استفاده از کولر گازی قابل حمل (پرتابل) برای خنک‌سازی فضاهای کوچک بسیار مناسب است. بسیاری از افراد وسوسه می‌شوند که به‌دلیل نصب و جابه‌جایی آسان، این نوع کولر را برای اتاق کوچک و دفترکار خود بخرند. از طرفی‌ دیگر، کولر گازی پرتابل جایگزینی ساده و همه‌کاره برای کولر اسپیلت و کولرهای پنجره‌ای است.
در این مقاله، به تعریف و بیان مزایا و معایب کولرهای گازی قابل حمل می‌پردازیم و نحوه کار را با در نظر گرفتن نوع تک لوله (Single-hose) و دو لوله (Dual-hose) بررسی خواهیم کرد. علاوه‌براین، ما به سؤالات متداول دیگری مانند اینکه آیا کولرهای قابل حمل برای نصب و کارکردن به پنجره نیاز دارند یا اینکه تخلیه ضروری است، پاسخ خواهیم داد.

پیش‌تر مقایسه‌ای بین کولر گازی پنجره‌ای با اسپیلت و کولر گازی با کولر آبی داشتیم. کولر گازی قابل حمل که به‌عنوان کولرگازی ایستاده نیز شناخته می‌شود، برخلاف سه مدل یادشده قابلیت این را دارد که به‌راحتی جا‌به‌جا شود. این کولر به دستگاه دیگری وابسته نیست و تنها به پنجره و پریز برق نیاز است تا در مکان‌های مختلف قرار داده شود.
برخی مدل‌های قابل حمل حتی دارای چرخ‌هایی هستند که جابه‌جایی آن‌ها را مطابق با نیازهای شما آسان‌تر می‌کند و به همین دلیل یکی از مناسب‌ترین کولرهای گازی محسوب می‌شود.

کولر گازی قابل حمل از نظر کارکرد با دیگر نوع کولرگازی‌ها شباهت زیادی دارد. وظیفه اصلی این است که هوای اتاق را می‌کشد و با استخراج گرما، آن را به دمای تعیین‌شده می‌رساند و درنهایت هوای خنک‌شده را به اتاق برمی‌گرداند.
اجزای اصلی دخیل در کار کولر گازی قابل حمل عبارت‌اند از:
فن هوای گرم و مرطوب را از اتاق به داخل کولر پرتابل می‌کشد. کویل‌های موجود در داخل دستگاه دمای هوا را پایین می‌آورند و همچنین از طریق تراکم، آب را از آن خارج می‌کنند. در نهایت هوای خنک‌شده به داخل خانه منتقل می‌شود.
مبرد (خنک‌کننده) نقش اساسی در کل فرایند را ایفا می‌کند. این همان چیزی است که هوای اتاق را خنک می‌نماید و به عنوان واسطه‌ی تبادل حرارت استفاده می‌شود.
این خنک‌کننده گرمای هوای داخل را جذب می‌کند. وقتی مبرد متراکم می‌شود، در نتیجه گرما تولید می‌کند که باید خارج شود. به همین دلیل، کولرهای پرتابل دارای لوله خرطومی خروجی هستند که برای تخلیه رطوبتی که به‌صورت قطره‌قطره جمع شده، در خارج از اتاق استفاده می‌شوند.
کولر گازی قابل حمل می‌تواند رطوبت جمع‌آوری‌شده (قطرات مایع) از هوا را به سه روش تخلیه کند:
تفاوت اصلی بین کولرهای گازی قابل حمل و دیگر نوع کولرها این است که تمام اجزای تشکیل‌دهنده در یک واحد جمع‌آوری شده‌اند و مانند کولر اسپلیت کمپرسور در بیرون خانه قرار ندارد.
دو نوع کولر گازی قابل حمل وجود دارد: تک لوله و دو لوله. بیایید تفاوت این دو نوع را بیان کنیم و ببینیم که کولرهای گازی پرتابل چگونه کار می‌کنند؟

کولرگازی قابل حمل تک لوله یک دریچه خروجی دارد. همچنین نصب آن آسان‌تر و ارزان‌تر بوده و در نتیجه پرطرفدارتر است.
این کولر هوا را از داخل اتاق می‌کشد و خنک می‌کند. رطوبت تولیدشده (قطرات مایع) در نتیجه‌ی فرایند خنک‌سازی از طریق یک لوله خرطومی به بیرون تخلیه می‌شود.
از آنجا که کولر دائماً در حال کشیدن هوای اتاق است و آن را تعویض نمی‌کند، فشار منفی در داخل اتاق ایجاد می‌شود. در نتیجه، هوا می‌تواند از طریق شکاف‌های در و پنجره‌ها نفوذ کند تا جایگزین هوای ازدست‌رفته شود. این کار به هوای گرم قسمت‌های دیگر خانه شما اجازه‌ی ورود می‌دهد و باعث می‌شود کولر برای خنک‌کردن اتاق سخت‌تر کار کند. با عایق‌بندی مناسب و بسته نگه‌داشتن درها می‌توان از این امر جلوگیری کرد تا کارایی کولر افزایش پیدا کند.

