یک نگهبان، فریزری فوق سرد را در آزمایشگاه مؤسسه‌ی پلی‌تکنیک رنسلیر (RPI)، یکی از معتبرترین دانشگاه‌های آمریکا، خاموش کرد. با این کار، «دهه‌ها تحقیق علمی» از بین رفت و حداقل یک میلیون دلار ضرر به مؤسسه‌ی پلی‌تکنیک رنسلیر وارد شد. در واکنش به این اتفاق، دانشگاه موردبحث از شرکتی که کارگر موردبحث را استخدام کرده بود شکایت کرد.
فریزر موردبحث حاوی کشت‌های سلولی، نمونه‌ها و عناصر تحقیقاتی دیگری بود که تا سپتامبر ۲۰۲۰ (شهریور و مهر ۱۳۹۹) در دمای ۱۲۰- درجه‌ی فارنهایت (۸۰- درجه‌ی سانتی‌گراد) انبار شده بودند. در آن زمان یکی از کارکنان شرکت Daigle Cleaning Services یک مدارشکن را خاموش کرد و باعث شد دما به ۲۵٫۶- درجه‌ی فارنهایت (۳۲- درجه‌ی سانتی‌گراد) افزایش پیدا کند. با افزایش دما، عناصر موجود در فریزر آسیب دیدند یا از بین رفتند.
پس از خاموش کردن مدارشکن، صدای هشدار شنیده شد و کارگر شرکت Daigle Cleaning Services به‌دلیل آزاردهنده‌بودن صدای هشدار، آن را خاموش کرد. پس از خاموش‌سازی صدای هشدار، فریزر نیز خاموش شد. این در حالی بود که روی درِ ورودی فریزر درباره‌ی دلیل شنیده شدن صدای هشدار توضیح داده شده بود.
وکیل مؤسسه‌ی پلی‌تکنیک رنسلیر می‌گوید در نتیجه‌ی «غفلت» کارگر موردبحث ۲۵ سال تحقیقات علمی یک‌شبه به باد رفت. تولید عناصر تحقیقاتی موردبحث به حداقل یک میلیون دلار بودجه نیاز دارد. این مجموعه‌ی تحقیقاتی، فتوسنتز را مورد بررسی قرار می‌دهد و می‌تواند در نهایت آثار ارزشمندی روی توسعه‌ی پنل‌های خورشیدی بگذارد.
رئیس شرکت Daigle Cleaning Services که دفتر مرکزی‌اش در کشور آلبانی واقع شده، به درخواست Times Union برای ارائه‌ی توضیحات بیشتر پاسخ نداده است.
شرکت Daigle در فصل پاییز ۲۰۲۰ قراردادی ۱٫۴۲۷ میلیون دلاری برای پاک‌سازی تجهیزات RPI ازجمله یک مرکز تحقیقاتی به نام Cogswell Building که متعلق‌به پروفسور کی.وی. لاکشمی است امضا کرده بود. لاکشمی استاد شیمی و زیست‌شناسی شیمیایی در RPI است.
مواد تحقیقاتی لاکشمی در دمای ۱۱۲- درجه‌ی فارنهایت نگهداری می‌شدند و قرار بود هشدار در دمای ۱۰۸٫۴- درجه‌ی فارنهایت (۷۸- درجه‌ی سانتی‌گراد) و ۱۱۵- درجه‌ی فارنهایت (۸۱٫۶- درجه‌ی سانتی‌گراد) متوقف شود. تغییر دما به بالا یا پایین نقاط یادشده باعث می‌شد نمونه‌ها آسیب ببینند یا از بین بروند.
در شهریور ۱۳۹۹ به دلیل تغییر دما هشدار فریزر خاموش شد. لاکشمی و دانشجویانش متوجه شدند که نمونه‌ها آسیبی ندیده‌اند. آن‌ها با تولیدکننده‌ی فریزر تماس گرفتند تا تعمیر انجام بگیرد، اما همه‌گیری ویروس کرونا این کار را تا یک هفته به تأخیر انداخت.
یک تابلو با حروف بزرگ انگلیسی روی درِ فریزر قرار گرفت که اعلام می‌کرد دلیل صدای هشدار، نیاز به تعمیر است. در آن تابلو گفته شده بود که لطفا فریزر را جابه‌جا نکنید و آن را از برق نکشید: «هیچ‌گونه تمیزکاری در این ناحیه نیاز نیست. اگر می‌خواهید صدا قطع شود، می‌توانید دکمه‌ی هشدار را پنج تا ۱۰ ثانیه نگه دارید.»
در پرونده‌ی دادگاه آمده است که روز ۱۷ سپتامبر ۲۰۲۰ (۲۷ شهریور ۱۳۹۹) یکی از کارکنان Daigle که برای تمیزکاری به آنجا مراجعه کرده بود، مدارشکن را خاموش کرد. با خاموشی مدارشکن، ارتباط فریزر با برق قطع شد. یک روز بعد اعضای تیم تحقیقاتی لاکشمی متوجه شدند دما بیش از حد بالا رفته است و به همین دلیل اقداماتی برای حفظ نمونه‌ها انجام دادند؛ اما اکثر آن‌ها از بین رفته بودند.
خانواده ما

source
سئو سایت

توسط digitalwebmaster