دیجیاتو
از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.
دانشمندان در این تحقیق، برای درمان گلیوبلاستوما، یکی از شایع‌ترین تومورهای مغزی بدخیم بزرگسالان، نتایج امیدوارکننده‌ای به دست آورده‌اند.
جهت بهره‌مندی و دسترسی به امکانات ویژه و بخش‌های مختلف در دیجیاتو عضو ویژه دیجیاتو شوید.
محققان روشی را ابداع کرده‌اند که می‌تواند باعث مرگ سلول‌های سرطانی در اثر استرس شود. تحقیقات آن‌ها در مورد گلیوبلاستوما، یکی از شایع‌ترین تومورهای مغزی بدخیم بزرگسالان، نتایج امیدوارکننده‌ای به دست آورده است.
گفته می‌شود که سالانه حدود 19 هزار نفر در اتحادیه اروپا به سرطان گلیوبلاستوما دچار می‌شوند و درمان آن از اوایل دهه 2000 تغییر چندانی نکرده و همچنان شامل شیمی‌درمانی، رادیوتراپی و جراحی می‌شود. همچنین متوسط زمان بقای این بیماران پس از تشخیص بیماری، حدود 15 ماه است.
«اریک شِوِت»، رئیس آزمایشگاه تحقیقات سر‌طان انستیتو ملی تحقیقات بهداشتی و پزشکی فرانسه (INSERM) به یورونیوز توضیح می‌دهد:
«سلول‌های سرطانی اساساً سلول‌های غیرطبیعی هستند که تحت استرس عمل می‌کنند و از مکانیسم‌های مربوط به استرس برای دستیابی به مزایای خود استفاده می‌کنند. مزیت آن‌ها این است که مقاوم‌تر، قوی‌تر و قادر به انتقال هستند، بنابراین بهتر می‌توانند استرس‌های اضافی مانند شیمی درمانی را تحمل کنند.»
سلول‌های گلیوبلاستوما از پروتئینی به نام IRE1 به‌عنوان بخشی از مکانیسم پاسخ به استرس خود استفاده می‌کنند که آن‌ها را در برابر داروهای ضد سرطان مقاوم‌تر می‌کند. با این وجود، محققان به دنبال کشف این موضوع بودند که آیا تأثیرگذاری بر این فرآیند می‌توان سلول‌های سرطانی را ضعیف کند یا خیر و گزارش منتشر شده توسط آن‌ها در مجله iScience نتایج امیدوارکننده‌ای را به همراه دارد.
دانشمندان ابتدا کار خود را با مدل‌های محاسباتی انجام دادند آغاز کردند. آن‌ها حدود 15 میلیون مولکول را بررسی کردند و با انجام شبیه‌سازی‌های خود تلاش کردند تا نحوه واکنش این مولکول‌ها با پروتئین‌های بدن را پیش‌بینی کنند. در نهایت، متوجه شدند که یکی از مولکول‌ها با نام Z4P در این زمینه می‌تواند مفید واقع شود.
در مرحله دوم، آن‌ها برای بررسی تأثیر این مولکول بر سلول‌های سرطانی، آزمایش سلولی خود را انجام دادند. به گفته دانمشندان، مولکول Z4P نه تنها مقاومت سلول‌های سرطا‌نی را کمتر می‌کند، بلکه از جابه‌جا شدن آن‌ها جلوگیری می‌کند.
در نهایت، محققان از این مولکول در ترکیب با دارویی به نام تموزولومید (TMZ) برای هدف قرار دادن سلول‌های سرطانی در موش‌ها استفاده کردند. آن‌ها متوجه شدند که این درمان ترکیبی، مقاومت سلول‌های سرطانی در برابر استرس را تضعیف می‌کند و اندازه تومورها را به میزان قابل‌توجهی کوچک می‌کند.
برای مقایسه، هنگامی که به‌تنهایی از داروی TMZ استفاده شود، تومورها پس از یک دوره زمانی (بین 100 تا 150 روز) برمی‌گردند. اما با ترکیب TMZ و مولکول Z4P، تمام سلول‌های سرطانی ناپدید شده و سرطان موش‌ها حتی پس از 200 روز نیز عود نکرده است.
با وجود این نتایج امیدوارکننده، دانشمندان توضیح داده‌اند که هنوز فاصله زیادی با ایجاد یک داروی جدید برای درمان سرطان فاصله داریم. به گفته شِوِت، احتمالاً تا 15 سال دیگر نیز نمی‌توان براساس این یافته‌ها گزینه درمانی جدیدی برای بیماران به ارمغان آورد.
برای گفتگو با کاربران ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو سریع‌ترین روش دسترسی به اخبار فناوری، علم و خودرو است. اگر می‌خواهید به‌روز باشید، شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو را دنبال کنید.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است | دیجیاتو توسط سرورهای قدرتمند پارس پک پشتیبانی می‌شود

source

توسط digitalwebmaster