از زمان رونمایی پردازنده‌های سری Alder-Lake-N اینتل، شاهد بنچمارک گیمینگ خاصی از آن‌ها نبودیم؛ چون این تراشه‌ها صرفاً با هسته‌ی کم‌مصرف تولید می‌شوند و از حافظه‌ی تک‌کاناله پشتیبانی می‌کنند.
بسیاری از کاربران هرگز به پردازنده‌های Alder-Lake-N به‌عنوان قطعات گیمینگ نگاه نمی‌کنند؛ بااین‌حال، همچنان فهمیدن عملکرد این محصولات در اجرای بازی جالب‌ است. یکی از یوتیوبرها آزمون‌هایی روی N100 انجام داده است و همان‌طور‌که انتظار داشتیم، این پردازنده عملکرد درخشانی از خود نشان نداد؛ اما مصرف انرژی‌اش بسیار اندک بود.
بر‌اساس گزارش تامز هاردور، برخی از بازی‌های بسیار سبک با مصرف تنها ۶ وات توان، نرخ ۶۰ فریم‌برثانیه را ارائه دادند که اتفاقی هیجان‌انگیز است. اینتل پردازنده‌های سری Alder-Lake-N را در اوایل سال ۲۰۲۲ به‌عنوان تراشه‌های فوق‌ کم‌مصرف خود معرفی کرد. مهم‌ترین ویژگی Alder-Lake-Nبهره‌مندی از هسته‌ی کم‌مصرف، ولی مدرن Gracemount است.
هسته‌های Gracemount اینتل با درنظر‌گرفتن مصرف انرژی‌شان، به‌طرز شگفت‌انگیزی قدرتمندند و از کش L3 پشتیبانی می‌کنند. اینتل می‌گوید Gracemount قدرتی هم‌اندازه‌ی هسته‌های نسل‌ششمی Skylake در سال ۲۰۱۵ دارد.
تراشه‌ی گرافیکی موجود در پردازنده‌های Alder Lake-N از ۲۴ واحد اجرایی بهره می‌گیرد و در تئوری توانایی پخش ویدئوهای 8K/60fps را دارد و از دی‌کد AV1 پشتیبانی می‌کند؛ البته قدرت نهایی این گرافیک برای خروجی تصویر، 4K/60fps است.
بررسی‌ها نشان می‌دهد که پردازنده‌ی پایین‌رده‌ی N100 می‌تواند شماری از بازی‌ها را در وضوح 720p به‌خوبی اجرا کند. این پردازنده‌ی چهار‌هسته‌ای که ۶ مگابایت کش L3 و فرکانس توربو ۳٫۴ گیگاهرتز دارد، در برخی از بازی‌ها نرخ ۶۰ فریم‌برثانیه را نیز ارائه داد؛ اما نرخ فریم اکثر بازی‌ها به ۲۰ تا ۳۰ فریم‌برثانیه رسید.
N100 در بازی‌های CS:GO و Grid Autosport و Resident Evil 5 توانست نرخ ۶۰ فریم‌برثانیه را ارائه دهد. در Resident Evil 5 گاهی‌ اوقات نرخ فریم به بیش از ۷۰ فریم‌برثانیه نیز رسید. نرخ فریم در بازی Dota 2 معادل ۴۰ فریم‌برثانیه بود؛ اما در بازی‌های دیگری مثل Sleeping Dogs و Skyrim و Forza Horizon 4 نرخ فریم به‌طور میانگین ۳۰ فریم‌برثانیه یا کمتر بود.
نکته‌ی بسیار جالب درباره‌ی N100 این است که عملکرد یادشده را پردازنده‌ای ۶ وات ارائه داده است. N100 به قدرت چشمگیر دست پیدا نکرد؛ اما درزمینه‌ی عملکرد به‌ازای وات بسیار خوب ظاهر شد.
خانواده ما

source
سئو سایت

توسط digitalwebmaster