این نوع کولر گازی قابل حمل از دو لوله مجزا تشکیل شده است. این موضوع باعث می‌شود تا نصب آن کمی سخت‌تر و درنتیجه پرهزینه‌تر باشد. از طرفی دیگر، بهره‌وری انرژی آن بسیار بالاتر است و می‌تواند به جای اینکه هوای داخلی دوباره مورد استفاده قرار بگیرد، هوای تازه را از فضای بیرون وارد کند.
یک لوله برای دفع گرما و رطوبت تولیدشده در فرایند تهویه مطبوع درست مانند کولر تک لوله استفاده می‌شود. لوله دیگر برای کشیدن هوای تازه از بیرون برای رفع مشکل فشار منفی استفاده می‌گردد. سپس هوای بیرون پس از ایجاد شرایط محیطی مناسب طبق دمای تعیین‌شده به داخل اتاق آزاد می‌شود.
این نوع کولر گازی به دلیل دو لوله برای خنک‌کردن اتاق کارکرد راحت‌تری دارد. همچنین، می‌تواند هوای تازه به‌همراه داشته باشد و هوای داخل خانه را سریع‌تر خارج کند تا فرایند کلی سریع‌تر انجام شود.

برای اینکه کولر گازی پرتابل خود را در بهترین شرایط نگه دارید، مهم است که به خوبی از آن مراقبت کنید. این کار به دوام بیشتر کولر کمک خواهد کرد.
اولین قدم در نگه‌داری هر کولرگازی‌ای، تمیزکردن و تعویض فیلترهای هوا است. توصیه می‌شود بسته به استفاده‌ی خود، فیلترهای هوا را دو هفته‌ یک‌بار یا ماهانه تمیز کنید. اگر حیوان خانگی در خانه دارید، ممکن است مجبور شوید منافذ و فیلترها را مرتباً تمیز کنید؛ چراکه موی حیوانات خانگی می‌توانند جریان هوا را مسدود کنند.
به مخزن آب توجه داشته باشید تا قبل از پرشدن کامل تخلیه شود. اگر قصد استفاده از کولرگازی برای مدت طولانی را ندارید، باید آن را به درستی نگهداری کنید. این یعنی دستگاه را تمیز نمایید و سینی آب را خشک کنید تا از رشد کپک جلوگیری شود.
از آب و صابون و پارچه‌ی نرم برای تمیزکردن قسمت بیرون کولر قابل حمل خود استفاده کنید. از قراردادن آن در نور مستقیم خورشید خودداری کنید، در غیر این صورت، رنگ آن به مرور زمان تغییر خواهد کرد.
حالا که می‌دانید کولر گازی قابل حمل چگونه کار می‌کند، بیایید روی مزایا و معایب آن‌ها تمرکز کنیم تا به شما در تصمیم‌گیری جهت بهترین انتخاب کمک کنیم.
ظرفیت خنک‌کننده کولر گازی بر‌حسب BTU (واحد حرارتی بریتانیا) اندازه‌گیری می‌شود که به‌طورخلاصه به میزان گرمایی اشاره می‌کند که دستگاه می‌تواند در یک ساعت از یک اتاق خارج کند. دستگاه تهویه‌ی مطبوع مناسب باید ظرفیت خنک‌کنندگی مناسب با ابعاد اتاق داشته باشد. معمولاً کولرهای قابل حمل طبق دستورالعمل‌های زیر طبقه‌بندی می‌شوند:

شاید هنوز سؤالاتی در ذهن داشته باشید که نیاز به شفاف‌سازی بیشتری دارند. در ادامه با زومیت همراه باشید تا به برخی از رایج‌ترین سؤالات در مورد کولر گازی قابل حمل پاسخ دهیم تا در تصمیم‌گیری نهایی به شما کمک کنیم.
امیدواریم به تمام سؤالات شما در مورد نحوه کار کولر قابل حمل و هر چیز دیگری که باید در مورد آن بدانید، پاسخ داده شده باشیم. با این‌ تفاسیر، اگر همچنان علاقه‌ای به کولر پرتابل ندارید و فکر می‌کنید این نوع برای شما مناسب نیست، می‌توانید مقاله راهنمای خرید کولر گازی اسپلیت را مطالعه کنید. در این راهنما، بهترین مدل‌های کولر گازی در بازار را به شما معرفی خواهیم کرد.
خانواده ما

source
سئو سایت

توسط digitalwebmaster