محققان دانشگاه کلرادو ربات های کوچکی با هدف حرکت در اندام های بدن ساخته اند. این ربات ها قادرند درون مایعات با سرعت زیاد حرکت کنند. دانشمندان قصد دارند از این ربات ها برای دارو رسانی به بخش های مختلف استفاده کنند. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، این ربات های کوچک تنها […]
محققان دانشگاه کلرادو ربات های کوچکی با هدف حرکت در اندام های بدن ساخته اند. این ربات ها قادرند درون مایعات با سرعت زیاد حرکت کنند. دانشمندان قصد دارند از این ربات ها برای دارو رسانی به بخش های مختلف استفاده کنند.
به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، این ربات های کوچک تنها ۲۰ میکرومتر هستند و چندین برابر کوچکتر از یک تارمو. سرعت حرکت آنها در بدن نیز ۳ میلی متر در ثانیه است.
در آزمایش انجام شده به وسیله این میکروربات محققان موفق شدن. با استفاده از آن داروی دگزامتازون را به مثانه موش ها منتقل کنند.
جین لی، محقق اصلی و نویسنده این مقاله در این مورد می گوید: تصور اینکه ربات های کوچک بتوانند برخی جراحی های غیرتهاجمی را انجام دهند هیجان انگیز است. به جای برش قسمت هایی از بدن می توان از این میکروربات ها استفاده کنیم. آنها از طریق تزریق یا دارو وارد بدن شده و فعالیت های خود را به طور مستقل انجام می دهند. در ساخت این میکروربات ها از پلیمرهای زیست سازگار و فناوری چاپ سه بعدی استفاده شده است.
با وجودی که محققان توانسته اند به طور موفقیت آمیز این ربات ها را مورد آزمایش قرار دهند اکنون نیاز است تا این تیم محققان برای استفاده از این ربات ها در بدن واقعی انسان کارهایی را انجام دهند. ای در این مورد بیان کرده است در صورت ایجاد روشی برای استفاده از این ربات ها درون مثانه می توان ترشح داروهای پایدارتری را امکان پذیر کرد.
پیشنهاد ویژه
خرید بلیط هواپیما فلای تودی
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster