دیجیاتو
از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.
بالون معده راهکاری است جهت کاهش وزن که در آن یک یا چند شیء بادکنک مانند به نام بالون درون معده جای می‌گیرند.
بالون معده راهکاری جهت کاهش وزن برای افرادی است که از چاقی رنج می‌برند، از درمان آن با سایر روش‌ها ناامید شده‌اند و در عین حال تمایلی به انجام عمل جراحی نیز ندارند.
اضافه وزن نه تنها یک مسئله از حیث زیبایی، بلکه معضلی است با اثراتی چون تبعیض اجتماعی، مشکلات اقتصادی و هم‌چنین خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها و حتی مرگ.
از طرفی، می‌دانیم که کاهش وزن قابل‌توجه امری به نسبت دشوار است. روش‌های کاهش وزن بدون نیاز به جراحی، به خصوص در سال‌های اخیر، محبوبیت خاصی کسب کرده‌اند. در این میان می‌توان به اسلیو آندوسکوپیک (ESG) و انواع بالون معده اشاره نمود.
بهره‌گیری از بالون معده راهکاری است جهت کاهش وزن بدون نیاز به جراحی که در آن یک یا چند شیء بادکنک مانند به نام بالون درون معده جای می‌گیرند و با اشغال فضای آن سبب کاهش حجم غذای ورودی می‌شوند. به دنبال مصرف کالری کمتر، کاهش وزن رخ می‌دهد. از برجسته‌ترین روش‌های کاهش وزن با بالون معده می‌توان به تغییر ظاهر (ReShape)، اوربرا (Orbera) و اوبالون (Obalon) اشاره نمود.
این روش به نسبت جدید، بدون نیاز به جراحی و مورد تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA)  و روشی کاملاً بی‌خطر است.
بالون تغییر ظاهر معده برای بیمارانی با شاخص توده بدنی (BMI) بین 30 تا 40 طراحی شده است. این روش شامل استفاده از دو بالون متصل به درجه پزشکی است که با محلول نمکی یا سالین (Saline) پر شده‌اند. این دو بالون خالی با استفاده از آندوسکوپ به طور موقت در داخل معده قرار می‌گیرند و پس از جای‌گیری مناسب، با آب نمک پر و باد می‌شوند.
هدف از این روش محدود کردن فضای معده است. بالون‌های باد شده فضای قابل توجهی از داخل شکم را اشغال می‌‌کنند. این بالون‌ها به مدت 6 ماه در داخل معده باقی می‌مانند و پس از این بازه زمانی از آن خارج می‌شوند. این عمل تحت بیهوشی سبک و در طی 20 دقیقه صورت می‌گیرد.
میزان کاهش وزن تا حد زیادی به وزن اولیه و توانایی شما در رعایت یک سبک زندگی سالم بستگی دارد. اکثر بیماران در شش ماه اول پس از انجام عمل بین 10 تا 25 کیلوگرم وزن کم می‌کنند. با پایبندی به یک روال سبک زندگی سالم می‌توانید حدود 10 تا 20 درصد از وزن بدن خود را در 6 ماه اول کاهش دهید.
بالون معده اوربرا یک روش کاهش وزن بدون نیاز به جراحی است و برای افرادی با شاخص توده بدنی (BMI) میان 30 تا 40 مناسب است.
این راهکار شامل قرار دادن یک بالون در معده است تا قسمت بزرگی از معده را پر کند. جای‌گیری این بالون در معده سبب کاهش توأمان میزان غذای ورودی و اشتها می‌شود.
در این روش، لوله نازکی به نام کاتتر، حاوی یک بالون خالی، از گلو به معده راه می‌یابد. سپس، پزشک یک آندوسکوپ متصل به یک دوربین کوچک را از طریق گلو وارد معده می‌کند. دوربین به مانیتوری متصل است که پزشک با آن داخل معده را می‌بیند.
