در این مطلب ما قصد داریم با آموزش نحوه نصب زمپ بر روی دبیان ۱۱ از طریق ترمینال و دستورات لینوکسی اقدام نماییم تا بتوانید از ابزار کاربردی برای تست و اجرای وب سایت و راه اندازی یک لابراتوار استفاده لازم را ببرید.
در ابتدا و قبل از شروع به معرفی زمپ میپردازیم تا با این ابزار بیشتر آشنا شوید.
معرفی زمپ سرور
XAMPP یک نرم افزار اپن سوریس است که توسط Apache Friends توسعه یافته است. بسته نرم افزاری XAMPP شامل توزیع های آپاچی ، MariaDB، PHP و Perl است و اساسا بر روی دسکتاپ یا لپ تاپ استفاده می شود.
استفاده از زمپ عموما به عنوان یک لابراتوار برای تست وب سایت استفاده می شود و برای ارائه کامل یک وب سایت بر روی اینترنت کاربرد نداشته و توصیه نمی گردد.
توجه داشته باشید این محتوا از محتوای آموزشی Install and Configure XAMPP on Debian 11 خلاصه شده و در صورت نیاز میتوانید برای مشاهده بیشتر به لینک مربوطه مراجعه نمایید.
مراحل نحوه نصب زمپ سرور بر روی دبیان ۱۱
sudo apt update
wget https://www.apachefriends.org/xampp-files/8.1.4/xampp-linux-x64-8.1.4-1-installer.run
نکته : در صورتی که پس از وارد کردن دستور بالا با خطای command not found مواجه شدید، دستور زیر را وارد کنید تا wget بر روی سیستم شما نصب گردد.
sudo apt install wget –y
sudo chmod 755 xampp-linux-x64-8.1.4-1-installer.run
sudo ./xampp-linux-x64-8.1.4-1-installer.run
پس از پایان یافتن مراحل بالا ، زمپ سرور بر روی دبیان ۱۱ شما نصب شده و حال از طریق ادامه آموزش به تنظیم آن می پردازیم.
تنظیمات و پیکربندی زمپ سرور بر روی دبیان ۱۱
sudo vi /opt/lampp/etc/extra/httpd-xampp.conf
مطابق تکه کد زیر ، به بخش PHPmyadmin رفته و گزینه require all granted  را از حالت کامنت خارج کنید تا دسترسی شما به بخش phpmyadmin باز شود.
<Directory “/opt/lampp/phpmyadmin”>
    AllowOverride AuthConfig Limit
    Require all granted
    ErrorDocument 403 /error/XAMPP_FORBIDDEN.html.var
</Directory>
پس از انجام تنظیم بالا ، فایل را ذخیره کرده و از آن خارج شوید . برای خارج شدن باید یک بار دکمه ESC را از روی کیبورد وارد کنید و سپس :wq را تایپ و اینتر را بزنید.
/opt/lampp/lampp restart
حال پس از ریستارت زمپ سرور ، یک مرورگر باز کرده و آدرس آی پی دبیان ۱۱ خود را وارد کنید تا صفحه ابتدای زمپ سرور بر روی مرورگر شما باز شود.
در صورتی که مراحل را از ابتدا به درستی تکمیل کرده باشید ، باید تصویری مشابه تصویر زیر را مشاهده نمایید.
همچنین در صورتی که نیاز دارید به phpMyAdmin دسترسی داشته باشید ، کافی است در انتخاب آدرس آی پی خود در مرورگر عبارت /phpmyadmin را اضافه کنید تا phpMyAdmin برای شما باز شود.
همچنین در صورتی نیاز به این ابزار بر روی ابونتو، میتونید به لینک Install XAMPP on Ubuntu 22.04 مراجعه نمایید.
خلاصه مطلب
در این مطلب سعی شد ، به صورت خیلی کامل و در عین حال سریع ، به نحوه تصب زمپ بر روی دبیان ۱۱ پرداخته شود. در ابتدا به معرفی زمپ سرور پرداختیم و سپس از ابتدایی ترین دستورات تا انتهای مسیر نصب زپ در خدمت شما کاربران گرامی بودیم. همانطور که در ابتدا مطلب نیز ذکر شد ، این محتوا برگرفته از سایت orcacore بوده و شما نیز میتوانید سایر محتواهای آموزشی در این زمینه را با مراجعه به این سایت مشاهده و مطالعه نمایید.
امیدواریم در پایان از مطلب نحوه نصب زمپ سرور بر روی دبیان ۱۱ استفاده لازم را برده باشید.
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
تمام حقوق این سایت متعلق به تکفارس می باشد.
Copyright© 2023 TechFars All Rights Reserved

source
سئو سایت

توسط digitalwebmaster