دیجیاتو
از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.
آمارها از کاهش یک میلیارد دلاری ارزش واردات موبایل نسبت به سال 1400 حکایت دارد؛ کاهشی که بی‌ارتباط با ممنوعیت واردات آیفون 14 نیست.
جهت بهره‌مندی و دسترسی به امکانات ویژه و بخش‌های مختلف در دیجیاتو عضو ویژه دیجیاتو شوید.
رئیس کل گمرک ایران اعلام کرد طی 11 ماه ابتدایی امسال، حدود 2.6 میلیارد دلار موبایل وارد کشور شده است. این رقم افت قابل‌توجهی در مقایسه با سال گذشته دارد، به‌نظر می‌رسد عدم واردات تجاری آیفون 14، افزایش نرخ ارز و کاهش قدرت خرید مردم در این امر بی‌تأثیر نیست.
«محمد رضوانی‌فر» طی نشستی، تازه‌ترین گزارش از وضعیت تجارت خارجی کشور را ارائه کرد. بنابر اعلام وی، طی 11 ماه ابتدایی سال جاری، بالغ بر 17.8 میلیارد دلار کالا به کشور وارد شده که سهم تلفن همراه از آن حدود 4.58 درصد است.
به گفته رئیس کل گمرک، انواع موبایل وارد‌شده به کشور در سال جاری، 2 میلیارد و 600 میلیون دلار ارزش داشته است. او البته به آمارهای تفکیکی براساس نوع برند تلفن‌های همراه وارد‌شده به کشور اشاره‌ای نکرد.
بنابر آمارهای ارائه‌شده از سوی گمرک، سال گذشته بالغ بر 4.1 میلیارد دلار گوشی تلفن همراه وارد کشور شد و در صدر لیست واردات قرار داشت. طی 10 ماه ابتدایی سال 1401 نیز این رقم حدود 3.3 میلیارد دلار بوده است.
این آمار نشان از کاهش بیش از 20‌درصدی ارزش گوشی وارد‌شده به کشور در مقایسه با سال گذشته دارد.
کارشناس ارشد سامانه همتا چندی پیش در گفت‌وگو با مهر اعلام کرد از مجموع 4 میلیارد دلار گوشی وارد‌شده به کشور در سال 1400، حدود 850 میلیون دلار در شش‌ماهه دوم به واردات آیفون 13 اختصاص داشته است.
حال از این سخنان می‌توان نتیجه گرفت با ممنوعیت واردات تجاری آیفون 14، احتمالاً چیزی بالغ بر یک میلیارد دلار از ارزش دلاری واردات گوشی در سال جدید نسبت به سال 1400 کاسته شده است.
گفتنی است که واردات تلفن همراه بالاخص آیفون، طی سال جدید با مشکلات متعددی همراه شده. توقف ثبت سفارش، عدم اختصاص ارز و تغییر کد گروه کالایی و درنهایت تخصیص ارز حاصل از صادرات برای واردات گوشی‌های بالای 600 دلار ازجمله این چالش‌هاست.
برای گفتگو با کاربران ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو سریع‌ترین روش دسترسی به اخبار فناوری، علم و خودرو است. اگر می‌خواهید به‌روز باشید، شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو را دنبال کنید.
مطمئن باشید که هرگز از سمت ما ایمیل‌های مزاحم (اسپم) دریافت نخواهید کرد.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است | دیجیاتو توسط سرورهای قدرتمند پارس پک پشتیبانی می‌شود

source

توسط digitalwebmaster