دیجیاتو
از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.
این مجموعه در سالی که گذشت، به بیش از 2400 مشتری دست یافت و درآمد عملیاتی و سود آن رشد 65 درصدی را تجربه کرد.
جهت بهره‌مندی و دسترسی به امکانات ویژه و بخش‌های مختلف در دیجیاتو عضو ویژه دیجیاتو شوید.
صورت‌های مالی تلفیقی حسابرسی‌شده سال 1401 شرکت «همکاران سیستم» از درآمد عملیاتی 1550 میلیارد تومانی و سود خالص 892.8 میلیارد تومانی این مجموعه حکایت دارد. این سود نسبت به سال 1400 رشد 65 درصدی داشته است که همکاران سیستم، رسیدن به بیش از 2400 مشتری و انتخاب راهکاران ابری توسط بیش از 57 درصد مشتریان جدید را یکی از عوامل این افزایش عنوان کرده است.
شرکت همکاران سیستم در سال 1368 تأسیس شد. در سال 1383 به شرکت سهامی تبدیل و در سال 1390 برای اولین‌بار سهام آن در بورس عرضه شد.
این شرکت در زمینه‌‌های اجرای طرح‌های جامع فناوری اطلاعات شامل تحلیل، طراحی، تولید، استقرار، راه‌اندازی و کنترل کیفیت تولید راهکارهای مبتنی بر نرم‌افزار در بخش عمومی و خصوصی فعالیت می‌کند. در سال مالی 1401، گزارش شرکت عمدتاً در‌زمینه فروش نرم‌افزار، ارائه نرم‌افزار ابری و خدمات کنترل کیفیت تولید آن به شرکت‌های فرعی است.
فعالیت شرکت‌های فرعی همکاران سیستم نیز عمدتاً درزمینه فروش و نصب نرم‌افزارهای اصلی شرکت و ارائه خدمات کنترل کیفیت تولید و آموزش است.
همکاران سیستم به‌صورت مستمر جذب مشتریان جدید در صنایع و بخش‌های مختلف بازار را مورد هدف قرار داده که در این راستا موفق به جذب بیش از هزار مشتری جدید شده است. 57 درصد از مشتریان جذب‌شده، راهکاران ابرای خریداری کرده‌اند و رشد 2.5 برابری جذب مشتریان بزرگ جدید ازجمله دستاوردهای این مجموعه در سال 1401 است.
آن‌طور که در گزارش تفسیری هیئت‌مدیره همکاران سیستم آمده، آن‌ها یکی از الزامات کلیدی ارائه خدمات ابری مطمئن را داشتن دیتاسنترهایی با استانداردهای جهانی می‌دانند که درحال‌حاضر کمبود چنین دیتاسنترهایی نیز در ایران حس می‌شود. ازهمین‌رو این مجموعه ساخت اولین دیتاسنتر خود طبق استانداردهای جهانی را در دستور کار قرار داده است که امسال به بهره‌برداری خواهد رسید. به اعتقاد همکاران سیستم، این سرمایه‌گذاری طی سه تا پنج سال آینده خلق ارزش‌افزوده‌ای فراوان برای مشتریان و نیز درآمدی مستمر را برای این شرکت به‌همراه دارد.
صورت سود و زیان تلفیقی سال مالی منتهی به 29 اسفندماه 1401 همکاران سیستم در کدال نشان می‌دهد درآمد عملیاتی این شرکت در سال مالی یادشده به بیش از 1549 میلیارد تومان رسیده و این رقم نسبت به سال 1400 رشد 65 درصدی داشته است.
سود خالص شناسایی‌شده توسط همکاران سیستم در سال گذشته نیز با رشدی 65 درصدی، به بیش از 892 میلیارد تومان رسیده است.
این میزان افزایش درآمد عملیاتی و سود موجب شده تا همکاران سیستم با انتشار اطلاعیه‌ای، عمده دلایل افزایش سود عملیاتی را شرح دهد:
صورت مالی تلفیقی، جمع عملکرد مالی شرکت اصلی و گروه‌های زیرمجموعه آن است، ازهمین‌رو بد نیست نگاهی به صورت مالی جداگانه شرکت همکاران سیستم بیندازیم.
آن‌طور که این شرکت گزارش کرده، درآمد عملیاتی آن‌ها در سال 1401 با رشدی 66 درصدی، به 1105 میلیارد تومان رسیده است. سود خالص همکاران سیستم نیز رشد 60 درصدی را نسبت به سال 1400 تجربه کرده که 832 میلیارد تومان است.
برآورد این مجموعه برای سال 1402، درآمد 1874 میلیارد تومانی و سود خالص 1347 میلیارد تومانی است.
