کنید یا خودتان پاک‌کننده‌ای بسازید. برای ساخت پاک‌کننده خانگی، شوینده‌ای ملایم و آب گرم را در بطری اسپری مخلوط کنید. پاک‌کننده‌ی دلخواه را روی کویل‌ها اسپری کنید و بگذارید ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بماند. سپس، از پارچه‌ای نرم برای پاک‌کردن کویل‌ها استفاده کنید.
جاروبرقی روش دیگری برای گرفتن آشغال از کویل‌ها است. در جهت پره‌ها به‌سمت بالا جاروبرقی بکشید و حرکت یکنواختی را برای جلوگیری از آسیب‌دیدن پره‌ها حفظ کنید. اگر یکی از پره‌ها هنگام تمیز‌کردن خم شد، شانه‌ی فین را بردارید و آن را در همان جهت پره‌ها بکشید تا صاف شوند.
کولر پنجره‌ای دو فن دارد: یک فن در نزدیکی اواپراتور و یک فن در نزدیکی کمپرسور. شما می‌توانید از همان محلول تمیز‌کننده‌ای که برای تمیزکردن کویل استفاده می‌شود، برای سرویس‌دهی فن‌های خود استفاده کنید.
پاک‌کننده را روی پارچه بریزید و کثیفی فن‌ها را پاک کنید. همچنین، می‌توانید آن را با شلنگ آب بشویید. قسمت‌های الکتریکی دستگاه چفت‌وبست شده‌اند؛ بنابراین، لازم نیست نگران آسیب‌رسیدن باشید. با‌این‌حال، اگر نگران هستید، به همان پاک‌کننده می‌توانید بسنده کنید.
مانند هر کولر گازی دیگری، کولر گازی پنجره‌ای نیز رطوبت را از هوا می‌گیرد تا اتاق خنک شود. این رطوبت (قطرات مایع) در مخزن تخلیه جمع‌آوری و ازطریق شلنگ تخلیه خارج می‌شود.
ظرف تخلیه خود را بیرون بیاورید تا آشغال‌ها یا آب کثیف از آن خارج شود. برای تمیز‌کردن آن از جاروبرقی یا پارچه‌ی مرطوب استفاده کنید. اگر سینی تَرَک خورده است، می‌توانید از درزگیر باکیفیت و مقاوم در برابر آب برای ترمیم تَرَک‌ها استفاده کنید. اگر سینی زنگ زده است، بهتر است آن را به‌طور کامل تعویض کنید.
همچنین، باید شلنگ تخلیه را تمیز کنید. پس از پیدا‌کردن شلنگ، دستگاه خود را کج کنید تا آب اضافی تخلیه شود. ممکن است به کسی نیاز داشته باشید که به شما در انجام این کار کمک کند؛ زیرا کولرهای پنجره‌ای سنگین هستند.
اگر شلنگ مسدود شده است، برای کمک به ریختن آب، پوشش را بردارید. از بُرس یا پارچه‌ی ‌مرطوب برای تمیزکردن کثیفی‌های انباشته‌شده استفاده و سپس، شلنگ تخلیه را کاملاً اسپری کنید.
فرایند تمیزکردن را با اسپری‌کردن محفظه‌های داخلی و خارجی با محلول آب اکسیژنه به‌پایان برسانید. این محلول تمام میکروب‌ها را از بین می‌برد و از رشد کپک در داخل دستگاه شما جلوگیری می‌کند. هنگام کار با آب اکسیژنه، پوشیدن دست‌کش و زدن عینک محافظ را فراموش نکنید.
اجازه دهید زمان کافی برای خشک‌شدن کامل کولر قبل از سرهم‌کردن مجدد آن وجود داشته باشد. حالا وقت لذت‌بردن از هوای تازه و خنک است!
با روزهای پرمشغله‌ای که دارید، به‌احتمال زیاد زمان تعمیر و نگه‌داری را فراموش خواهید کرد. این‌جاست که پایشگرهای دمای کولر پنجره‌ای با کنترل‌کننده‌ی هوشمند می‌توانند کمک کنند. برای مثال، کنترل‌کننده‌ی هوشمند در زمان نیاز به تمیزکردن، یادآورهایی را به گوشی شما ارسال می‌کند.
علاوه‌بر‌این، کنترل‌کننده‌ی هوشمند کولر گازی پنجره‌ای به شما اجازه می‌دهد تا تنظیمات کولر خود را از هرجا تغییر دهید. با چند ضربه روی صفحه‌نمایش، می‌توانید دمای کولر را از گوشی خود کنترل کنید و به بسیاری از قابلیت‌های دیگر نیز دسترسی داشته باشید.
اگر دستگاه‌های تهویه‌ی مطبوع برای مدتی استفاده نشده باشند، کپک ممکن است درون آن‌ها رشد کند. کپک معمولاً قهوه‌ای یا سیاه یا سبز رنگ است و به‌صورت توده یا رگه رشد می‌کند.
این امکان وجود دارد که کپک در فصل زمستان رشد کند و زمانی‌که در تابستان از دستگاه تهویه‌ی مطبوع استفاده کردید، متوجه آن شوید. اگر به کار با دستگاه تهویه‌ی مطبوع کپک‌زده ادامه دهید، ممکن است برای سلامتی شما خطرناک باشد و به گلودرد و سردرد و سایر مشکلات تنفسی منجر شود. بنابراین، باید کپک را از دستگاه خود از بین ببرید.
