دسته بازی PS5 امکان تجربه‌ای عمیق‌تر در بازی‌های ویدیویی را برای علاقه‌مندان به گیم فراهم می‌کند و با توجه به ویژگی‌های جدید و راحتی استفاده، به یکی از محبوب‌ترین دسته‌های بازی برای علاقه‌مندان بازی‌های کامپیوتری تبدیل شده است. این دسته به کامپیوتر شخصی نیز متصل می‌شود.
دوال‌سنس پلی‌استیشن ۵ می‌تواند از طریق اتصال کابلی و بی‌سیم به‌آسانی به کامپیوتر متصل شود. برای این کار کافی است مراحل زیر را دنبال کنید:
اتصال دسته‌ی بازی دوال‌سنتس از طریق کابل USB به کامپیوتر آسان‌ترین روش است. خوشبختانه سیستم‌عامل ویندوز به صورت خودکار توانایی شناسایی این دسته بازی را دارد؛ بنابراین نیازی نیست تا به صورت مجزا و با صرف زمان، اقدام به نصب درایور‌های مورد نیاز روی کامپیوتر کرد.
از آنجایی که دسته بازی PS5 از درگاه USB-C پشتیبانی می‌کند، تنها چیزی که به آن نیاز دارید کابل USB-C است. انتهای دیگر کابل با توجه به درگاه‌های کامپیوتری که قرار است دسته بازی به آن متصل شود، می‌تواند USB-A یا USB-C باشد.
برای متصل کردن دسته بازی با استفاده از کابل USB، مراحل زیر را انجام دهید:
دسته بازی اکنون فعال است و می‌توانید از بازی کامپیوتری مورد علاقه خود لذت ببرید. زمانی که بازی کامپیوتری که قابلیت پشتیبانی از این دسته بازی را دارد، اجرا می‌کنید؛ نور سفیدی در زیر صفحه لمسی دسته بازی شروع به درخشیدن می‌کند.
پس از اتصال دسته‌ی بازی به کامپیوتر به‌روزرسانی سفت‌افزار(Firmware) آن را انجام دهید تا مطمئن شوید که تمام ویژگی‌های دسته به‌روز باشند.
به دلیل ویژگی‌های گسترده دسته بازی PS5، زمانی که این دسته به همراه کامپیوتر استفاده شود، می‌تواند اختلالی جزئی در عملکرد کامپیوتر به وجود آورد؛ از آنجایی که دسته بازی PS5 میکروفن و بلندگو مجزا دارد، این موضوع باعث می‌شود زمانی که دسته بازی از طریق کابل USB به کامپیوتر متصل می‌شود، کامپیوتر به اشتباه بلندگو و میکروفن دسته بازی را به عنوان تجهیزات اصلی پخش و ضبط صدا شناسایی و بدین منظور از امکانات دسته بازی استفاده کند.
برای رفع این مشکل در ویندوز 11 می‌توانید به فشردن دکمه‌های ترکیبی win + I به صفحه تنظیمات سیستم‌عامل ویندوز دسترسی پیدا کنید، سپس به قسمت System -> Sounds مراجعه کنید، با کلیک روی زیر شاخه All Sound Devices می‌توانید به تمامی دستگاه‌هایی که ویندوز آن‌ها را به عنوان ورودی و خروجی در نظر گرفته دسترسی پیدا کنید؛ از قسمت گفته شده می‌توانید نسبت به غیر فعال سازی تنظیمات ورودی و خروجی دسته بازی که ویندوز آن‌ها را شناسایی کرده، اقدام کنید.
اگر نمی‌خواهید که از کابل استفاده کنید یا اگر می‌خواهید به صورت آزادانه و از فواصل دور بازی‌های ویدیویی را تجربه کنید؛ در این صورت می‌توانید دسته بازی را با استفاده از بلوتوث به کامپیوتر متصل کنید.
مراحل متصل کردن دسته بازی به کامپیوتر از طریق بلوتوث به شرح زیر است:
۵-در پنجره Add a device ویندوز، با انتخاب گزینه Wireless Controller، دسته بازی که اکنون قابلیت بلوتوث آن را فعال کرده‌اید، انتخاب کنید.
زمانی که دسته بازی را از پنجره مربوطه انتخاب می‌کنید، حالت LED دسته بازی از چشمک زن به حالت نور ثابت آبی تغییر می‌کند.
