دیجیاتو
از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.
علاوه بر تشخیص سرطان، این آزمایش همچنین می‌تواند محل دقیق شکل‌گیری تومور را نیز مشخص کند.
جهت بهره‌مندی و دسترسی به امکانات ویژه و بخش‌های مختلف در دیجیاتو عضو ویژه دیجیاتو شوید.
دانشمندان در مطالعه جدیدی نشان داده‌اند که یک آزمایش خون ساده می‌تواند به تشخیص بیش از 50 نوع سرطان سرعت دهد و این امر به بیماران کمک می‌کند تا سریع‌تر برای درمان اقدام کنند.
براساس گزارش گاردین از این موضوع، نتایج کارآزمایی سرویس سلامت ملی بریتانیا (NHS) که در بزرگترین کنفرانس سرطان جهان در ایالات متحده منتشر شده، نشان می‌دهد که آزمایش خون Galleri پتانسیل زیادی برای تشخیص سرطان در افراد دارای علائم دارد. آزمایش خون مذکور، می‌تواند تکه‌های ریز DNA تومور را در جریان خون شناسایی کند و پزشکان براساس آن می‌توانند محل قرارگیری تومور را در بدن انسان‌ها تشخیص دهند.
محققان در کارآزمایی این آزمایش خون از 5461 نفر که وضعیت آن‌ها توسط پزشکان مشکوک به سرطان گزارش شده بود، کمک گرفتند و آزمایش، به‌درستی دو سوم سرطان‌های افراد مورد مطالعه را تشخیص داد. همچنین در 85 درصد از مواردی که مثبت گزارش شده، محل اصلی سرطا‌ن نیز مشخص شده است. نکته قابل توجه دیگر اینکه آزمایش در افراد مسن‌تر و بیمارانی که دارای سرطان‌های پیشرفته‌تری بوده‌اند، دقت بیشتری داشته است.
هرچند کارشناسان از نتایج این کارآزمایی استقبال کرده‌اند، اما به گفته آن‌ها تا قبل از اجرای این آزمایش که توسط شرکت آمریکایی Grail ساخته شده در سیستم‌های مراقبت‌های بهداشتی، باید تحقیقات بیشتری انجام شود.
«مارک میدلتون»، استاد پزشکی تجربی سرطان در «دانشگاه آکسفورد» که محقق اصلی این آزمایش است، درباره پتانسیل‌های آن توضیح می‌دهد:
«اولین مورد استفاده احتمالی این آزمایش تشخیص سریع‌تر سرطان است. مورد دوم و سوم پتانسیل آن در کمک به پیدا کردن اهداف سرطان (و در نتیجه کاهش انتظار بیماران) با کاهش تعداد کلی آزمایش‌های موردنیاز برای تشخیص سرطان است.»
«لارنس یانگ»، استاد انکولوژی مولکولی «دانشگاه وارویک» نیز خواستار احتیاط شد و گفت:
«این مطالعه مهمی است که نشان می‌دهد ما به سمت دورانی پیش می‌رویم که در آن آزمایش خون برای سرطان، در کنار سایر آزمایش‌های موجود، می‌تواند واقعاً تاثیر زیادی بر تشخیص زودهنگام داشته باشد و به‌طور قابل‌توجهی باعث بهبود نتایج بالینی شود.»
محققان همچنین آزمایش Galleri را در هزاران نفر بدون علائم نیز امتحان کرده‌اند تا احتمال تشخیص سرطان‌های پنهان و بدون علائم توسط آن را نیز آزمایش کنند. با این حال، نتایج آن اواخر سال جاری اعلام خواهد شد که در صورت موفقیت آمیز بودن، این آزمون یک بار دیگر با حدود 1 میلیون نفر دیگر انجام می‌شود.
برای گفتگو با کاربران ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو سریع‌ترین روش دسترسی به اخبار فناوری، علم و خودرو است. اگر می‌خواهید به‌روز باشید، شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو را دنبال کنید.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است | دیجیاتو توسط سرورهای قدرتمند پارس پک پشتیبانی می‌شود

source

توسط digitalwebmaster