افزایش نرخ تورم و گران شدن قیمت ماشین در چند سال اخیر باعث شده بسیاری از افراد امکان خرید خودروی جدید یا به‌روز کردن ماشین‌شان را نداشته باشند. این موضوع باعث می‌شود افراد ماشین‌های چندساله و قدیمی بیشتری داشته باشند که هم مخارج استفاده از آن‌ها بالاست و دائما خرج تعمیر روی دست صاحبانشان می‌گذارند و هم برای محیط زیست مضر هستند.
ماشین‌هایی که سال‌ها از زمان تولیدشان گذشته و قدیمی یا اصطلاحا فرسوده هستند هم باعث آلودگی هوا می‌شوند و هم مصرف بنزین‌شان زیاد است. این موضوع علاوه بر خودروهای شخصی درباره وسایل حمل و نقل عمومی از جمله تاکسی‌ها و اتوبوس‌ها هم صدق می‌کند. با توجه به این که این خودروها به‌صورت دائمی و هرروزه مورد استفاده قرار می‌گیرند زودتر فرسوده می‌شوند. خرید یک ماشین جدید یا تعویض این تاکسی‌ها و اتوبوس‌ها با مدل‌های جدید هم باید توسط دولت و شهرداری انجام شود و همین موضوع باعث می‌شود همواره تعداد زیادی از وسایل حمل و نقل عمومی فرسوده در شهر وجود داشته باشد.
در راستای ساماندهی به این وضعیت و نوسازی خودروهای شخصی و غیر شخصی، دولت طرح تعویض یا جایگزینی خودروی فرسوده را در دستور کار قرار داده تا از این طریق هم به کاهش آلودگی کمک کند و مصرف بنزین وسایل نقلیه کمتر و در مصرف سوخت صرفه‌جویی شود.
در این مطلب قصد داریم آخرین اخبار و اطلاعات درباره طرح تعویض خودروی فرسوده را برای شما شرح دهیم. به شما می‌گوییم این طرح چیست، چه شرایطی دارد و چطور می‌توانید برای استفاده از این طرح اقدام کنید.
همان طور که توضیح دادیم طرح تعویض خودروهای فرسوده ایده دولت است برای این که خودروهای جدید جایگزین خودروهای فرسوده شوند. این طرح اهداف زیست محیطی داشته و منظور از اجرای آن این است که خودروهای باکیفیت در شهر وجود داشته باشند تا هوای سالم‌تری داشته باشیم و سوخت کمتری مصرف شود.
با توجه به این که تمام اقشار جامعه توانایی تعویض خودرو یا خرید خودروی جدید را ندارند، دولت طرح تعویض خودروی فرسوده را در نظر گرفته تا به بعضی از افراد جامعه کمک کند که خودروی باکیفیتی را جایگزین اتومبیل قدیمی خود کنند. این نکته را هم در نظر داشته باشید که وسایل نقلیه‌ای که پس از رسیدن به سن فرسودگی اقدام به جایگزینی نکنند، به‌صورت روزانه جریمه خواهند شد.
این طرح از زمان اجرایی شدن تا امروز تغییرات بسیاری داشته و نسبت به آنچه که قرار بود در ابتدا باشد تفاوت‌هایی کرده است. برای مثال، بنا بود برای فراهم کردن امکان تعویض خودرو به دارندگان خودروی فرسوده وام و تسهیلات ارائه شود تا به کمک آن بتوانند یک خودروی جدید و باکیفیت را جایگزین خودروی قدیمی و فرسوده خود کنند.
این طرح در حال حاضر اجرایی نمی‌شود و برای سال ۱۴۰۲ وامی برای تعویض خودروی فرسوده به متقاضیان ارائه نمی‌شود. تنها طرحی که در راستای کمک به تعویض خودروی فرسوده وجود دارد طرح جایگزینی است که در آن دارندگان خودروی فرسوده و متقاضی تعویض آن می‌توانند خودروی خود را واگذار کنند و یک خودروی جدید به‌عنوان جایگزین آن دریافت کنند. البته این متقاضیان بسته به خودرویی که انتخاب می‌کنند باید مابه‌التفاوت قیمتی خودروی فرسوده خود و خودروی جایگزین را پرداخت کنند.
البته این جایگزینی و مشمول شدن در طرح تعویض خودروهای فرسوده شرایطی دارد. یکی از شرایط سن خودرو است که در بخش بعد به آن می‌پردازیم.
