کوالکام، هر سال یک تراشه برای پرچمدارهای اندرویدی معرفی و عرضه می‌کند. امسال، آن تراشه پرچمدار Snapdragon 8 Gen 3 خواهد بود. انتظار می‌رود این تراشه مبتنی بر پلتفرم جدید Total Compute Solutions 2023 شرکت آرم باشد؛ اما مشخص نیست که در دل پلتفرم یادشده، چه چینشی از هسته‌ها را شاهد باشیم.
به نظر می‌رسد در بخش نام‌گذاری Snapdragon 8 Gen 3، کوالکام از کد قطعه‌ی SM8650 استفاده می‌کند و کد اسمی آن هم لانائی (Lanai) یا پاینپل (Pineapple) خواهد بود. انتخاب کد اسمی لانائی (Lanai) منطقی‌تر به‌نظر می‌رسد؛ چرا که لانائی اسم یک جزایر هاوایی است و قبلاً هم کد اسمی جزیره لاهاینا (Lahaina) را در تراشه‌ی Snapdragon 888 دیده بودیم.
طبق گفته کامیلا وویچیچوسکا، یکی از افشاگران معروف، Snapdragon 8 Gen 3 با پیکربندی ۲+۳+۲+۱ برای هسته‌ها معرفی خواهد شد و این پیکربندی شبیه به الگوی زیر خواهد بود:
کوالکام از مدت‌ها پیش واژه‌های Silver و Gold را برای توصیف هسته‌ها به‌کار نمی‌برد؛ بنابراین بعید است که دوباره از آن‌ها استفاده کند. درحال‌حاضر کوالکام از اصطلاحات کارایی (Efficiency)، عملکرد (Performance) و پرایم (Prime) برای طبقه‌بندی‌ سه نوع هسته‌ی مرسوم در تراشه‌های خود استفاده می‌کند؛ احتمالاً این کدها هم برای جداسازی و طبقه‌بندی هسته‌ها قبل از معرفی استفاده می‌شود.
با توجه گزارش وویچیچوسکا، هسته‌های پردازشی Snapdragon 8 Gen 3 از پردازش‌های ۳۲ بیتی پشتیبانی نخواهد کرد که این موضوع با هسته‌های آرم که اخیراً معرفی شده‌اند، مطابقت دارد. طرح هسته‌ها ممکن است شبیه به الگوی زیر باشد:
الگوی یادشده با اسلایدهایی که Arm برای نمایش پیکربندی ۲+۵+۱ پردازنده مرکزی به اشتراک گذاشت، مطابقت دارد؛ اما بدین معنی نیست که کوالکام دقیقاً این الگو را استفاده می‌کند.
نسل دوم تراشه‌ی Snapdragon 8 با پردازنده‌ی گرافیکی Adreno 740 عرضه شد و انتظار داریم نسل سوم این تراشه با پردازنده‌ی گرافیکی Adreno 750 عرضه شود. اطلاعات زیادی از Adreno 750 در دسترس نیست؛ اما طبق افشاگری وویچیچوسکا، پردازنده‌ی گرافیکی Adreno 750 با فرکانس ۷۷۰ مگاهرتز در حال آزمایش است؛ البته شاید Adreno 750 در تراشه‌ی Snapdragon 8 Gen 3 استفاده نشود.
تراشه‌های پرچمدار کوالکام طبق معمول، هر سال در ماه نوامبر یا دسامبر (آذرماه یا دی‌ماه) معرفی می‌شود و انتظار داریم این مورد برای Snapdragon 8 Gen 3 هم صدق کند.
خانواده ما

source

توسط digitalwebmaster