محققان می گویند یخچال طبیعی سواحل غربی در قطب جنوب که به یخچال روز رستاخیز شهرت دارد با سرعتی بیشتر از تصور دانشمندان در حال ذوب شدن است. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، طبق ادعای دانشمندان یخچال طبیعی Thwaites بر اثر جریان های گرم اقیانوسی ضعیف تر شده و در حال ترک […]
محققان می گویند یخچال طبیعی سواحل غربی در قطب جنوب که به یخچال روز رستاخیز شهرت دارد با سرعتی بیشتر از تصور دانشمندان در حال ذوب شدن است.
به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، طبق ادعای دانشمندان یخچال طبیعی Thwaites بر اثر جریان های گرم اقیانوسی ضعیف تر شده و در حال ترک خوردن و ذوب شدن است.
در این مطالعه از یک ربات کوچک شبیه به لوله به اندازه ۳ متر با نام Icefin استفاده شده است. تحقیقات با کمک این ربات از سال ۲۰۲۰ آغاز سده بود. در آن زمان محققان این ربات را به عمق ۶۰۹.۶ متری عمق این یخچال فرستاده بودند تا از این این نقطه تحقیقات خود را آغاز کنند. زیرا یخ از این قسمت شروع به شناور شدن می کند.
مقاله های منتشر شده در مجله نیچر نشان می دهد داده های ربات از عقب نشینی یخچال از کف اقیانوس حمایت دارد. همچنین این یخچال از پایه در حال نازک شدن است و همین موضوع سرعت ذوب آن را افزایش داده است. این ربات متوجه شد در اثر شکاف های ایجاد شده آب های گرم می توانند به درون آن نفوذ کرده و سرعت ذوب بخش های داخلی را سریع تر کنند.
خط زمینی این یخچال از سال ۱۹۹۰ تاکنون حدود ۱۵ متر به عقب رفته است. بدین ترتیب حدود ۱۲۰ کیلومتر یخ از این منطقه خارج شده است. دانشمندان ادعا میکنند در صورتی که ذوب این یخ با همین سرعت ادامه پیدا کند در آینده باعث افزایش ۴۵ سانتیمتری آب دریا شده و شاهد ایجاد هرج و مرج در جهان خواهیم بود.
پیشنهاد ویژه
خرید بلیط هواپیما فلای تودی
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط digitalwebmaster