دیجیاتو
از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.
محققان می‌گویند یک موجود دریایی که حدود 360 میلیون سال پیش زندگی می‌کرده است، با چیزی که قبلاً درباره‌اش تصور می‌کردیم، فرق دارد.
جهت بهره‌مندی و دسترسی به امکانات ویژه و بخش‌های مختلف در دیجیاتو عضو ویژه دیجیاتو شوید.
یک هیولای 360 میلیون ساله دریایی که اولین‌بار حدود 150 سال پیش کشف شده بود، دوباره مورد بررسی قرار گرفته و مشخص شده است که احتمالاً جثه‌ای کوچک‌تر از انتظارات قبلی دانشمندان داشته اما به همان اندازه مرگبار بوده است.
محققان در مطالعه جدیدی دریافته‌اند که یک ماهی استخوانی بزرگ به نام Dunkleosteus terrelli که با اسم مستعار Dunk شناخته می‌شود، احتمالاً اندازه‌ای کوچک‌تر از تصورات قبلی ما دارد؛ چرا که جمجمه این ماهی با تنه 9 متری آن همخوانی ندارد. درنتیجه، آن‌ها به بررسی شیوه محاسبه ابعاد جسمانی این موجود پرداختند و متوجه شدند که طول تنه این جانور نباید بیشتر از 4 متر بوده باشد.
با وجود این کاهش اندازه، توانایی‌های مرگبار Dunk تغییری نمی‌کند. او ظاهراً آرواره‌ای بسیار قوی داشته است که می‌توانسته نیرویی معادل 3600 کیلوگرم را اعمال کند. این ماهی همچنین از جمجمه محکمی بهره می‌برده که به اسکلت غضروفی‌شکل آن متصل بوده است.
دانشمندان می‌گویند جمجمه Dunk با طول 85 سانتی‌متر در نوع خود منحصربه‌فرد بوده است. ازاین‌رو، آن‌ها این جمجمه را با جمجمه موجود بیگانه در فیلم Alien مقایسه کرده‌اند.
این کشف جدید توسط «راسل انگلمن»، دانشجوی دکترای دانشگاه کیس وسترن در آمریکا حاصل شده است. او در دوران کرونا مشغول بررسی گونه Dunk در موزه طبیعی کلیولند بود که با ابهامی درباره تناسب اندام این آبزی مواجه شد و درنهایت به این جواب رسید. او در ابتدا از کشفی که درباره جثه کوچک‌تر این هیولای دریایی داشت، سرخورده شد، اما درنهایت پذیرفت که کشف حقیقت از هر چیزی دیگر مهم‌تر است و باید اولویت بالاتری داشته باشد.
Dunk احتمالاً در دوره دوونین در نزدیکی سواحل دریاچه ایری در نزدیکی شهر کلیولند امروزی زندگی می‌کرده است. فسیل او درحال‌حاضر در مجموعه تاریخ طبیعی موزه کیلولند قرار دارد. نتایج پژوهش حاضر در مجله Diversity منتشر شده است.
برای گفتگو با کاربران ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو سریع‌ترین روش دسترسی به اخبار فناوری، علم و خودرو است. اگر می‌خواهید به‌روز باشید، شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو را دنبال کنید.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است | دیجیاتو توسط سرورهای قدرتمند پارس پک پشتیبانی می‌شود

source

توسط digitalwebmaster