فناوری با گذشت قرن‌ها تحولی بسیار بزرگ در صنعت حمل‌ونقل ایجاد کرده است. انسان‌ها زمانی از کالسکه‌های بسته‌شده به اسب‌ها برای طی کردن مسافت‌های طولانی استفاده می‌کردند و بعد از آن شاهد روی کار آمدن خودروها، قطارها و هواپیماها بودیم. به‌هرحال پیشرفت‌های اخیر روش‌های جدیدی از حمل‌ونقل را ارائه می‌دهند که یکی از آن‌ها ماشین‌های پرنده با ظاهری شبیه پهپاد است. شرکت سازنده‌ی تاکسی‌های هوایی چینی AutoFlight اخیراً با انجام یک پرواز آزمایشی موفق شد با یک‌بار شارژ هواپیمای پرنده‌ی خود، ۲۵۰٫۳ کیلومتر مسافت را طی کند. این رقم درواقع رکورد جهانی جدیدی برای وسایل نقلیه‌ی هوایی با قابلیت برخاست و فرود عمودی ثبت کرده است.
AutoFlight به‌عنوان یکی از شرکت‌های مطرح چینی سازنده‌ی تاکسی‌های هوایی، ویدویی از ثبت رکورد حرکت ۲۵۰٫۳ کیلومتری هواپیمای برقی خود موسوم به Prosperity 4 به‌ اشتراک گذاشته است.
رکورد قبلی برای طولانی‌ترین پرواز متعلق به EVTOL بود که موفق شد درسال ۲۰۲۱ با یک‌بار شارژ ۲۴۸٫۸ کیلومتر مسافت را طی کند. Prosperity 4 یک وسیله‌ی نقلیه‌‌ مجهز به پنج صندلی است که فقط از انرژی الکتریکی استفاده می‌کند و توانایی حمل دو تن وزن را دارد و حداکثر سرعت آن به ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. این هواپیمای برقی برای برخاستن و فرود به باند فرودگاه نیاز ندارد طبق اعلام AutoFlight نسبت به هلیکوپترهای معمولی صدای کمتر، هزینه‌ی کمتر و امنیت بالاتری دارد.
عمر بار یوهای، رئیس AutoFlight می‌گوید شرکت متبوعش قصد دارد تا سال ۲۰۲۵ گواهینامه‌ی صلاحیت پرواز آژانس ایمنی هوانوردی اتحادیه‌ی اروپا را برای Prosperity 4 دریافت کند. این شرکت چینی سال ۲۰۱۷ تأسیس شده است و ظرفیت تولید هزار هواپیمای بزرگ eVTOL را در هر سال دارد.
به‌نوشته‌ی گیزموچاینا، فعالیت‌های AutoFlight نقطه‌ی عطف بسیار مهمی برای eVTOL محسوب می‌شود؛ صنعتی که هدف آن ایجاد انقلاب در حمل‌ونقل هوایی شهری با هواپیماهای برقی است که امکان برخاست و فرود عمودی را ارائه می‌دهند. این وسایل نقلیه با توانایی پرواز در مسافت‌های طولانی‌تر به‌خصوص در مناطق پرجمعیت که نگرانی‌های زیادی درمورد آلودگی‌های صوتی و هوایی دارند، جایگزینی پایدار برای هلیکوپترهای معمولی خواهند بود.
رکوردشکنی Prosperity 4 در طی کردن مسافت طولانی با یک‌بار شارژ، پتانسیل شرکت‌های چینی را برای رقابت در بازار نوظهور eVTOL نشان می‌دهد؛ صنعتی که درحال‌حاضر تحت سلطه‌ی شرکت‌های آمریکایی است. همان‌طور که AutoFlight به توسعه‌ی هواپیماهای خود و دریافت گواهینامه‌های ایمنی و صلاحیت پرواز در سرتاسر جهان ادامه می‌دهد، احتمال تبدیل شدن آن به یکی از بزرگان صنعت eVTOL وجود دارد. با ورود شرکت‌های جدید به این بازار و توسعه‌ی فناوری‌های پیشرفته‌تر، انتظار می‌رود در آینده شاهد دستاوردهای چشمگیرتری در حوزه‌ی حمل‌ونقل شهری هوایی باشیم.
خانواده ما

source

توسط digitalwebmaster