محققان می گویند بین زلزله و تابش های کیهانی ارتباطی وجود دارد که می تواند در آینده به پیش بینی زلزله در جهان کمک کند‌‌. پژوهس اخیر دانشمندان می تواند پیشرفت بزرگی در کشف پیش بینی زلزله در جهان محسوب شود. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، موسسه فیزیک هسته ای لهستان با […]
محققان می گویند بین زلزله و تابش های کیهانی ارتباطی وجود دارد که می تواند در آینده به پیش بینی زلزله در جهان کمک کند‌‌. پژوهس اخیر دانشمندان می تواند پیشرفت بزرگی در کشف پیش بینی زلزله در جهان محسوب شود.
به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، موسسه فیزیک هسته ای لهستان با هدف بررسی تابش های کیهانی پروژه ای را پر سال ۲۰۱۶ آغاز کرد. این پروژه با نام CREDO نشان می دهد رابطه همبستگی خاصی بین تابش های کیهانی و زمین لرزه ها در سراسر جهان وجود دارد.
از اهداف این پروژه می توان به بررسی اثر شارش پرتوهای کیهانی ثانویه اشاره کرد. محل ایماد ایم تابش در استراتوسفر زمین است. ابتدا پرتوهای کیهانی پس از برخورد با مولکول های گاز اتمسفر زمین باعث ایجاد ذرات ثانویه خواهند شد.
محققان وجود این رابطه را نه تنها عجیب نمی دانند بلکه برای آن توضیحی منطقی نیز ارائه می کنند. یکی از این نظریه های منطقی به هسته مایع سیاره ما مربوط است که در آن جریان های گردابی ایجاد میشود و میدان مغناطیسی زمین را نیز ایجاد می کند. این میدان باعث انحراف مسیر ذرات اولیه باردار تابش های کیهانی میشود.
در صورت اثبات این موضوع که زمین لرزه ها با جریان موادی پیوند دارند می توان گفت که بر دیناموی زمین اثر گذاشته و باعث تغییر در اختلالات میدان مغناطیسی سیاره میشود.‌
پیشنهاد ویژه
خرید بلیط هواپیما فلای تودی
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source
سئو سایت

توسط digitalwebmaster