دیجیاتو
از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.
محققان الگوریتم هوش مصنوعی جدیدی ساخته‌اند که می‌تواند اسپرم‌های سالم را در بیضه مردان مبتلا به ناباروری پیدا کند.
جهت بهره‌مندی و دسترسی به امکانات ویژه و بخش‌های مختلف در دیجیاتو عضو ویژه دیجیاتو شوید.
دانشمندان استرالیایی یک الگوریتم هوش مصنوعی جدید به‌نام SpermSearch ساخته‌اند که می‌تواند اسپرم‌ها را از بافت بیضه مردانی که دچار ناباروری شدید هستند شناسایی کند و این کار را بسیار سریع‌تر از پزشکان انجام دهد. این سیستم می‌تواند به افرادی که می‌خواهند فرزند بیولوژیکی خود را داشته باشند کمک کند تا سریع‌تر و احتمالاً با هزینه کمتر به آرزوی‌شان برسند.
به‌گزارش وب‌سایت نیواطلس، حدود 1 درصد از مردان جهان با مشکل بی‌نطفگی یا آزواسپرمی غیرانسدادی روبه‌رو هستند و 5 درصد از زوج‌ها به‌دنبال درمان این اختلال هستند. بی‌نطفگی باعث می‌شود در منی افراد هیچ اسپرمی وجود نداشته باشد، درنتیجه پزشکان باید بخشی از بیضه بیمار را جدا کنند و در آن به‌دنبال اسپرم بگردند. این روش تاکنون به‌صورت دستی انجام می‌شد و بسیار طول می‌کشید. اما حالا هوش مصنوعی شرایط را تغییر می‌دهد.
محققان دانشگاه فناوری سیدنی (UTS) الگوریتمی را توسعه داده‌اند که با هزاران تصویر میکروسکوپی از اسپرم‌ها و دیگر سلول‌ها و ذرات آموزش داده شده است تا بتواند به دقت اسپرم‌ها را پیدا کند. آزمایش عملکرد این هوش مصنوعی به دانشمندان نشان داده است که کامپیوتر درمجموع می‌تواند بیشتر از متخصصان باروری در بافت بیضه اسپرم پیدا کند.
البته برخی اسپرم‌ها ظاهراً فقط توسط پزشکان و برخی فقط توسط هوش مصنوعی قابل تشخیص بودند. در پایان آزمایش، متخصص باروری 560 اسپرم و هوش مصنوعی 611 اسپرم پیدا کرد. ولی نکته مهم این‌جا بود که زمان لازم برای این الگوریتم کمتر از 1000 برابر زمانی بود که پزشک لازم داشت. به‌علاوه، دقت کامپیوتر 5 درصد بیشتر از متخصص باروری بود.
پژوهشگران می‌گویند این مطالعه نوعی اثبات مفهوم است که همچنان به کارآزمایی‌های بالینی نیاز دارد. ولی همین حالا هم می‌توان کاربردهای آن را در شناسایی اسپرم در افراد نابارور مشاهده کرد.
«کارلوس کالهاز-یورخه»، رئیس انجمن تولیدمثل و جنین‌شناسی اروپا می‌گوید: «یافتن اسپرم‌های سالم از تکه‌های نمونه‌برداری‌شده از بیضه در زیر میکروسکوپ می‌تواند فرایند طاقت‌فرسایی باشد. چشم‌انداز استفاده از هوش مصنوعی برای افزایش سرعت و دقت این فرایند بسیار جذاب است. باید منتظر تحقیقات بیشتری مبتنی بر یافته‌های این مطالعه باشیم.»
نتایج این تحقیق در جلسه سالانه انجمن تولیدمثل و جنین‌شناسی اروپا به تاریخ 27 ژوئن 2023 ارائه شده است.
برای گفتگو با کاربران ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو سریع‌ترین روش دسترسی به اخبار فناوری، علم و خودرو است. اگر می‌خواهید به‌روز باشید، شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو را دنبال کنید.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است | دیجیاتو توسط سرورهای قدرتمند پارس پک پشتیبانی می‌شود

source
سئو سایت

توسط digitalwebmaster