دیجیاتو
از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.
دانشمندان در زیر جنگل‌های پرتراکم گواتمالا نمونه‌ای پیشرفته و مهم از تمدن مایا را کشف کرده‌اند که شامل 417 شهر است.
جهت بهره‌مندی و دسترسی به امکانات ویژه و بخش‌های مختلف در دیجیاتو عضو ویژه دیجیاتو شوید.
دانشمندان در فضایی به وسعت 3500 کیلومترمربع در زیر جنگلی پرتراکم در شمال گواتمالا 417 شهر گمشده از تمدن مایا را پیدا کرده‌اند که قدمتشان به 1000 سال پیش از میلاد مسیح می‌رسد. این شهرها تقریباً با 177 کیلومتر جاده به یکدیگر متصل هستند و محققان از این جاده به‌عنوان اولین شبکه آزادراه‌های جهان یاد می‌کنند.
به گزارش واشنگتن پست، پژوهشگران می‌گویند این شبکه بزرگ از شهرها و جاده‌ها، در کنار بناهای آیینی، سامانه‌های هیدرولیکی (مرتبط با سیالات) و زیرساخت‌های زراعی نشان می‌دهد که تمدن مایا بسیار پیشرفته‌تر از آنچه تصور می‌کردیم، بوده است.
نقشه‌برداری از این منطقه در سال 2015 با فناوری لایدار آغاز شد. دانشمندان از آن زمان توانسته‌اند شواهدی از سامانه‌های پیشرفته اقتصادی، سیاسی و اجتماعی را با قدمت تقریبی دو‌هزارساله پیدا کنند. کشف این شهرها در جنگل «ال میرادور» دانسته‌های ما درباره تاریخ قاره آمریکا را تغییر می‌دهد.
محققان می‌گویند این پژوهش از بخشی از تاریخ انسان‌ها در آمریکا پرده برداشته است که هیچ‌گاه از آن مطلع نبودیم. شواهد مربوط به این تمدن احتمالاً در زیر خاک مدفون شده و با پوشش جنگل از دید مخفی مانده بودند.
بااین‌حال، فناوری لایدار به دانشمندان اجازه داده است تا به‌صورت دیجیتالی درخت‌ها را حذف کنند و این سازه‌ها را ببینند. «ریک چاکون»، استاد دانشگاه وینتراپ که در این مطالعه حضور نداشته است، می‌گوید این پژوهش نشان می‌دهد که تمدن مایا چگونه محیط محلی خود را تغییر داده بود و این اطلاعات بر درک ما پیرامون ظهور جوامع پیچیده می‌افزاید.
«انریکه هرناندز»، باستان‌شناس دانشگاه سن کارلوس که از محققان اصلی این تحقیق بوده است، درباره تبدیل جنگل ال میرادور به یک جاذبه گردشگری می‌گوید این منطقه پتانسیل‌های زیادی دارد، اما لازم است تا دولت، سازمان‌های باستان‌شناسی و محلی‌ها همگی با یکدیگر همکاری کنند تا در‌این‌باره تصمیم‌گیری شود.
گفتنی است که دسترسی به این جنگل صرفاً از طریق هلیکوپتر و بعد با یک پیاده‌روی 65 کیلومتری ممکن است. باستان‌شناسان پیش‌تر هر دو سال یک بار به ال میرادور می‌رفتند و حالا این 417 شهر را به‌عنوان اهداف بعدی کاوش خود تعیین کرده‌اند.
نتایج این یافته‌ها پیش‌تر در Cambridge University Press منتشر شده بود.
برای گفتگو با کاربران ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو سریع‌ترین روش دسترسی به اخبار فناوری، علم و خودرو است. اگر می‌خواهید به‌روز باشید، شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو را دنبال کنید.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است | دیجیاتو توسط سرورهای قدرتمند پارس پک پشتیبانی می‌شود

source

توسط digitalwebmaster