وقتی بالون در جای خود قرار گیرد، پزشک آن را با مایع نمکی یا گاز پر می‌کند. بالون به اندازه یک گریپ فروت بزرگ می‌شود و حجم زیادی از معده را اشغال می‌کند.
به طور معمول، مقدار وزنی که با این روش از دست می‌دهید بستگی به میزان تعهد شما به عادات سبک زندگی سالم از جمله رژیم غذایی سالم و انجام ورزش منظم دارد. علاوه بر این، میزان پیروی از دستورالعمل‌های تیم پزشکی و متخصص تغذیه نیز نقش بسزایی در موفقیت درمان دارد.
به طور معمول، بیماران در عرض شش ماه حدود 10 تا 15 درصد از وزن اضافی بدن خود را از دست می‌دهند.
بالون اوبالون یک روش کاهش وزن بدون نیاز به جراحی است. این روش شامل قرار دادن سه بالون در داخل معده است.
بالون اوبالون از پلاستیک ساخته و در کپسولی فشرده شده است. این کپسول از جنس ژلاتین و کمی بزرگتر از یک قرص ویتامین معمولی است.
پس از نوشیدن آب، کپسول با کاتتر به معده راه می‌یابد.
پزشک با استفاده از سونوگرافی اطمینان می‌یابد که کپسول در معده قرار دارد. سپس، از طریق لوله، کپسول را با گاز می‌کند تا حجم آن افزایش یابد؛ کپسول یک بالون تشکیل می‌دهد و بخش اعظمی از معده را اشغال می‌سازد. اندازه این بالون چیزی در حد یک پرتقال است.
سه بالون، با فواصل زمانی یک ماهه، داخل شکم قرار می‌گیرند. پس از جای‌گیری هر سه بالون، سه ماه دیگر در معده باقی می‌مانند و در نهایت پس از 6 ماه از معده خارج می‌شوند.
مطالعات نشان داده است که بیماران پس از بهره‌گیری از روش بالون معده اوبالون می‌توانند بین 10 تا 30 کیلوگرم وزن کم کنند. بالون اوبالون می تواند به شما کمک کند تا 10 درصد از وزن بدن خود را کاهش دهید.
این دو روش چند تفاوت کلیدی با یکدیگر دارند:
درمان چاقی با جای‌گذاری بالون معده به نسبت روشی زمان‌بر تلقی می‌شود و در نتیجه سازگاری بیمار با سیر درمان و اصلاح سبک زندگی را نیازمند است. لذا، ضروری است پیش از هر اقدامی از تعهدی طولانی‌مدت به درمان اطمینان یابید.
در این راستا، بیمار به یک فوق تخصص جراحی چاقی مراجعه می‌کند و پس از بررسی پیشینه درمانی، از وی آزماش‌های خون گرفته می‌شود. در صورت واجد شرایط بودن درمان با بالون معده، یک برنامه درمان شخصی برای وی تهیه و آزمایش‌های دیگری را تجویز می‌کنند. علاوه بر این، مشاوره با یک متخصص تغذیه نیست توصیه می‌شود.
درمان چاقی با بالن معده برای افرادی بیش از 22 سال سن و شاخص توده بدنی بین 30 تا 40 مناسب است. در صورتی که سابقه جراحی معده، مانند بای‌پس معده ( Bypass Gastric) داشته‌اید یا اضافه وزن به‌شدت بالایی ( شاخص توده بدنی بیش از 40) دارید، بهتر است از این درمان استفاده نکنید.
نتایج احتمالی ممکن است با عوارض معمول یا جدی همراه باشند:
ادرار یا مدفوع به رنگ آبی یا سبز: به طور معمول، بالون با محلول نمکی حاوی رنگ آبی پر می‌شود. در موارد نادری که بالون نشت کند، بلافاصله متوجه تغییر رنگ ادرار و مدفوع خواهید شد. در صورت بروز این اتفاق، به سرعت با اورژانس درمان تماس بگیرید. نشت بالون سبب عبور غذا از روده و انسداد احتمالی آن می‌شود.
