دیجیاتو
از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.
فضاپیمای فینیکس بینش بی‌سابقه‌ای در مورد سرخ‌ترین همسایه زمین ارائه کرد و این مأموریت موفقیت‌آمیز تلقی شد.
جهت بهره‌مندی و دسترسی به امکانات ویژه و بخش‌های مختلف در دیجیاتو عضو ویژه دیجیاتو شوید.
۴ آگوست ۲۰۰۷، ناسا کاوشگر فینیکس خود را در مأموریتی برای فرود روی مریخ به فضا پرتاب کرد.
فضاپیمای رباتیک برای جست‌و‌جوی محیط‌هایی که می‌توانند برای حیات میکروبی مناسب باشند و نیز مطالعه تاریخچه آب در سیاره سرخ طراحی شد. این مأموریت همچنین به‌دنبال سرنخ‌هایی در مورد اینکه آیا سیاره سرخ در گذشته قابل سکونت بوده یا حتی میزبان نوعی حیات بیگانه است، می‌گشت.
ابزار و ادوات موجود در فینیکس براساس همین استراتژی ساخته شده‌ و این‌ها نخستین ابزارهای کاوشی بودند که به مطالعه ویژگی‌های زمین‌شناسی و زیست‌شناسی در منطقه قطبی مریخ می‌پرداختند. این ابزارها شامل موارد زیر می‌شدند:
این فضاپیما در حدود ساعت ۵:۳۰ صبح به وقت شرقی از ایستگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال در فلوریدا بلند شد و تقریباً ده ماه را صرف طی مسیر خود به مریخ کرد. وقتی به سیاره سرخ رسید، دورتر از هر سفینه فضایی که تابه‌حال رفته بود، در سمت شمال فرود آمد.
فضاپیمای فینیکس بینش بی‌سابقه‌ای در مورد سرخ‌ترین همسایه زمین ارائه کرد و این مأموریت موفقیت‌آمیز تلقی شد. فینیکس نه‌تنها آب یخ، بلکه آنچه را که به‌نظر می‌رسید کره‌های کوچکی از آب مایع باشد، پیدا کرد.
قبل از فینیکس، ما نمی‌دانستیم که آیا بارش در مریخ رخ می‌دهد یا خیر. ما می‌دانستیم که کلاهک یخی قطبی در زمستان تا جنوب منطقه فینیکس پیشروی می‌کند، اما نمی‌دانستیم که چگونه بخار آب از جو به‌سمت یخ روی سطح حرکت می‌کند. اکنون می‌دانیم که برف می‌بارد و این بخشی از چرخه هیدرولوژیکی در مریخ است.
با وجود اینکه فینیکس برای سه ماه طراحی شده‌ بود، فضاپیما بیش از پنج ماه به کار خود ادامه داد. در تاریخ ۱۰ نوامبر ۲۰۰۸، ناسا این مأموریت را پایان یافته‌ اعلام کرد.
برای گفتگو با کاربران ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو سریع‌ترین روش دسترسی به اخبار فناوری، علم و خودرو است. اگر می‌خواهید به‌روز باشید، شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو را دنبال کنید.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است | دیجیاتو توسط سرورهای قدرتمند پارس پک پشتیبانی می‌شود

source
سئو سایت

توسط digitalwebmaster