دکتر فرهاد یوسف زاده صدها رشته از گازهای مرموزی را کشف کرده که از یک سیاه چاله واقع در مرکز کهکشان تا به بیرون امتداد دارند. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، دکتر یوسف زاده از دانشگاه نورث وسترن اخیرا رشته های گازی جدیدی در مرکز کهکشان مشاهده کرده است. کشف این رشته […]
دکتر فرهاد یوسف زاده صدها رشته از گازهای مرموزی را کشف کرده که از یک سیاه چاله واقع در مرکز کهکشان تا به بیرون امتداد دارند.
به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، دکتر یوسف زاده از دانشگاه نورث وسترن اخیرا رشته های گازی جدیدی در مرکز کهکشان مشاهده کرده است. کشف این رشته ها به دهه ها پیش برمی گردد. اکنون ستاره شناسان رشته های بیشتری را مشاهده کرده اند که به جای عمودی حالت افقی داشته و تفاوت های گیج کننده دیگری نیز با یکدیگر دارند. فرهاد یوسف زاده برای نخستین بار این رشته ها را در سال ۱۹۸۰ در مرکز کهکشان شناسایی کرد.
اوج گیری این رشته ها تا ۱۵۰ سال نوری است و در اطراف سیاه چاله ای واقع در مرکز کهکشان قرار می‌گیرند. رشته های جدید با استفاده از قابلیت کاهش نویز تلسکوپ میرکات در آفریقا جنوبی کشف شدند. مکان آنها در همان صفحه قوس کمانی است اما این بار افقی. طول آنها نیز تنها ۵ تا ده سال نوری است. به گفته محققان این رشته های جدید از انرژی حرارتی تشکیل شده اند. در حالی که رشته های قبلی متشکل از ذراتی بودند که می توانستند با سرعت نور حرکت کنند.
یوسف زاده در این باره می گوید: با کمک این یافته ها می توان قرص برافزایش سیاه چاله ها و جهت جریان فواره های خروجی را شناسایی کرد. البته هنوز علت تشکیل این رشته ها مشخص نشده است.
این دانشمند ایرانی حدود ده ها سال است که در حال مطالعه مرکز کهکشان راه شیری است و توانسته در این مدت علاوه بر رشته های کشف شده، یک حباب غول پیکر که امواج رادیویی پرت می کند و یک منطقه ستاره ای دور را در کهکشان مشاهده کند.
پیشنهاد ویژه
خرید بلیط هواپیما فلای تودی
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster