از سالیان پیش تاکنون محققان تلاش دارند تا انواع مواد خود ترمیمی را توسعه دهند. از سرامیک تا پوشش‌های خودرو و حتی زیست پلاستیک‌ها همگی تحت بررسی محققان با قابلیت خود ترمیمی قرار گرفته‌اند. اکنون تلاش دانشمندان در جهت توسعه یک فلز خود ترمیم شونده است که بتواند ترک‌های ریز ناشی از خستگی را در […]
از سالیان پیش تاکنون محققان تلاش دارند تا انواع مواد خود ترمیمی را توسعه دهند. از سرامیک تا پوشش‌های خودرو و حتی زیست پلاستیک‌ها همگی تحت بررسی محققان با قابلیت خود ترمیمی قرار گرفته‌اند. اکنون تلاش دانشمندان در جهت توسعه یک فلز خود ترمیم شونده است که بتواند ترک‌های ریز ناشی از خستگی را در خود ترمیم کند.
به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، محققان تاکنون تلاش‌های زیادی برای توسعه فلزهای خود ترمیم شونده داشته‌اند. تاکنون بر این مبنا بوده است که ایجاد ترک در سازه‌های فلزی مانند پل‌ها در طول زمان شرایط بدتری پیدا خواهد کرد. اما اکنون آنها متوجه ویژگی جدیدی در یک تکه پلاتین شده‌اند که نظر آنها را تغییر داده است.
برد بویس، از دانشگاه A&M به همراه همکاران خود یک تکه نانو مقیاس پلاتین را مشاهده کردند که می‌تواند خود را ترمیم کند. این مشاهده زمانی اتفاق افتاد که آنها با استفاده از تکنیک میکروسکوپ الکترونی در حال مطالعه ‌گیری ترک در فلزات بوده‌اند. با توجه به اینکه این تکنیک باعث ایجاد ترک در فلز می‌شود اما آنها پس از ۴۰ دقیقه شاهد یک اتفاق غیر منتظره بودند. این فلز در مقیاس بسیار کوچک توانست قابلیت خود ترمیمی از خود نشان دهد.
پژوهشگران در یافته‌های خود تعمیر آسیب‌های طبیعی فلزات توسط خود آنها را تایید کردند. به گفته این پژوهشگران آنها می‌توانند آسیب‌های مربوط به خستگی را در مقیاس نانو ترمیم کنند. این قابلیت در دنیای واقعی می‌تواند کاربردهای فراوانی داشته باشد. قابلیت خود ترمیمی در طراحی‌های مهندسی و سازه‌های فلزی کاربرد فراوان خواهد داشت
پیشنهاد ویژه
سرور HP
پیشنهاد ویژه
خرید بلیط هواپیما فلای تودی
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source
سئو سایت

توسط digitalwebmaster