محققانی از دانشگاه رایس دستگاهی را ساخته آمد که می تواند از نور خورشید هیدروژن تولید کند. در این دستگاه ترکیب نیمه هادی پروسکایت هالید و الکتروکاتالیست ها باعث استخراج هیدروژن میشود. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، ساخت این ابزار جدید می تواند یک جهش به سمت انقلاب هیدروژن محسوب شود. در […]
محققانی از دانشگاه رایس دستگاهی را ساخته آمد که می تواند از نور خورشید هیدروژن تولید کند. در این دستگاه ترکیب نیمه هادی پروسکایت هالید و الکتروکاتالیست ها باعث استخراج هیدروژن میشود.
به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، ساخت این ابزار جدید می تواند یک جهش به سمت انقلاب هیدروژن محسوب شود. در واقع این دستگاه ابزاری برای تبدیل مواد به سوخت هیدروژن با کمک نور خورشید به شمار می رود.
آدیتیا موهایت، آستین فر و دیگر محققان با کمک یک مانع برای خوردگی که باعث جداسازی نیمه هادی از آب میشود، این دستگاه را توسعه داده اند. این دستگاه توانسته از نظر بازدهی رکورد ۲۰.۸ درصد را در تبدیل انرژی خورشیدی به هیدروژن ثبت کند. در واقع این دستگاهی نوعی سلول فوتوالکتروشیمیایی است که با جذب نور خورشید و تبدیل آن به الکتریسیته، انرژی ایجاد شده را برای واکنش شیمیایی به کار میبرد. یکی از چالش های توسعه این دستگاه ناپایداری پروسکایت های هالید در آب بوده است. از طرفی پوشش های عایق هادی نیز باعث اختلال در عملکرد بودند.
پس از دو سال تلاش و آزمایش در نهایت محققان به راه حل رسیدند. به گفته محققان در این دستگاه به دو لایه مانع نیاز بود. یک لایه برای مسدود سازی آب و دیگری برای ارتباط بین پروسکایت و لایه محافظ. پیش از این در نمونه های ساخته شده از نیمه هادی های کران قیمت استفاده میشد. اما اکنون امکان تجاری سازی دستگاه وجود دارد.
پیشنهاد ویژه
سرور HP
پیشنهاد ویژه
خرید بلیط هواپیما فلای تودی
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source
سئو سایت

توسط digitalwebmaster