هر خودرویی نمی‌تواند در طرح تعویض و جایگزینی قرار بگیرد. برای این که یک خودرو در این طرح جای بگیرد اولین شرط این است که خودرو به عمر فرسوگی رسیده باشد. در حال حاضر گفته می‌شود که سن فرسودگی برای خودروهای سواری حدود ۲۰ سال است و خودروهایی که ساخت سال ۱۳۸۵ و قبل از آن باشند در طرح تعویض خودروی فرسوده قرار می‌گیرند.
سن دقیق فرسودگی خودروهای مختلف به شرح زیر است:
چند نکته می‌تواند عمر فرسودگی خودروها را افزایش دهد. نکته اول این است که اتوبوس‌های درون‌شهری و برون‌شهری در صورتی که موتور یا بدنه را به‌طور کامل بازسازی کنند، ۵ سال به سن فرسودگی‌شان اضافه می‌شود. نکته دوم در خصوص تاکسی‌هاست که اگر کاتالیست خودرو و سیستم اگزوز را تعویض کنند یک سال به سن فرسودگی آن‌ها اضافه می‌شود. اتصال پالایشگر دوده استاندارد به خودروهای دیزلی هم عمر این خودروها را ۲ سال بیشتر می‌کند.
چنانچه عمر فرسودگی خودروی شما به سر آمده و تمایل دارید با استفاده از طرح جایگزینی خودروی فرسوده، خودروی جدیدی را جایگزین خودروی قبلی خود کنید لازم است شرایطی که دولت برای این طرح در نظر گرفته و همچنین، نحوه استفاده از طرح شرکت‌های ایران خودرو و سایپا برای تعویض خودرو را بدانید.
وزارت صنعت، معدن و تجارت فارغ از شرایطی که خودروسازان برای طرح تعویض خودروی فرسوده در نظر می‌گیرند، چند شرط عمومی تعیین کرده است که متقاضیان تنها در صورت برخورداری از آن‌ها می‌توانند در این طرح ثبت نام کنند. این شروط عبارتند از:
چنانچه متقاضی پلاک فعال دیگری به نام خود داشته باشد، مشکلی برای ثبت نام در طرح تعویض خودروی فرسوده ایجاد نخواهد کرد و این مسئله محدودیتی نخواهد داشت. علاوه بر این، شرکت ایران‌خودرو به‌عنوان یکی از شرکت‌های خودروسازی کشور چند شرط دیگر هم برای این طرح در نظر گرفته است که در ادامه به تفصیل توضیح داده خواهند شد.
شرکت ایران‌خودرو برای طرح جایگزینی یا تعویض خودروی فرسوده علاوه بر شرایطی که توسط وزارت صمت برای این طرح در نظر گرفته شده است، چند شرط دیگر را هم در نظر دارد و متقاضیان فقط در صورتی که این شرایط را هم داشته باشند می‌توانند تقاضای استفاده از این طرح را داشته باشند و برای شرکت در قرعه‌کشی آن ثبت نام کنند. این شرایط در ادامه ذکر شده‌اند:
ایران‌خودرو این نکته را هم قید کرده است که افرادی که ماشین خود را تحویل می‌گیرند، باید تا حداکثر پنج ماه پس از تاریخ تحویل و یا طی کردن مسافت ۱۰۰۰ کیلومتر، برای سرویس ماشین خود به شرکت مراجعه کنند. در غیر این صورت، گارانتی ماشین باطل شده و هیچ گونه حقی برای مشتری وجود نخواهد داشت.
برای این که بخواهید در طرح تعویض خودروی فرسوده ثبت نام کنید تا در قرعه‌کشی شرکت کنید لازم است در سامانه یکپارچه خودرو اسم‌نویسی کرده و مدارکی را ارائه دهید. این مدارک عبارتند از:
سامانه یکپارچه فروش خودرو را نیز در ذیل توضیح مراحل ثبت نام به طور کامل معرفی خواهیم کرد.
امکان ثبت نام در طرح تعویض خودروی فرسوده مثل سایر طرح‌های مربوط به ثبت نام خودرو در بازه زمانی خاصی انجام می‌شود. این بازه زمانی از پیش تعیین‌شده نیست؛ بنابراین لازم است سایت‌ شرکت‌های خودروسازی، سامانه یکپارچه فروش خودرو و همچنین، اخبار خبرگزاری‌ها را پیگیری کنید تا از مهلت ثبت نام در این طرح مطلع شوید.
