محققان قصد دارند در روشی جدید با استفاده از قارچ معمولی برای بازیافت پلاستیک های رها شده ر طبیعت اقدام کنند. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، پلاستیک های رها شده در طبیعت به راحتی تجزیه نمی‌شوند و ممکن است برای دهها سال همچنان در طبیعت باقی بمانند. از مهمترین پلاستیک های موجود […]
محققان قصد دارند در روشی جدید با استفاده از قارچ معمولی برای بازیافت پلاستیک های رها شده ر طبیعت اقدام کنند.
به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، پلاستیک های رها شده در طبیعت به راحتی تجزیه نمی‌شوند و ممکن است برای دهها سال همچنان در طبیعت باقی بمانند.
از مهمترین پلاستیک های موجود در طبیعت پلی پروپیلن است که به دلیل مسائلی که در بازیافت آن وجود دارد باعث ایجاد مشکلات زیست محیطی شده است. به همین دلیل محققان به دنبال روش جدیدی برای بازیافت این ماده هستند و آن را از طریق یک نوع قارچ عملی خواهند کرد.
محققان امیدوارند با کمک روش جدید بتوانند راهکار مناسبی برای تجزیه این ماده پلاستیک در طبیعت و کاهش میزان آلودگی ناشی از آن دست پیدا کنند.
پلی پروپیلن از جمله پلاستیک های رایج است که نمونه از آن در بسته بندی ها دیده میشود. تجزیه این پلاستیک ها به راحتی انجام نمی‌گیرد و ممکن است این عملیات سال ها طول بکشد. این مسئله آلودگی های زیست محیطی را پر همه جا مخصوصا در اقیانوس ها ایجاد کرده است. طبق اعلام سال ۲۰۱۵ میزان پلاستیک از نوع پلی پروپیلن موجود در جهان ۷۵ میلیون تن بوده است که میزان بازیافتی آن تنها یک درصد بوده است.
اکنون محققان دانشگاه سیدنی تلاش دارند تا با استفاده از روش های جدید و بکارگیری قارچ های پلاستیک خوار ، طبیعت را نجات دهند. امیر فرزان از محققین این پروژه و نویسنده این مقاله می گوید: آلودگی پلاستیک از مهمترین مسائل مربوط به آلودگی محسوب میشود که اغلب به دلیل عدم بازیافت زباله های پلاستیکی تولید میشود. این آلودگی ها پس از تولید در طبیعت و محل های دفن و حتی اقیانوس ها به همان شکل باقی مانده اند.
پیشنهاد ویژه
خرید بلیط هواپیما فلای تودی
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster