دیجیاتو
از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.
باستان‌شناسان با تجزیه‌و‌تحلیل متوجه شدند این سلاح باستانی از آلومینیوم 26 تشکیل شده است؛ ایزوتوپ کم‌دوامی که روی زمین وجود ندارد.
جهت بهره‌مندی و دسترسی به امکانات ویژه و بخش‌های مختلف در دیجیاتو عضو ویژه دیجیاتو شوید.
یک سلاح 3000 ساله به شکل یک پیکان که از شهاب سنگ ساخته شده است، توسط محققان «دانشگاه برن» در منطقه‌ای باستانی از سوئیس به نام Mörigen که به دوران عصر برنز مربوط می‌شود، کشف شد.
زمین‌شناسان با چندین روش ازجمله توموگرافی اشعه ایکس و طیف‌سنجی گاما (فرایندی که مواد رادیواکتیو ساطع‌کننده گاما را تشخیص می‌دهد) متوجه شدند که این سلاح باستانی از آلومینیوم 26 تشکیل شده است؛ ایزوتوپ کم‌دوامی که در اوایل تشکیل منظومه شمسی فراوان بوده است، اما اکنون به‌طور طبیعی در زمین یافت نمی‌شود. دیگر مواد تشکیل‌دهنده این سنگ فضایی را کانی‌های کاماسیت و تانیت تشکیل می‌دهند که روی زمین یافت نمی‌شوند.
به گفته دانشمندان، تنها سه شهاب سنگ در زمان اشاره‌شده با ترکیبی از فلزات مشابه در اروپا سقوط کرده: یکی در جمهوری چک، دیگری در اسپانیا و سومی در استونی. کارشناسان باور دارند که این سلاح باستانی احتمالاً توسط سنگ فضایی سقوط کرده در استونی ساخته شده است که بیش از 2 هزار کیلومتر تا سوئیس فاصله دارد. طول این سلاح 38 میلی‌متر و وزن آن فقط 3 گرم است.
شهاب سنگ استونی که Kaalijarv نام گرفته، در جزیره Saarema دهانه‌های برخوردی زیادی را تشکیل داده است. همچنین با توجه به این موضوع، دانشمندان نتیجه گرفتند که این سلاح به‌احتمال‌زیاد در گذشته معامله شده است.
«بدا هافمن»، نویسنده اصلی این مطالعه و متصدی کانی‌شناسی و شهاب‌سنگ‌ها در موزه تاریخ طبیعی برن می‌گوید: «به‌خوبی اثبات شده که در طول عصر برنز، تجارت حتی در فواصل طولانی نیز به‌خوبی انجام می‌شده است. این افراد احتمالاً می‌دانستند که وقتی در سال 1500 قبل از میلاد این برخورد انجام شده، این ماده گرانبها و ارزشمند بوده است.»
برای گفتگو با کاربران ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو سریع‌ترین روش دسترسی به اخبار فناوری، علم و خودرو است. اگر می‌خواهید به‌روز باشید، شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو را دنبال کنید.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است | دیجیاتو توسط سرورهای قدرتمند پارس پک پشتیبانی می‌شود

source
سئو سایت

توسط digitalwebmaster