دیجیاتو
از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.
افزونه ChatGPT می‌تواند قابلیت‌های گوناگون مبتنی بر هوش مصنوعی را به سرویس‌های گوگل داکس و شیتز اضافه کند.
جهت بهره‌مندی و دسترسی به امکانات ویژه و بخش‌های مختلف در دیجیاتو عضو ویژه دیجیاتو شوید.
انتشار عمومی ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی در طی ماه‌های اخیر، توانسته است فرصت‌های متعددی را برای علاقه‌مندان فراهم سازد. افزونه ChatGPT یکی از همین موارد است که امکان استفاده از این چت‌بات محبوب را به سرویس‌های پرکاربرد گوگل مثل داکس و شیت اضافه می‌کند. در مطلب پیش‌رو به نحوه استفاده از افزونه مذکور و امکانات آن خواهیم پرداخت.
چت‌بات ChatGPT می‌تواند کارهای مختلفی مثل تولید متن، ترجمه، خلاصه‌نویسی، مرتب کردن داده‌ها و طیف وسیعی از دیگر امور متن‌محور را برعهده بگیرد. همین موضوع باعث شده است تا امکان استفاده از آن در گوگل شیت هم مطرح شود؛ به طوری که کاربر تنها با نوشتن درخواست یا عملکرد مورد نظر خود به صورت متنی، فرمول یا نتیجه مرتبط با آن را تحویل خواهد گرفت.
اگرچه شرکت OpenAI، افزونه رسمی برای بهره‌مندی از امکانات چت‌بات خود در نرم‌افزارها و سرویس‌های صفحه گسترده (Spreadsheet) منتشر نکرده است؛ اما به لطف دسترسی توسعه‌دهندگان به API آن، افزونه های ChatGPT مختلفی در اختیار علاقه‌مندان قرار دارند. یکی از کاربردی‌ترین آن‌ها، GPT for Sheets and Docs است که امکان وارد کردن دستورات به شکل مستقیم در گوگل داکس و شیت را برای کاربران فراهم می‌سازد.
برای استفاده از افزونه ChatGPT در گوگل داکس و شیت، ابتدا باید آن را به سرویس‌های مذکور اضافه کنید. این فرایند تقریباً مشابه با سایر پلاگین‌ها است؛ اما در ادامه با چند مرحله اضافی همراه خواهد بود که به آن‌ها اشاره می‌کنیم. برای شروع کار تنها کافی است تا مراحل زیر را قدم به قدم دنبال کنید. در این مثال، از سرویس گوگل شیت استفاده شده است؛ اما نحوه انجام کار در گوگل داکس هم تقریباً یکسان خواهد بود.
با طی کردن مراحل اشاره شده در بالا، افزونه ChatGPT با موفقیت به گوگل شیت (یا داکس) اضافه خواهد شد؛ ولی برای استفاده از آن باید چند قدم اضافی دیگر را هم سپری کنید که در قسمت پایین، توضیح داده شده‌اند.
برای تکمیل فرایند نصب افزونه ChatGPT، باید یک کلید API از وب‌سایت سازنده آن، دریافت نمایید. نحوه دریافت این کلید در مراحل زیر، شرح داده است. توجه داشته باشید که API Key برای هر کاربر، اختصاصی است و در صورت فراموش کردن آن، امکان بازیابی نخواهد داشت. همچنین توصیه می‌شود از به اشتراک‌گذاری کلید با سایر افراد یا سرویس‌های نامعتبر خودداری کنید؛ زیرا سوء استفاده از آن می‌تواند موجب ایجاد محدودیت برای حساب کاربری شود.
با اتمام تمامی مراحل گفته شده در بالا، افزونه ChatGPT در گوگل شیت یا داکس آماده استفاده خواهد بود و تنها نیاز به فعال‌سازی خواهد داشت. به این منظور، دوباره از منوی Extensions وارد قسمت GPT for Sheets and Docs شوید و سپس روی گزینه Enable GPT functions کلیک کنید.
همانطور که در بخش‌های قبلی مشاهده کردید، نصب و فعال کردن افزونه ChatGPT کمی نسبت به سایر عناوین، دشوارتر است؛ اما پس از طی کردن تمامی این موارد، چه امکانات خاصی در اختیار ما قرار می‌گیرد؟ در پایین به تعدادی از مهم‌ترین قابلیت‌های این ابزار در کنار نحوه استفاده از آن‌ها اشاره شده است؛ ولی با مراجعه به راهنمای آن، می‌توانید کاربردهای بیشتری را هم ملاحظه کنید.
