دیجیاتو
از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.
بازار خودروی ایران از اردیبهشت‌ماه سال جاری تاکنون، در شرایط نزول و رکود قرار دارد.
جهت بهره‌مندی و دسترسی به امکانات ویژه و بخش‌های مختلف در دیجیاتو عضو ویژه دیجیاتو شوید.
بازار خودروی ایران از اردیبهشت‌ماه سال جاری تاکنون در شرایط نزول و رکود قرار دارد. قیمت‌ها به‌مرور ریزش داشته‌اند، به نحوی که قیمت‌های فروردین‌ماه در مقایسه با نرخ تیرماه به نصف کاهش یافته است. درنتیجه این روند، خریداران از بازار خارج شده‌اند و انتظار کاهش بیشتر قیمت‌ها را می‌کشند. همین تصمیم باعث شده است تا خریدوفروش خودرو به پایین‌ترین سطح طی چند ماه گذشته برسد.
طی سالیان گذشته پلتفرم‌های مختلفی برای درج آگهی خودرو راه‌اندازی شده‌اند. مشهورترین پلتفرم درحال‌حاضر دیوار است، اما در سایت‌های مؤسسات کارشناسی خودرو نیز می‌توانید نمایشگاهی از خودروها را به‌صورت مجازی مشاهده کنید. تمامی این پلتفرم‌ها براساس فرمول‌های خاصی، قیمت خودروها را محاسبه می‌کنند. بنابراین مشتریان پیش از اقدام برای فروش خودرو، قیمت اتومبیل خود را از این مؤسسات استعلام می‌گیرند.
همچنین بخوانید: دنای یک میلیارد تومانی در بازار امروز، ۲۶ فروردین‌ماه ۱۴۰۲
قیمت‌های اعلام‌شده در صفحات کارشناسی خودرو همواره مرجعی برای خریدوفروش خودرو طی سالیان اخیر بوده‌اند. بااین‌حال شرایط رکود بازار سبب شده است تا همه‌چیز به رویه کهن خود بازگردد. برای افرادی که قصد خریدوفروش خودرو در شرایط فعلی را دارند، قیمت‌های ارائه‌شده در سطح بازار ملاک است. به عبارت دیگر، نرخ‌های اعلام‌شده از سوی نمایشگاه‌های خودرو همانند سالیان دور، مرجعیت دارند.
اختلاف قیمت بین پلتفرم‌های آنلاین خریدوفروش و نرخ نمایشگاه‌ها بسیار زیاد است. برای مثال، خودرویی که در پلتفرم‌ها با قیمت منصفانه 350 میلیون تومان آگهی شده، در بازار آزاد به نرخ 300 میلیون تومان توسط نمایشگاه‌داران خریداری می‌شود. افرادی که به دلایل مختلف نیاز به وجه نقد فوری حاصل از فروش اتومبیل خود دارند، گزینه‌ای بهتر از نمایشگاه‌داران خودرو در وضعیت فعلی نخواهند داشت.
بنابراین برای افرادی که قصد خرید یک خودرو با بودجه نه‌چندان زیاد را دارند، خرید خودرو از نمایشگاه‌ها به‌صرفه‌تر است. البته نمایشگاه‌های خودرو نمی‌توانند خودروهایی را که ارزان می‌خرند، گران بفروشند؛ چرا که مشتری در بازار کمیاب است و بایستی با مشتری مدارا کرد. همچنین سخت‌گیری‌های اداره مالیات و تعزیرات بر اصناف باعث شده است تا روند خرید خودرو از نمایشگاه بهتر از سالیان گذشته باشد.
افرادی که قصد تعویض خودرو را دارند، سعی می‌کنند تا از بین مشتریان بازار یک خریدار را به‌سمت خود بکشانند. فروشندگان خودرو ناچار هستند تا برای عرضه اتومبیل خود به قیمت مطلوب، نرخی مابین قیمت بازار و قیمت پلتفرم‌های آنلاین را اعلام کنند. برای مثال، خودرویی را که در پلتفرم آنلاین 230 میلیون تومان قیمت خورده است و در نمایشگاه با قیمت 180 میلیون تومان خریداری می‌شود، می‌توان به قیمت تقریبی 200 میلیون تومان به مصرف‌کننده فروخت. البته برای دریافت 20 الی 30 میلیون تومان پول بیشتر از فروش اتومبیل خود، بایستی صبر پیشه کنید و منتظر یک مشتری واقعی باشید.
بخش عمده مشتریان خودرو درحال‌حاضر افرادی هستند که قصد تعویض اتومبیل خود را دارند. این افراد یا می‌خواهند اتومبیلی گران‌تر و بهتر از خودروی فعلی خریداری کنند، یا آنکه به‌دلیل نیاز به نقدینگی قصد تعویض اتومبیل خود را با خودرویی ارزان‌تر دارند. بنابراین مشتریانی که قصد خرید یک خودروی کاملاً جدید را دارند، در بازار بسیار اندک هستند. این گروه از افراد یا منتظر ریزش بیشتر قیمت خودرو باقی مانده‌اند یا آنکه منتظر تحویل اتومبیل خود از سامانه یکپارچه هستند.
خریدوفروش خودروهایی با قیمت کمتر از نیم میلیارد تومان نسبت به سایر خودروها بیشتر است. دلیل این مسئله نیز به محدودیت بودجه اکثر مصرف‌کنندگان بازمی‌گردد. بنابراین خریدوفروش خودروهای مرسوم ایرانی ساده‌تر از سایر خودروها در بازار است.
وضعیت در مورد خودروهای چینی اندکی متفاوت است. اختلاف قیمت بازار و کارخانه این خودروها بسیار کاهش یافته. ازاین‌رو مشتریان لزومی به خرید خودرو از کارخانه نمی‌بینند. درنتیجه هرکس که یک خودروی چینی بخواهد، به‌سرعت آن را از بازار خریداری می‌کند. این کار علاوه بر مزیت تحویل فوری، مشتری را از پرداخت تعدادی عوارض و مالیات نیز معاف می‌کند.
برای گفتگو با کاربران ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو سریع‌ترین روش دسترسی به اخبار فناوری، علم و خودرو است. اگر می‌خواهید به‌روز باشید، شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو را دنبال کنید.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است | دیجیاتو توسط سرورهای قدرتمند پارس پک پشتیبانی می‌شود

source
سئو سایت

توسط digitalwebmaster