همچنین، در نظر داشته باشید که تعداد خودروهایی که به طرح تعویض خودروی فرسوده اختصاص داده می‌شود محدود است و بنابراین این خودروها از طریق قرعه‌کشی میان متقاضیان واگذار می‌شود. بنابراین، لازم است در سامانه یکپارچه فروش خودرو ثبت نام کنید تا در صورت برخورداری از شرایط لازم و تأیید مدارکتان در قرعه‌کشی شرکت داده شوید.
در صورتی که متقاضیان ثبت نام‌کرده در این طرح در قرعه‌کشی برنده شوند و جزو منتخبان باشند می‌توانند مطابق با قوانین خودروی خود را تحویل داده و خودروی جدیدی دریافت کنند. لازم به ذکر است که متقاضی متناسب با قیمتی که خودروی فرسوده را به فروش می‌رساند، لازم است مابه‌التفاوت مبلغ خودروی جدید را پرداخت کند.
حالا که با شرایط طرح جایگزینی خودروی فرسوده آشنا شدید، لازم است پس از تکمیل مدارک گفته‌شده برای ثبت نام در این طرح اقدام کنید. ثبت نام برای شرکت در قرعه‌کشی این طرح صرفا به‌صورت اینترنتی انجام می‌شود و مراحلی دارد که در ادامه این فرایند را برایتان توضیح داده‌ایم. البته این نکته را در نظر داشته باشید که در حال حاضر امکان ثبت نام در این طرح وجود ندارد اما هر زمان که مهلت جدیدی برای ثبت نام اعلام شود، می‌توانید مراحلی را که در ادامه توضیح داده‌ایم انجام دهید.
برای ثبت نام در طرح جایگزینی خودروی فرسوده ابتدا وارد سامانه یکپارچه فروش خودرو به نشانی www.esalecar.ir شوید و پیش از اسم‌نویسی در طرح تعویض خودروی فرسوده، در این سامانه ثبت نام کنید.
پس از ثبت نام در این سامانه، برای این که در طرح تعویض خودروی فرسوده ثبت نام کنید باید تمام اطلاعات فردی خود را به‌طور دقیق وارد کنید. همچنین لازم است اطلاعات خودروی فرسوده خود را اعم از شماره موتور، شماره شاسی و… را نیز در سامانه وارد و ثبت کنید.
پس از ورود این مشخصات و اطلاعات، روی گزینه «طرح تعویض خودروی فرسوده با نو» کلیک کنید. در ادامه، پس از گذراندن مرحله احراز هویت، ثبت نام شما در این طرح برای شرکت در قرعه‌کشی آن به پایان می‌رسد.
یادآوری می‌کنیم که ثبت نام شما در این طرح به منزله این نیست که می‌توانید خودروی فرسوده خود را تعویض کنید. شما با این ثبت نام در قرعه‌کشی شرکت داده خواهید شد و اگر در این قرعه‌کشی برنده و برگزیده شوید می‌توانید برای دریافت خودرو اقدام کنید.
در صورت برنده شدن در قرعه کشی تا دو ماه فرصت دارید که خودروی فرسوده خود را به مراکز اسقاطی تحویل دهید. در این طرح شما امکان دریافت وجه نقد در ازای تحویل خودروی فرسوده خود را ندارید. همچنین، نمی‌توانید لاشه خودروی فرسوده خود را دریافت کنید. فقط می‌توانید خودروی خود را تحویل دهید و خودروی جدیدی دریافت کنید.
البته این نکته را هم تکرار می‌کنیم که قیمت خودرویی را که در قرعه‌کشی برنده شده‌اید و جایگزین خودروی فرسوده‌تان شده است با قیمت تصویب‌شده در زمان واریز وجه مشخص می‌شود. در صورتی وجود تفاوت قیمت میان خودروی فرسوده با خودروی جدید، لازم است مابه‌التفاوت را هم پرداخت کنید.
پس از انجام قرعه‌کشی و اعلام اسامی برنده‌ها باید واریز وجه را انجام دهید. پس از وازیر، می‌توانید رنگ ماشین خود را انتخاب کنید. پس از انجام این مراحل زمان تحویل گرفتن خودرو به شما اعلام می‌شود و لازم است در زمان تعیین‌شده برای دریافت ماشین به نشانی که به شما اعلام می‌شود مراجعه کنید و خودروی خود را تحویل بگیرید.
خانواده ما

source
سئو سایت

توسط digitalwebmaster