برخی از علائم طبیعی ممکن است پس از انجام این روش رخ دهند:
ممکن است بعد از جای‌گیری بالون کمی ناراحتی معده داشته باشید. حالت تهوع و استفراغ در هفت تا ده روز اول پس از استقرار بالون معده بسیار شایع است و تنها به این دلیل است که معده به آن عادت ندارد. پزشک داروهایی را جهت رفع تهوع و استفراغ تجویز می‌کند. در صورتی که ناراحتی معده ادامه یابد یا اگر در هضم مایعات دشواری دارید، به پزشک خود مراجعه کنید.
این مسأله پدیده‌ای رایج و معمولاً مرتبط با کاهش میزان غذا است. فعالیت طبیعی روده می‌تواند بین سه بار در روز تا سه بار در هفته باشد.در صورت ابتلا به یبوست مصرف مایعات و غذاهای فیبردار همانند سبزیجات، میوه‌، جو دوسر، برنج قهوه‌ای و غلات سبوس‌دار را افزایش دهید.
سوزش سر دل و رفلاکس اسید در بیماران بالون معده امری شایع است و برخی از غذاها از جمله قهوه، الکل، غذاهای تند و چرب می‌توانند آن را تشدید سازند.
شیر و محصولات لبنی کم‌چرب ممکن است به بهبود رفلاکس اسید کمک کنند. علاوه بر این، از دراز کشیدن پس از مصرف غذا خودداری کنید. در صورت لزوم، پزشک برای کنترل این عارضه دارو تجویز می‌کند.
باقی ماندن غذا در اطراف پوشش بالون ممکن است منجر به بادگلو یا بوی بد ناشی از آن شود. غذای خود را خوب بجوید و سعی کنید تحرک داشته باشید زیرا این کار از گیر کردن غذا در اطراف بالون جلوگیری می‌کند. جهت شست‌وشوی بالون، 30 دقیقه بعد از غذا یک جرعه آب بنوشید.
احساس نفخ ناشی از بالون امری رایج است و ممکن است تا 6 ماه به طول بیانجامد. هرچند این عارضه موقتی است و با مصرف دارو قابل تسکین است.
در صورت سوراخ شدن مری یا معده در حین وارد کردن بالون معده، ممکن است مقداری درد را تجربه کنید، اگرچه این امر بسیار نادر است. همچنین ممکن است در اثر باد کردن بالون احساس درد یا ناراحتی کنید.
تجربه نشان می‌دهد که روش بالون معده معمولاً منجر به کاهش وزن 9 تا 16 کیلوگرمی در 6 ماه آغازین پس از جایگیری بالون می‌شود.
بله، هواپیماهای تجاری فشار هوای طبیعی خود را حفظ می‌کنند، به این معنی که هیچ مشکلی برای سفر در ارتفاعات بالا با بالون معده وجود ندارد.
پس از مدت کوتاهی می‌توانید ورزش کنید. برای سازگاری با شرایط جدید در طی چند روز ابتدایی بهتر است بدن خود را هیدراته نگه دارید.
عمل اسلیو معده منجر به کاهش وزن چشمگیری می‌شود، اما اگر به دنبال کاهش وزن بین 12 تا 19 کیلوگرم هستید، باید بالون معده را در نظر بگیرید.
برای گفتگو با کاربران ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو سریع‌ترین روش دسترسی به اخبار فناوری، علم و خودرو است. اگر می‌خواهید به‌روز باشید، شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو را دنبال کنید.
مطمئن باشید که هرگز از سمت ما ایمیل‌های مزاحم (اسپم) دریافت نخواهید کرد.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است | دیجیاتو توسط سرورهای قدرتمند پارس پک پشتیبانی می‌شود

source

توسط digitalwebmaster