طبق اندازه‌گیری‌های انجام شده توسط هواشناسان آمریکایی، روز دوشنبه ۳ جولای (۱۸ تیرماه) گرم‌ترین روز ثبت‌شده در تاریخ زمین بود و برای اولین بار از میانگین دمای ۱۷ درجه سانتی‌گراد (۶۲.۶ درجه فارنهایت) فراتر رفت.
روز دوشنبه میانگین دمای هوای سطح زمین ۱۷.۰۱ درجه سانتیگراد بود که توسط یک سازمان وابسته به اداره ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده (NOAA) ثبت شد.
طبق داده‌های مرکز پیش‌بینی محیطی NOAA، این عدد از رکورد قبلی (۱۶.۹۲ درجه سانتی‌گراد) که در روز ۲۴ جولای سال گذشته به ثبت رسیده بود فراتر رفته است.
میانگین دمای هوای زمین در هر روز سال، مابین ۱۲ درجه سانتیگراد و کمی کمتر از ۱۷ درجه سانتیگراد نوسان می‌کند و دمای ابتدای ماه جولای از سال ۱۹۷۹ تا ۲۰۰۰ به طور متوسط ۱۶.۲ درجه سانتیگراد بوده است.
این رکورد هنوز با سایر اندازه گیری‌ها تأیید نشده است، اما انتظار می‌رود که با شروع تابستان در نیمکره شمالی به زودی شکسته شود.
دانشمندان پیش‌بینی کرده‌اند که با شروع پدیده جوی El Nino در اقیانوس آرام دمای هوای زمین در سال آینده میلادی حتی بیشتر از رکوردهای فعلی خواهد شد.
این در حالیست که سوخت‌های فسیلی و سایر فعالیت‌های انسانی باعث انتشار حدود ۴۰ میلیارد تن گاز CO2 به جو زمین می‌شود که در نهات گرمایش سیاره ما را به دنبال دارد.
منبع: Sciencealert
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
تمام حقوق این سایت متعلق به تکفارس می باشد.
Copyright© 2023 TechFars All Rights Reserved

source
سئو سایت

توسط digitalwebmaster