اگر میزان رطوبت در خانه شما زیاد باشد، متوجه رشد کپک در خارج دستگاه خود خواهید شد. همچنین، کپک می‌تواند داخل آن رشد کند که برای بررسی آن، باید پنل جلویی را جدا کنید.
مایع ظرف‌شویی را با آب گرم مخلوط کنید تا پاک‌کننده‌ی ملایمی ایجاد شود. برای جلوگیری از قرارگرفتن درمعرض کپک، دست‌کش و ماسک صورت خود را بپوشید. محلول را روی کپکی که در کولر خود می‌بینید، اسپری کنید. از فرچه برای تمیزکردن قسمت‌های آلوده به کپک استفاده و دستگاه تهویه‌ی مطبوع را با پارچه تمیز کنید.
شما می‌توانید با مدیریت میزان رطوبت داخل خانه از رشد کپک جلوگیری کنید. در روزهایی که رطوبت زیاد است، از پاک‌کننده‌ها استفاده کنید. در‌صورت امکان، کولر خود را برای مدت طولانی، به‌خصوص در فصل گرم، بی‌استفاده نگذارید.‌ هوای گرم و مرطوب بدون گردش مناسب شرایط ایدئال رشد کپک را ایجاد می‌کند.
همچنین، سعی کنید در نگه‌داری کولر دقت کنید تا احتمال کپک‌زدن و رشد کپک کاهش یابد. پس از هربار تمیزکردن، دستگاه خود را با محلول آب اکسیژنه اسپری کنید تا هرگونه میکروب از بین برود و از رشد آن در آینده جلوگیری شود.
تمیزکردن کولر گازی پنجره‌ای حداقل یک‌ بار در سال ایدئال است. اگر کولر شما تنها حالت سرمایش دارد، آن را در فصل بهار و قبل از شروع گرم‌ترین ماه‌های تابستان می‌توانید تمیز کنید. درباره‌ی پمپ حرارتی (هیت پمپ) کولرگازی که هم سرمایش و هم گرمایش را فراهم می‌کند، تمیزکردن آن دو بار در سال در بهار و سپس در پاییز ارجحیت دارد.
علاوه‌بر اینکه سالانه دستی روی سر و روی کولر می‌کشید، فیلتر را تمیز کنید و اگر مدت طولانی با آن کار کردید، فیلتر را تعویض کنید. همچنین، کولر خود را هر چند وقت یک‌ بار با آب اکسیژنه اسپری کنید تا از رشد کپک جلوگیری شود.
از کیفیت هوای داخلی بهتر گرفته تا کاهش هزینه‌های انرژی، تمیز نگه‌داشتن کولر گازی پنجره‌ای مزایای متعددی دارد.
بهبود کیفیت هوای داخل خانه: پس از تمیزکردن کامل، کولر گازی پنجره‌ای شما هوای تمیز را به گردش در‌می‌آورد که به کیفیت بهتر هوای داخل خانه و کاهش نشانه‌های حساسیت (مثلاً دربرابر گردوخاک) منجر می‌شود.
تعمیرات کمتر: کولرهایی که به‌طور مناسب نگه‌داری‌ شده‌اند، حتی در طول فصل اوج نیز احتمال خرابی کمتری دارند. همچنین، به صرفه‌جویی در هزینه‌های تعمیر غیرضروری کمک خواهد کرد.
کاهش هزینه‌های انرژی: کولر گازی پنجره‌ای که به‌طور منظم تعمیر و نگه‌داری می‌شود، انرژی کمتری مصرف می‌کند و شما را از شرً قبض‌های سنگین برق نجات می‌دهد.
افزایش طول عمر: نگه‌داشتن کولر گازی پنجره‌ای در وضعیت مطلوب با تمیز‌کردن منظم می‌تواند به افزایش میانگین طول عمر آن کمک کند.
ازآن‌جاکه هوای گرم در طول ماه‌های تابستان و استفاده‌ی طولانی‌مدت و سنگین می‌تواند مشکلاتی ناگهانی برای کولر گازی پنجره‌ای شما به‌وجود بیاورد، تمیز‌کردن و نگه‌داری منظم آن ضروری است. شما باید حداقل سالی یک‌ بار (ترجیحاً در بهار)، کولر گازی پنجره‌ای خود را به‌طور کامل تمیز کنید.
علاوه‌بر‌این، فیلترها و کویل‌های هوا بسته به استفاده شما باید بیشتر تمیز شوند. برای جلوگیری از تجمع رطوبت نیز، قسمت بیرونی و دیواره‌های شلنگ تخلیه را تمیز و بدون آشغال نگه دارید. حتماً از کنترل‌کننده‌ی هوشمند کولر استفاده کنید تا زمان تمیز‌کردن فیلتر هوا را به شما یادآوری کند.
افزون‌براین، اگر عمر کولر گازی شما به‌پایان رسیده است و قصد دارید تعویضش کنید، راهنمای خرید کولر گازی در کنار بهترین مدل‌ها را برای شما آماده کرده‌ایم. اگر هم بین خرید کولر گازی پنجره‌‌ای و اسپلیت و حتی کولر آبی سردرگم هستید، مقایسه‌ی کولر گازی پنجره‌ای با اسپلیت و مقایسه کولر آبی و گازی را می‌توانید مطالعه کنید که کمک شایانی به شما می‌کند.
خانواده ما

source
سئو سایت

توسط digitalwebmaster