پس از ۴ دهه مطالعه در مورد حلقه های زحل، دانشمندان متوجه یک موضوع غیرمنتظره در مورد این حلقه ها شدند. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، دانشمندان تاکنون تصور نمی‌کردند حلقه های زحل روی این سیاره اثری داشته باشند. اکنون آنها دریافتند حلقه های زحل باعث گرم مردم این سیاره میشوند. به […]
پس از ۴ دهه مطالعه در مورد حلقه های زحل، دانشمندان متوجه یک موضوع غیرمنتظره در مورد این حلقه ها شدند.
به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، دانشمندان تاکنون تصور نمی‌کردند حلقه های زحل روی این سیاره اثری داشته باشند. اکنون آنها دریافتند حلقه های زحل باعث گرم مردم این سیاره میشوند. به گفته محققان ناسا این پدیده پیش از این هرگز در منظومه شمسی دیده نشده بود. این راز به مدت ۴۰ سال در معرض دید قرار داشت اما مخفی مانده بود. این کشف توسط یک ستاره شناس کهنه کار انجام گرفت. وی در تحقیقات خود علاوه بر بررسی و نظارت بر زحل، مشاهدات تلسکوپ فضایی هابل ناسا و کاوشگر کاسینی
و فضاپیماهای وویجر ۱ و ۲ را نیز بررسی کرده است. محققان معتقدند با کشف ارتباط زحل و حلقه های آن، در آینده ابزاری برای دانشمندان فراهم خواهد شد تا از طریق آن بتوانند به بررسی دیگر سیارات در اعماق فضا بپردازند که آیا آنها نیز چنین حلقه هایی دارند یا خیر. شواهد نشان می دهد که تابش بیش از حد پرتو فرابنفش باعث ایجاد یک خط طیفی از هیدروژن داغ در جو زحل میشود.
محققان ناسا در مورد تکان ها و تشعشعات می گویند احتمالا چیزی باعث آلوده شده جو بالای سیاره شده و آن را از قسمت بیرون گرم می کند. دانشمندان احتمال می دهند بارش ذرات حلقه یخی روی زحل، باعث گرم شدن این سیاره میشوند. علت این پدیده نیز برخورد ریز شهاب سنگ ها، بادهای خورشیدی و تابش فرابنفش خورشیدی است. از طرفی وجود کشش میدان گرانشی زحل باعث کشیدن همه این ذرات به داخل سیاره میشود.
پیشنهاد ویژه
خرید بلیط هواپیما فلای تودی
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster