دیجیاتو
از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.
کشف آنتی بیوتیک ها در کمتر از 100 سال گذشته، تأثیر گسترده و عمیقی بر جهان داشته است. با این وجود، ظهور باکتری‌های مقاوم به این دارو در چند سال گذشته تصویر تلخی را ترسیم …
جهت بهره‌مندی و دسترسی به امکانات ویژه و بخش‌های مختلف در دیجیاتو عضو ویژه دیجیاتو شوید.
کشف آنتی بیوتیک ها در کمتر از 100 سال گذشته، تأثیر گسترده و عمیقی بر جهان داشته است. با این وجود، ظهور باکتری‌های مقاوم به این دارو در چند سال گذشته تصویر تلخی را ترسیم کرده و در برخی مطالعات پیش‌بینی شده که این موضوع تا 2050 باعث مرگ 10 میلیون نفر خواهد شد. حالا دانشمندان «آزمایشگاه کولد اسپرینگ هاربر» (CSHL) در تحقیقات جدید خود نشان داده‌اند که راه شکست این باکتری‌ها، سازگاری و تغییر مداوم آنتی بیو‌تیک برای سرنگونی قابلیت‌ها دفاعی آن است.
محققان با استفاده از روش نوآورانه کلیک شیمی، آنتی بیوتیکی ایجاد کردند که ساختار شیمیایی آن از بیش از یک میلیون پیکربندی ساخته شده است. دانشمندان با الهام گرفتن از تانک‌های نظامی و برجک‌های چرخان آن‌ها که می‌توانند با سرعت زیادی به تهدیدات پاسخ دهند، امیدوار هستند که این نوع جدید از آنتی بیوتیک نیز بتواند انواع باکتری‌هایی را که داروهای موجود در برابر آن‌ها ضعیف شده را شکست دهد.
نکته مهم ساختار این آنتی بیو‌تیک، مولکولی به نام بولوالن است که یک مولکول درون پویا محسوب می‌شود، به این معنی که اتم‌های آن می‌توانند موقعیت خود را تغییر دهد. با وجود این مولکول در هسته و آنتی بیوتیک قدرتمند «وانکومایسین» به عنوان «کلاهک» در قسمت بیرونی، این دارو می‌تواند ساختار خود را تغییر دهد تا به‌طور مخفیانه سویه‌های مقاوم باکتری‌ها را فریب بدهد.
نکته مهم دیگر اینکه دانشمندان با آزمایش این نوع جدید آنتی بیوتیک روی لارو پروانه مومی آلوده به باکتری، متوجه شدند که تأثیر آن از وانکومایسین به‌تنهایی بیشتر بوده و پاتوژن نمی‌تواند در برابر آن مقاومت داشته باشد.
با توجه به اینکه سالانه حدود سه میلیون آمریکایی به عفونت‌های باکتریایی یا قارچی مقاوم به دارو مبتلا می‌شوند و 35 هزار نفر بر اثر این بیماری‌ها جان خود را از دست می‌دهند، پیدا کردن آنتی بیوتیک‌های جدیدی که بتوانند در برابر پاتوژن‌های در حال تکامل مقاومت کنند، بسیار اهمیت دارد. این مطالعه در مجله PNAS منتشر شده است.
برای گفتگو با کاربران ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو سریع‌ترین روش دسترسی به اخبار فناوری، علم و خودرو است. اگر می‌خواهید به‌روز باشید، شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو را دنبال کنید.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است | دیجیاتو توسط سرورهای قدرتمند پارس پک پشتیبانی می‌شود

source

توسط digitalwebmaster