مریخ نورد کنجکاوی که از مدت ها پیش روی سطح سیاره مریخ قرار دارد اخیرا تصویری از ابرهای رصد شده مریخ به ثبت رسانده است. در این تصویر اشعه های خورشید با پرتوهای گرگ و میش از میان ابرها مشخص است. به گزارش سرویس اخبار تکنولوژی تکنا، این ابرها بالاتر از ابرهای مریخی قرار دارند […]
مریخ نورد کنجکاوی که از مدت ها پیش روی سطح سیاره مریخ قرار دارد اخیرا تصویری از ابرهای رصد شده مریخ به ثبت رسانده است. در این تصویر اشعه های خورشید با پرتوهای گرگ و میش از میان ابرها مشخص است.
به گزارش سرویس اخبار تکنولوژی تکنا، این ابرها بالاتر از ابرهای مریخی قرار دارند و فاصله آن تا سطح مریخ حدود ۶۹ کیلومتر است و اکثرا از یخ و آب تشکیل شده اند. با توجه به محل تشکیل این ابر که بالاتر از منطقه ای با هوای سرد است، ناسا احتمال می دهد شاید این ابرها از دی اکسید کربن منجمد یا همان یخ خشک تشکیل شده باشد.
دانشمندان با استفاده از این تصاویر می توانند در مورد شرایط جوی و دمای مریخ اطلاعات بیشتری بدست آورند. کنجکاوی برای ثبت این تصویر از دوربین رنگی Mast Cam استفاده کرده است. با کمک این ابزار امکان ثبت نحوه درخشش ذرات ابرها در طول زمان های مختلف وجود دارد. این ابزار تصاویر دیگری نیز از مریخ ثبت کرده است. در یکی از این تصاویر یک ابررنگین کمانی شبیه به پر دیده میشود.
پیشنهاد ویژه
خرید بلیط هواپیما فلای تودی
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster