دیجیاتو
از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.
فسیل کشف‌شده یک حیوان شبیه به گورکن از گونه خزنده‌پستاندار و گونه‌ای دایناسور گیاهخوار معروف به سیتاکوسور را نشان می‌دهد.
جهت بهره‌مندی و دسترسی به امکانات ویژه و بخش‌های مختلف در دیجیاتو عضو ویژه دیجیاتو شوید.
فسیلی متعلق به زمانی حدود 125 میلیون سال قبل کشف شده است. بررسی‌های دانشمندان نشان می‌دهد که این فسیل بخشی از حمله یک پستاندار تنومند به اندازه یک گربه خانگی با دایناسوری با اندازه سه‌برابر خود را در بر گرفته است.
براساس گزارش CNN، این فسیل که در شمال شرقی چین کشف شده، شامل یک حیوان شبیه به گورکن از گونه خزنده-پستاندار و گونه‌ای دایناسور گیاهخوار معروف به سیتاکوسور می‌شود. «جردن مالون»، دیرینه‌شناس موزه طبیعت کانادا، درباره این فسیل گفت این نکته که پستانداران اولیه هم‌زمان با دایناسورها زندگی می‌کردند، یک لحظه دراماتیک محسوب می‌شود.
مالون که همچنین یکی از نویسندگان این مطالعه جدید است، درباره این فسیل می‌گوید:
«پستانداری که در اینجا با آن روبه‌رو هستیم، یکی از بزرگ‌ترین نمونه‌های زمان خود است و درباره حیوانی به اندازه یک گربه خانگی صحبت می‌کنیم. دانش ذاتی این بوده که فعل‌و‌انفعالات زیست‌محیطی یک‌طرفه بوده است؛ یعنی دایناسورهای بزرگ‌تر پستانداران کوچک‌تر را می‌خوردند. این نمونه نشان می‌دهد که پستانداران اگر به‌اندازه کافی گرسنه باشند، می‌توانند به دایناسورهای بزرگ‌تر حمله کنند.»
البته این اولین فسیلی نیست که نشان می‌دهد پستانداران اولیه توانایی شکار دایناسورها را داشته‌اند؛ در سال 2005 نیز بقایای یک سیتاکوسور در معده یک پستاندار دیگر کشف شده بود.
بااین‌وجود، نکته‌ای که این فسیل را منحصر‌به‌فرد می‌کند، این است که پستاندار را درست در لحظه حمله به دایناسور نشان می‌دهد. به گفته مالون، پیداکردن فسیل‌هایی که تعامل یک حیوان با حیوان دیگر و همچنین رفتار شکارچیان منقرض‌شده را نشان می‌دهد، بسیار نادر است.
به گفته مالون، این فسیل که تقریباً کامل است، سال 2012 در استان لیائونینگ چین کشف شده. همچنین به گفته او، این دو موجود در حین مبارزه مرده‌اند. به‌طور دقیق‌تر، یک لایه گل‌و‌لای پس از فوران آتشفشان آن‌ها را دفن کرده است.
برای گفتگو با کاربران ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو سریع‌ترین روش دسترسی به اخبار فناوری، علم و خودرو است. اگر می‌خواهید به‌روز باشید، شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو را دنبال کنید.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است | دیجیاتو توسط سرورهای قدرتمند پارس پک پشتیبانی می‌شود

source
سئو سایت

توسط digitalwebmaster