اما همکاران سیستم از چه مسیرهایی کسب درآمد می‌کند؟ براساس گزارش منتشرشده، این شرکت از فروش نرم‌افزار، کنترل کیفیت تولید سیستم‌ها، استقرار و راه‌اندازی سیستم‌ها، خدمات آموزشی، نظارت بر نصب سیستم‌های نرم‌افزاری و ارائه نرم‌افزار ابری درآمد کسب می‌کند. همچنین بخشی از درآمد آن‌ها حاصل از سود سرمایه‌گذاری‌ها و سایر درآمدهاست.
درآمد فروش نرم‌افزار تلفیقی در سال 1401 نسبت به سال 1400 حدود 71 درصد افزایش یافته و به 725 میلیارد تومان رسیده است. این رشد در شرکت اصلی نیز حدود 75 درصد و مبلغ 414 میلیارد تومان بوده.
درآمد تلفیقی ارائه نرم‌افزار ابری نیز برای سالی که گذشت، 101 میلیارد تومان و برای شرکت اصلی 65 میلیارد تومان بوده است.
از مهم‌ترین دستاوردهای همکاران سیستم درزمینه آموزش مشتریان می‌توان به ارائه 30 عنوان آموزش الکترونیکی برای محصولات، برگزاری بیش از 44 هزار نفر دوره آموزشی، همکاری با بیش از 16 دانشگاه و برگزاری حدود هزار نفر دوره اشاره کرد.
گفتنی است دارایی‌های ثابت مشهود و نامشهود تلفیقی نیز به‌ترتیب 1260 میلیارد تومان و 47 میلیارد تومان ارزش‌گذاری شده‌اند.
هزینه‌های یک شرکت متشکل از دو گروه هزینه‌های حقوق و دستمزد و سایر هزینه‌های عمومی است که مجموع هزینه‌های شرکت اصلی در سال 1401 حدود 73 درصد و به‌صورت تلفیقی، حدود 60 درصد نسبت به سال 1400 رشد داشته.
همکاران سیستم علت اصلی این افزایش را تلاش برای جذب و نگهداشت نیروهای خبره و کلیدی متخصص عنوان کرده است:
«در شرکت‌های دانش‌بنیان و تکنولوژی‌محور مانند شرکت‌های صنعت نرم‌افزار، اصلی‌ترین دارایی مولد را سرفصل هزینه‌های حقوق منابع انسانی تشکیل می‌دهد. به‌خصوص با کمبود نیروهای متخصص در این صنعت در سال‌های اخیر و رقابتی‌شدن بازار کار بین‌المللی، جذب و نگهداشت نیروهای کلیدی و خبره جزو اصلی‌ترین اولویت‌های کسب‌وکار شرکت‌های نرم‌افزاری است. یکی از نقاط تمرکز اصلی شرکت همکاران سیستم نیز جذب و نگهداشت نیروهای خبره و کلیدی متخصص است و در سال 1401 سرمایه‌گذاری مناسبی را در این حوزه انجام داده که باعث رشد هزینه‌ها شده است. بخش عمده‌ای از رشد هزینه‌های مذکور مربوط به افزایش کارکنان تولید از یک طرف و افزایش حقوق پرسنل در جهت نگهداشت نیروهای خبره و کلیدی از طرفی دیگر است که مسیر پایداری فعلی و توسعه آتی را امکان‌پذیر می‌سازد. این بخش از هزینه‌های جاری در قالب هزینه‌های نگهداشت محصولات فعلی و یا تحقیق توسعه برای محصولات جدید برای شرکت حائز اهمیت است و فقط بخشی از هزینه‌ها به سرفصل دارایی‌های سرمایه‌ای منتقل می‌شود. دسته دیگری از هزینه‌های منابع انسانی گروه که در قالب هزینه‌های عملیاتی شناسایی می‌شود، مربوط به فعالیت‌های استقرار و کنترل کیفیت است که توسط شرکای تجاری انجام می‌شوند.»
تعداد کارکنان شرکت اصلی در سالی که گذشت، 242 نفر و گروه‌های زیرمجموعه 1136 نفر بوده که نسبت به مدت مشابه سال 1400 رشد داشته است.
این شرکت در گردهمایی اعلام استراتژی‌های 1401، برنامه‌های مهم خود برای این سال را توسعه سرمایه‌های انسانی و زیرساخت‌های ابری عنوان کرده بود که براساس گزارش یادشده، هر دوی این اهداف محقق شده‌اند.
گزارش تفسیری مدیریت شرکت «همکاران سیستم» برای دوره 12 ماهه منتهی به 29 اسفندماه 1401 را می‌توانید از اینجا دریافت و مشاهده کنید.
برای گفتگو با کاربران ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو سریع‌ترین روش دسترسی به اخبار فناوری، علم و خودرو است. اگر می‌خواهید به‌روز باشید، شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو را دنبال کنید.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است | دیجیاتو توسط سرورهای قدرتمند پارس پک پشتیبانی می‌شود

source

توسط digitalwebmaster