دیجیاتو
از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.
تهدید مشاغل توسط هوش مصنوعی به یکی از دغدغه‌های جدی کارکنان تبدیل شده است و بسیاری ترس از دست دادن کار خود را دارند.
جهت بهره‌مندی و دسترسی به امکانات ویژه و بخش‌های مختلف در دیجیاتو عضو ویژه دیجیاتو شوید.
هوش مصنوعی و انواع کاربردهای آن در ماه‌های اخیر به سرخط خبرها تبدیل شده است و شرکت‌های مختلفی سعی دارند از این فناوری در حوزه‌های مختلف بهره بگیرند. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که همین مسئله موجب شده است تا ۵۵ درصد کارکنان در ترکیه، خاورمیانه و آفریقا، ترس از دست دادن مشاغل خود به دلیل تهدید هوش مصنوعی و استفاده از ربات‌ها یا سیستم‌های اتوماسیون پیشرفته را داشته باشند.
 اگرچه بسیاری از افراد بیم بیکار شدن و از دست دادن شغل خود به دلیل گسترش استفاده از هوش مصنوعی را دارند؛ اما مطالعه صورت گرفته توسط موسسه کسپرسکی نشان می‌دهد که همه کارکنان چنین نظری ندارند و جنبه‌های مثبتی را هم برای بهره‌گیری از هوش مصنوعی متصور می‌شوند. برای مثال عده زیادی اذعان دارند که این فناوری می‌تواند موجب بهبود سلامت آن‌ها شود.
۶۲ درصد از شرکت‌کنندگان عقیده دارند که ربات‌ها می‌توانند فشار ناشی از کارهای فیزیکی سنگین و خطرناک را از دوش کارگران بردارند و ۵۱ درصد هم می‌گویند ربات‌ها امکان بهبود بهره‌وری در فرایند تولید محصولات و کسب سود بیشتر برای شرکت‌ها را دارند. همچنین ۴۰ درصد از مشارکت‌کنندگان در نظرسنجی می‌گویند که کمک گرفتن از ربات‌ها می‌تواند فرصت استفاده از کارکنان در پست‌های جذاب‌تر و جایگاه‌های دارای درآمد بیشتر را ممکن کند. در نهایت ۳۷ درصد هم اشاره دارند که این فناوری می‌تواند نرخ حوادث در محل کار را کاهش دهد.
نگرانی پیرامون تهدید هوش مصنوعی برای مشاغل پس از انتشار عمومی ChatGPT شدت بیشتری گرفته است؛ اما نباید فراموش کنیم که ربات‌ها در سال‌های اخیر در صنایع مختلفی مشغول به فعالیت بوده‌اند و این پدیده چندان جدید محسوب نمی‌شود. برای مثال شستن خودکار خودروها، تحویل سفارشات، مرتب‌سازی اقلام در انبارها، مونتاژ قطعات و حتی تحویل دارو به بیماران از جمله وظایف محول شده به ربات‌ها هستند.
آسیب‌پذیری‌های امنیتی یکی دیگر از دلایلی است که موجب می‌شود تهدید هوش مصنوعی برای مشاغل کم‌رنگ‌تر شود. برای مثال محققان در کنفرانس بلک هت ۲۰۱۷ نشان دادند که چگونه با هک کردن یک کارواش خودکار می‌توان در عملکرد آن اختلال ایجاد کرد و حتی به خودرو و سرنشینان آن آسیب وارد نمود. به همین دلیل شرکت‌های بزرگ با وجود علاقه فراوان به استفاده از فناوری‌های مبتنی بر هوش مصنوعی، هنوز اطمینان لازم برای اتکای کامل به آن‌ها را کسب نکرده‌اند و تحقیقات بیشتری باید در این حوزه انجام بگیرد. آمار منتشر شده توسط کسپرسکی نشان می‌دهد که ۲۲ درصد از کارکنان، حوادث مرتبط با امنیت سایبری پیرامون ربات‌ها و سیستم‌های خودکار را تجربه کرده‌اند و همین مسئله گواهی بر ادعای مطرح شده است.
برای گفتگو با کاربران ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو سریع‌ترین روش دسترسی به اخبار فناوری، علم و خودرو است. اگر می‌خواهید به‌روز باشید، شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو را دنبال کنید.
مطمئن باشید که هرگز از سمت ما ایمیل‌های مزاحم (اسپم) دریافت نخواهید کرد.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است | دیجیاتو توسط سرورهای قدرتمند پارس پک پشتیبانی می‌شود

source

توسط digitalwebmaster