۶-به منظور ثبت تنظیمات روی دکمه Done کلیک کنید.
زمانی که دسته بازی را به صورت وایرلس به کامپیوتر متصل می‌کنید، دسته بازی انرژی مورد نیاز خود را از باتری تأمین می‌کند؛ به همین منظور برای بازی کردن باید هر زمان که شارژش کافی نبود، آن را شارژ کنید. درست نقطه مقابل آن، در زمانی که با استفاده از اتصالات کابلی بازی می‌کنید، دسته بازی نیز به صورت خودکار شارژ می‌شود.
استیم امروزه نمادی از بازی‌های کامپیوتری است که در پلتفرم کامپیوترهای شخصی اجرا می‌شوند، اما این بدین معنی نیست که بازی‌های استیم فقط از موس و صفحه کلید استفاده می‌کنند. در حقیقت، استیم پشتیبانی از دسته‌های بازی را برای تمامی بازی‌های کامپیوتری که روی پلتفرمش اجرا می‌شود، فعال کرده است؛ جهت کالیبره کردن و شخصی سازی دسته بازی PS5 برای انجام بازی‌هایی که پلتفرم استیم آن را پشتیبانی می‌کند، می‌توان از برخی از ویژگی‌ها و امکاناتی که استیم فراهم کرده استفاده کرد.
اگر به عنوان گیمر در حال انجام بازی کامپیوتری هستید که در پلتفرم استیم وجود ندارد، به سادگی می‌توانید بازی خود را به کتابخانه استیم در نرم‌افزار اختصاصی استیم اضافه کنید و از امکاناتی که استیم برای پشتیبانی از دسته‌های بازی فراهم کرده، لذت ببرید.
ارزش این‌کار در آن است که شما می‌توانید به کمک ویژگی‌هایی که استیم در اختیارتان قرار می‌دهد بازی‌های کامپیوتری را که سازنده آن رسماً امکان استفاده از دسته بازی را برایش تدارک ندیده، با استفاده از دسته PS5 بازی کنید.
مراحل متصل کردن دسته بازی به پلتفرم استیم به شرح زیر است:
در این مرحله باید قادر باشید نام دسته‌بازی خود را در قسمت Detected Controllers با عنوان PlayStation 5 Controller مشاهده کنید.
از طریق نرم‌افزار استیم می‌توانید به تنظیمات زیادی که برای پشتیبانی از دسته‌بازی PS5 فراهم شده دست پیدا کنید؛ برای مثال می‌توانید تایمری جهت خاموش شدن خودکار دسته بازی پس از گذشت مدت زمانی مشخص از غیر فعال بودن آن، جهت صرف جویی در مصرف انرژی باتری دسته بازی، در نظر بگیرید؛ همچنین می‌توانید تنظیمات دیگری مانند تغییر نور LED، غیر فعال کردن لرزاننده دسته بازی و… را به صورت شخصی سازی شده اعمال کنید.
در ادامه روش انجام تنظیمات مربوط به خاموش شدن دسته بازی غیرفعال پس از مدت زمانی که شما معین می‌کنید، آورده شده است:
همانطور که پیش از این گفته شد؛ می‌توانید با استفاده از تنظیمات استیم، لرزاننده دسته بازی را نیز غیرفعال کنید، بدین منظور مطابق روش زیر عمل کنید:
به طور کلی نور ساطع شده از دسته بازی PS5، حاوی سیگنال و پیامی خاص برای کاربر است. اما استیم امکان شخصی سازی این نور را برای کاربر دسته بازی فراهم می‌کند.
در ادامه تنظیماتی شرح داده شده است که با استفاده از آن می‌توانید نورLED دسته بازی را تغییر دهید:
با هماهنگ کردن دسته بازی با پلتفرم استیم، می‌توانید از اجرای صحیح تمامی بازی‌های استیم با دسته بازی خود مطمئن باشید. زمانی که دسته بازی خود را با پلتفرم استیم هماهنگ کردید؛ می‌توانید حالت استیم را روی Big Picture قرار دهید. این حالت به گیمر این امکان را می‌دهد تا بدون نیاز به موس و صفحه کلید به راحتی رابط کاربری استیم را با دسته بازی کنترل کند.
منبع makeuseof
خانواده ما

source

توسط digitalwebmaster