به دنیای جادوگری جی. کی. رولینگ خوش آمدید
اگر به هر دلیلی تا به الآن نتوانسته‌اید از سکوی نُه و سه چهارم ایستگاه قطار کینگز کراس لندن رد شوید و با قطار هاگوارتز اکسپرس راه خود را به آموزشگاه هاگوارتز باز کنید، در این نوشتار راهنمایی‌تان می‌کنیم که چگونه این مسیر را با خواندن کتاب های هری پاتر بپیمایید.
کتاب های هری پاتر شامل ۷ رمان اصلی و چند نوشته فرعی می‌شوند که توسط یک نویسنده بریتانیایی با نام جی. کی. رولینگ پدید آمده و پایه‌گذاری شده‌اند. این روایت‌ها در وهله نخست داستان یک پسر نوجوان به نام هری پاتر را دنبال می‌کنند و سپس دنیای بزرگ‌تر جادوگری را به تصویر می‌کشند.
هری پاتر به عنوان شخصیت اصلی رمان‌های پایه‌گذار این دنیای جادوگری، یک نوجوان است که والدینش را از دست داده و در شرایط ناعادلانه‌ای با خانواده خاله خود زندگی می‌کند. ولی زندگی این پسر جوان هنگامی تغییر می‌کند که نامه پذیرشش در آموزشگاه هاگوارتز به دستش می‌رسد. این طور می‌شود که هری پاتر پا به یک دنیای جادویی می‌گذارد که خود او بدون این که از پیش بداند در مرکز یکی از مهم‌ترین بحران‌هایش قرار گرفته است.
تلاش شده تا در این نوشتار تا جایی که ممکن است از اسپویل رویدادهای هری پاتر جلوگیری شود. با این وجود، نوشتن در مورد ماجرای برخی از کتاب‌ها بدون اشاره به رویدادهای روایت‌های پیشین غیرممکن است.
کتاب های بنیادین دنیای هری پاتر ۷ رمان فانتزی را شامل می‌شوند که از ابتدا پذیرش هری پاتر به هاگوارتز آغاز شده و هر کتاب، یک سال از تحصیل و ماجراهای هری پاتر را در این آموزشگاه دنبال می‌کند. ترتیب خواندن این ۷ کتاب هری پاتر به شکل زیر است:
همان طور که در پیش‌گفتار بازگو شد، در کتاب نخست هری پاتر به همراه این پسر جوان وارد یک دنیای جادویی عجیب و غریب ولی هیجان انگیز می‌شویم. در این کتاب است که هری پاتر با بسیاری از شخصیت‌ها و ویژگی‌های دنیای جادوگری آشنا می‌شود؛ که شامل یک جادوگر وحشتناک تاریک نیز است. کسی که انگار با سنگ جادوی مرموز استفاده شده در عنوان کتاب سر و کاری دارد.
در سال دوم تحصیل در هاگوارتز، هری پاتر بیش‌تر با جریان جایگاه خانواده‌ها و اشخاص جادویی آشنا می‌شود. این که چگونه برخی‌ها خون خالص جادوگری را یک برتری می‌دانند و جادوگرانی که از خانواده‌های غیرجادویی آمده‌اند را خُرد می‌شمارند. همچنین ظاهراً یکی از پایه‌گذاران هاگوارتز نیز چنین دیدگاهی داشته و برای پاک کردن آموزشگاه از چنین جادوگرانی تالار اسرار را به وجود آورده است.
سومین سال تحصیلی هری پاتر در هاگوارتز زمانی است که دنیایش شروع به تاریک شدن می‌کند. به او خبر داده می‌شود که یک جادوگر پلید دیگر به نام سیریوس بلک از زندان آزکابان گریخته است. به همین دلیل نیز نگهبانان شوم زندان آزکابان با نام دمنتورها به هاگوارتز منتقل می‌شوند تا جلوی رویدادی ناخواسته از طرف کسی که شاید در مرگ والدین هری پاتر نقش داشته گرفته شود.
سال چهارم تحصیل هری پاتر در هاگوارتز با یک مسابقه بین سه مدرسه جادوگری همراه می‌شود. ترایویزارد تورنومنت یک مسابقه چند بخشی بین سه شاگرد برگزیده از آموزشگاه هاگوارتز، آکادمی بوباتون و موسسه دورمسترانگ است که با میزبانی هاگوارتز برگزار می‌شود. ولی یک توطئه بزرگ‌تر در پس این مسابقه قرار دارد که مربوط به دشمن اصلی هری پاتر می‌شود.
پس از رویدادهای کتاب پیشین، دنیای هری پاتر کاملاً زیر و رو می‌شود. حالا هم‌پیمانان این جادوگر جوان باید از او نه تنها در برابر تهدیدهای تاریک جادوگران پلید و نیرومند بلکه از جامعه جادوگران و وزارت جادو که دوست ندارند حقیقت را بپذیرند مراقبت کنند.
با به قدرت رسیدن جادوگران تاریک، هیچ جا در دنیای جادوگری هری پاتر امن نیست. این را حتی آلبوس دامبلدور، مدیر آموزشگاه هاگوارتز در طول دوران تحصیل هری پاتر نیز می‌داند. او شروع به نمایان کردن بخشی از حقایق مربوط به دشمن اصلی هری پاتر و دنیای جادوگری می‌کند؛ انگار که می‌داند رویداد شومی در راه است.