به لطف بهره‌مندی از توان هوش مصنوعی، می‌توان اغلب دستورات قابل استفاده در ChatGPT را به کمک افزونه آن هم در گوگل داکس و شیت مورد استفاده قرار داد. برای مثال اگر می‌خواهید که سلول C3 را با متنی درباره اسنپ‌چت پر کنید، می‌توانید از فرمول زیر در داخل آن، بهره بگیرید.
به دلیل این که در سلول‌های صفحه گسترده فضای اندکی وجود دارد، معمولاً باید متون ایجاد شده را در چندین سلول نمایش دهید و آنها را با هم ادغام نمایید. به این منظور می‌توانید از دستور GPT_LIST= کمک بگیرید. در نمونه زیر، نحوه استفاده از چنین دستوری ذکر شده است.
پس از نصب و فعال‌سازی افزونه ChatGPT، می‌توانید از دستورات مرتبط با ترجمه این هوش مصنوعی هم استفاده نمایید. دستور ساده برای دسترسی به امکانات ترجمه، GPT_TRANSLATE است. در نمونه زیر می‌توانید پارامترهای مورد نیاز برای ترجمه را مشاهده کنید که به ترتیب شامل متن ورودی، زبان مبداء و مقصد می‌شود. در صورتی که زبان مبداء مشخص نشود، هوش مصنوعی به شکل خودکار اقدام به تشخیص آن می‌کند.
برای خلاصه کردن قسمتی از متن‌ها به کمک هوش مصنوعی، می‌توانید از دستور GPT_SUMMARIZE= کمک بگیرید. برای مثال دستور نوشته شده در پایین، می‌توانید محتوای درون سلول C44 را درون سلول دیگری، خلاصه کند.
در صورتی که مشغول کار با حجم زیادی داده عددی یا متنی باشید،‌ می‌توانید نوع خاصی از داده‌ها را به کمک دستور GPT_EXTRACT= از سایر موارد، جدا کنید. مثلاً فرض می‌کنیم که با یک فایل CSV سروکار داریم که در آن اطلاعات مختلفی مثل آدرس ایمیل افراد، ذکر شده است. به کمک دستور پایین می‌توانیم تمامی آدرس‌های ایمیل را استخراج و در سلول‌های مشخص شده، وارد نماییم. فقط توجه داشته باشید که سلولی که دستور در آن تایپ می‌شود (یا سلول مرجع)،‌ باید همان نوع داده مورد نظر را شامل شود تا هوش مصنوعی قادر به تشخیص موارد مشابه با آن باشد.
اگر علاقه‌مند به کاربردهای مختلف هوش مصنوعی هستید و می‌خواهید با کمک گرفتن از آن‌ها در سایر سرویس‌ها مثل گوگل داکس و شیت، بهره‌وری خود را افزایش دهید؛‌ توصیه می‌کنیم حتماً به سراغ افزونه ChatGPT بروید. این ابزار می‌تواند سرعت انجام امور را در موارد خاصی به شدت افزایش دهد و کاربران را از شر کارهای تکراری و خسته‌کننده، راحت کند.
به کمک این ابزار می‌توانید از قابلیت‌های مبتنی بر هوش مصنوعی مثل تولید خودکار متن، خلاصه‌نویسی، استخراج انواع مختلف داده و ترجمه بهره‌مند شوید.
با مراجعه به صفحه Workspace Marketplace گوگل می‌توانید افزونه گفته شده را دریافت و نصب نمایید.
برای فعال کردن افزونه ChatGPT باید یک حساب کاربری OpenAI داشته باشید تا بتوانید کلید API مختص به خود را از طریق آن دریافت نمایید.
برای گفتگو با کاربران ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو سریع‌ترین روش دسترسی به اخبار فناوری، علم و خودرو است. اگر می‌خواهید به‌روز باشید، شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو را دنبال کنید.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است | دیجیاتو توسط سرورهای قدرتمند پارس پک پشتیبانی می‌شود

source

توسط digitalwebmaster