دیجیاتو
از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.
در این تصویر شاهد ابرهایی هستیم که در ارتفاعی بالاتر از اکثر ابرهای مریخی قرار دارند و از یخ آب تشکیل شده‌اند.
جهت بهره‌مندی و دسترسی به امکانات ویژه و بخش‌های مختلف در دیجیاتو عضو ویژه دیجیاتو شوید.
مریخ‌نورد استقامت (Perseverance) از سال 2021 در مریخ حضور دارد و علاوه بر جمع‌آوری نمونه‌های سنگی، به دنبال نشانه‌هایی از آب در سیاره سرخ بوده است. علاوه بر استقامت، مریخ‌نورد کنجکاوی نیز ابرهای مریخ را رصد کرده و اکنون منظره‌ای نادر را ثبت کرده که برای اولین‌بار پرتوهای آفتاب گرگ‌ومیش (یا اشعه‌های خورشید) سطح مریخ را به ما نشان می‌دهد.
ابرهایی که در تصویر زیر دیده می‌شود، در ارتفاعی بالاتر از اکثر ابرهای مریخی قرار دارند که حدود 60 کیلومتر از سطح زمین فاصله دارد و از یخ آب ساخته شده‌اند. با توجه به اینکه ابرهای موجود در تصویر، در جایی شکل گرفته‌اند که از منطقه‌ای با هوای بسیار سرد بالاتر است، ناسا فکر می‌کند که از دی‌اکسید کربن منجمد (یا یخ خشک) ساخته شده‌اند.
مشاهده ابرهای مریخ می‌تواند به دانشمندان کمک کند تا اطلاعات بیشتری در مورد شرایط جوی، دما و بادهای سرد سیاره سرخ کسب کنند.
کنجکاوی برای این تحقیق خود که از ژانویه آغاز شده و در اوایل ماه مارس به پایان خواهد رسید، اغلب از دوربین رنگی Mast Camera (یا Mastcam) خود استفاده می‌کند. این ابزارها به مریخ‌نورد کمک می‌کند تا عکس‌هایی بگیرد که نحوه درخشش ذرات ابرها در طول دوره‌های زمانی مختلف را به دانشمندان نشان می‌دهد.
برای تصویر پانورامایی که در بالا می‌توانید آن را مشاهده کنید، ناسا 28 عکس گرفته‌شده توسط دوربین Mastcam را در کنار یکدیگر قرار داده است. در سال 2021، مریخ‌نورد کنجکاوی اغلب به دوربین‌های سیاه‌و‌سفید خود متکی بود که ساختار ابرها را به‌طور دقیق نشان می‌دهد.
علاوه بر اولین تصویر از اشعه‌های خورشیدی مریخ، ابزار تحقیقاتی ناسا همچنین تصاویر جالب دیگری از ابرهای سیاره سرخ به اشتراک گذاشته است. یکی از تصاویر که در 27 ژانویه به اشتراک گذاشته شد (تصویر بالا)، ابر رنگین کمانی را نشان می‌دهد که شبیه به یک پَر شکل گرفته شده است.
برای گفتگو با کاربران ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو سریع‌ترین روش دسترسی به اخبار فناوری، علم و خودرو است. اگر می‌خواهید به‌روز باشید، شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو را دنبال کنید.
مطمئن باشید که هرگز از سمت ما ایمیل‌های مزاحم (اسپم) دریافت نخواهید کرد.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است | دیجیاتو توسط سرورهای قدرتمند پارس پک پشتیبانی می‌شود

source

توسط digitalwebmaster