در سال پایانی تحصیل هری پاتر در هاگوارتز، جادوگران تاریک به قدری نیرو گرفته‌اند که حتی هاگوارتز نیز برای این جادوگر جوان امن نیست. بنا بر این او به همراه تعدادی از هم‌پیمانانش مأموریتی را طبق خواسته دامبلدور از کتاب پیشین آغاز می‌کند تا شاید بتواند دشمنش را برای همیشه شکست دهد.
همچنین یک نمایش‌نامه ویژه تئاتر نیز از سری اصلی هری پاتر منتشر شده است که در واقع دنبال کننده ماجراهای خانواده پاتر پس از یک پرش زمانی چند ساله به شمار می‌رود.
این نمایش‌نامه چندین سال پس از رویدادهای پایانی سری اصلی هری پاتر را دنبال می‌کند. حالا ماجرا نه حول محور هری پاتر، بلکه جوان‌ترین فرزند او می‌چرخد که زندگی‌اش اصلاً آن طور که پیش‌بینی می‌کرد از آب در نیامده است.
در کنار ۷ رمان اصلی هری پاتر، چند کتاب و داستان کوتاه نیز از این دنیای جادوگری نوشته و منتشر شده است. تا کنون ۶ مورد از این کتاب های مکمل هری پاتر در دسترس همگان قرار گرفته است.
خواندن این نوشته‌های مکمل نیاز به ترتیب خاصی ندارد و می‌توانید در هر مقطعی پس از ورود به دنیای جادوگری جی. کی. رولینگ شروع به مطالعه آن‌ها کنید. هر چند پیشنهاد این است که پس از پایان دادن به سری اصلی کتاب های هری پاتر به سراغ این نوشته‌های مکمل بیاید. این گونه علاوه بر این که وقفه‌ای در خواندن داستان اصلی هری پاتر پیش نمی‌آید، با داشتن دانش و آگاهی کامل از وقایع این سری، اطلاعات بیش‌تری از دنیای جادوگری به دست می‌آورید.
این کتاب یکی از کتاب‌هایی است که دانش‌آموزان هاگوارتز در طول تحصیلشان آن را خواهند خواند. همچنین بر اساس زندگی نیوت اسکمندر (نویسنده این کتاب در دنیای هری پاتر) سری فیلم Fantastic Beasts ساخته شده است.
هری پاتر که یکی از بازیکنان ماهر ورزش کوئیدیچ در مدرسه هاگوارتز به شمار می‌رفت، این کتاب را (که همان طور که از نامش مشخص است درباره تاریخ این ورزش است) مطالعه کرده است.
در کتاب هفتم سری اصلی هری پاتر، اشاره‌ای به یکی از ماجراهای این کتاب می‌شود. روایت‌های کوتاه The Tales of Beedle the Bard جزو داستان‌های عام پرآوازه دنیای جادوگری هستند که بیش‌تر خانواده‌های جادوگری آن‌ها را از براند؛ بر خلاف هری پاتر و هرماینی گرنجر که در خانواده‌های غیرجادوگری بزرگ شده‌اند و چیزی در موردشان نمی‌دانند.
در این کتاب اطلاعاتی در مورد آموزشگاه هاگوارتز، سکوی نُه و سه چهارم ایستگاه قطار کینگز کراس لندن و کلاه گروه‌بندی هاگوارتز به خوانندگان هدیه می‌شود. البته همان طور که از نام این نوشته مشخص است، آن قدر راز حول محور هاگوارتز وجود دارد که به نظر هیچ گاه تمام آن‌ها کشف نخواهند شد.
این کتاب راهنما شامل اطلاعاتی در مورد برخی از شخصیت‌ها و مکان‌های نه چندان خوشایند (دست‌کم از دیدگاه سری اصلی کتاب های هری پاتر) می‌شود؛ مثل دلورس آمبریج، زندان آزکابان، وزارت جادو و روح خرابکار هاگواترز با نام بدعنق (Peeves).
این راهنما نیز مثل کتاب قبلی شامل جزئیاتی از برخی از شخصیت‌ها و مکان‌های دنیای جادوگری هری پاتر است؛ البته این بار موارد خوشایندتر همانند مینروا مک‌گونگال و ریموس لوپین.
نمی دانستم خانم رولینگ کتاب های مکمل هم برای هری پاتر نوشته اند. سپاس
دوستان گرامی، پیشنهاد می کنم کتاب های صوتی (فارسی) هری پاتر رو تهیه کنید و گوش دهید، عالی هستند.
اپلیکیشن طاقچه، انتشارات کتابسرای تندیست، ترجمه بی نظیر خانم ویدا اسلامیه و با صدای حرفه ای آقای آرمان سلطان زاده به همراه موزیک و صداگذاری و اجرای تئاتری – نمایشنامه ای با صداگذاری محشر و …)
دوستان لطفا بخرید و کپی نکنید تا قدردانی بشود از زحمات این عزیزان
نمیشد این مقاله رو زودتر بذارین ؟
یادمه وقتی هشت سالم بود شروع کردم به خوندن کتاب های هری پاتر، اون موقع زیاد مشغول درس و کارهای دیگه نبودم راحت روزی ۵۰ صفحه(حدودا یه فصل) میخوندم، البته چون سنم پایین بود خیلی از اصطلاحات کتاب رو نمیفهمیدم، چقدر لذت بخش بود😄
به جز مورد ۵ و ۶ همه ی کتابای فرعی رو خوندم،اون داستان قلب پشمالوی جادوگر خیلی آزاردهنده بود

در کنار دیگر شخصیت‌های دی‌سی، ایمیج و فراتر از آن‌ها

source

توسط digitalwebmaster