دیجیاتو
از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.
این تصویر با چشم‌های مادون قرمز قدرتمند جیمز وب تولید شده‌است و لکه‌ای را که نشان‌دهنده منطقه‌ای پر ستاره است را نمایش می‌دهد.
جهت بهره‌مندی و دسترسی به امکانات ویژه و بخش‌های مختلف در دیجیاتو عضو ویژه دیجیاتو شوید.
روز چهارشنبه (۲۶ ژوئیه)، دانشمندان از شاهکاری دیگر که توسط تلسکوپ جیمز وب گرفته‌ شده‌ است، خبر دادند. این‌بار، صحنه‌ای مسحورکننده از دو ستاره جوان در حال شکل‌گیری فعال، در فضایی با فاصله حدود ۱۴۷۰ سال نوری نسبت به ما ارائه شد.
این تصویر که با چشم‌های مادون قرمز قدرتمند تولید شده‌ است، لکه‌ای به رنگ ماهی قزل آلا را در مرکز آن به نمایش می‌گذارد. لکه نشان‌دهنده منطقه‌ای است که ستارگان در آن یافت می‌شوند.
از آنجایی که دانشمندان با استفاده از حسگرهای فروسرخ تلسکوپ فضایی هر چیزی را که در اینجا می‌بینید ثبت کردند، این تصویر در ابتدا سیاه و سفید بود. نقاط نارنجی آتشین، آبی کم‌رنگ و صورتی‌ بعداً به تصویر اضافه شدند تا کادر را بهبود بخشند و به‌دست آوردن‌ اطلاعات علمی از آن آسان‌تر شود.
به عنوان مثال، دو ناحیه مخروطی تاریک را در سمت چپ و راست لکه درخشان خواهید دید. این ساختارها سایه‌هایی از یک دیسک گازدار و غبارآلود را نشان می‌دهند که درون حباب رز رنگ شناور است. این دیسک به‌شدت دو ستاره را احاطه کرده است و نوزادان ستاره‌ها را در حین رشد و بلوغ تغذیه می‌کند. فرآیندی که انتظار می‌رود میلیون‌ها سال از نقطه‌ای که تلسکوپ جدا ثبت کرده‌ است دور شده‌ باشد.
فراتر از این ساختارها، ناسا توجه را به رویداد اصلی جلب می‌کند؛ دو لوب عظیم که در دو طرف دیسک به بیرون نگاه می‌کنند. لوب راست کوچک‌تر به زمین نزدیک‌تر می‌شود درحالی‌که لوب چپ بزرگتر دورتر می‌نشیند.
این لوب‌ها از موادی از صفحه غبارآلود تشکیل شده‌اند که ستاره‌ها یک‌بار جذب و سپس به فضای خالی پرتاب می‌کنند. چنین جهش‌هایی در عمل تشکیل ستاره بسیار مهم است. آژانس توضیح می‌دهد که می‌توانید آنها را مانند یک فواره در نظر بگیرید، که به سرعت روشن و خاموش می‌شوند تا الگوهایی را در حوضچه جهان ما تشکیل دهند.
زمانی که این گوی‌های جوان دوره رشد خود را به پایان برسانند، صحنه را از این هرج و مرج پاک خواهند کرد. در پس زمینه نیز، غیرممکن است که متوجه سمفونی متراکم ستارگان و کهکشان‌های پراکنده نشوید.
چیزی که قطعا نمی‌توانید از دست بدهید، پرده لاجوردی است که آن لکه قرمز عصبانی وسط را پوشانده‌ است.
این لکه یک شی کیهانی دیگر است که به عنوان سحابی شناخته می‌شود.
جیمز وب به‌طور خاص برای فیلتر کردن‌ چنین مه‌هایی ساخته‌ شده‌ است و به ما اجازه می‌دهد تا به هر چیزی که در آن نهفته‌ است نگاه کنیم. در واقع، به‌دلیل این قابلیت، در تصویر دقیق‌ترین پرتره ستاره‌ها تا به امروز نشان داده‌ شده‌.
به لطف تصویرگر مادون قرمز نزدیک تلسکوپ با وضوح بالا و نوردهی‌های مختلفی که برای استفاده از آن برنامه‌ریزی شده است، دانشمندان نقاب سحابی را شکستند. منظره درخشانی که اکنون از آن برخوردار شده‌ایم، تصویری است که ارزش هزار کلمه را دارد.
این اطلاعات به‌قدری غنی است که حتی انبوهی از داده‌های تصویری که در این مقاله مورد بحث قرار گرفته‌اند، نیمی از آنچه را که ستاره‌شناسان می‌توانند از آن در مورد چگونگی شکل‌گیری ستارگان بیاموزند را پوشش نمی‌دهد.
برای گفتگو با کاربران ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو سریع‌ترین روش دسترسی به اخبار فناوری، علم و خودرو است. اگر می‌خواهید به‌روز باشید، شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو را دنبال کنید.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است | دیجیاتو توسط سرورهای قدرتمند پارس پک پشتیبانی می‌شود

source
سئو سایت

توسط digitalwebmaster