دیجیاتو
از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.
این ربات که FRIDA نام دارد، براساس درخواست کاربران می‌تواند نقاشی‌های هنری تولید کند.
جهت بهره‌مندی و دسترسی به امکانات ویژه و بخش‌های مختلف در دیجیاتو عضو ویژه دیجیاتو شوید.
پس از اینکه چت‌بات ChatGPT با قابلیت‌های خود تمام دنیا را شگفت‌زده کرد، محققان دانشگاه کارنگی ملون ایالات متحده با کمک هوش مصنوعی رباتی ساخته‌اند که می‌تواند با دریافت پیام‌های متنی ساده، آثار هنری استثنایی را روی یک بوم فیزیکی خلق کند.
ربات دانشمندان که FRIDA نام دارد، می‌تواند با استفاده از عکس، ورودی‌های تولیدشده توسط انسان‌ها یا حتی موسیقی، نقاشی‌های منحصر‌به‌فردی خلق کند. نتیجه نهایی کار این ربات تا حدی شبیه به یک نقاشی اساسی با انگشت است. در ویدیوی زیر می‌توانید نحوه عملکرد این بازوی رباتیک و توانایی‌های آن را مشاهده کنید:
برخلاف ربات‌های مشابه، FRIDA کارهای خود با قلم نقاشی را در لحظه تجزیه‌وتحلیل می‎‌کند و تنظیمات خود را براساس آن شکل می‌دهد. «پیتر شالدنبراند»، دانشجوی پی‌اچ‌دی دانشگاه کارنگی ملون، توضیح می‌دهد:
«FRIDA یک سیستم نقاشی رباتیک است و نه یک هنرمند. FRIDA سیستمی است که یک هنرمند می‌تواند با آن همکاری کند. هنرمند می‌تواند اهدافی را برای آن مشخص کرده و سپس FRIDA آن‌ها را اجرا کند.»
به گفته محققانی که در ساخت ربات هوش مصنوعی FRIDA دخیل بوده‌اند، این ربات می‌تواند هنر خیالی و امپرسیونیستی (براساس برداشت سطحی) ایجاد کند و همچنین از توانایی آن برای بازسازی اشتباهات تعریف کرده‌اند.
«جیم مک‌کان»، یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه از FRIDA به عنوان پروژه‌ای یاد کرده که وجه مشترک خلاقیت انسان و ربات‌ها را بررسی می‌کند. سازندگان FRIDA نیز از این ربات به عنوان ابزاری برای افزایش خلاقیت انسان یاد کرده‌اند و در مقاله تحقیقاتی خود می‌نویسند:
«FRIDA یک ابتکار رباتیک برای ارتقای خلاقیت انسان و نه جایگزینی آن است. این ربات با استفاده از زبان طبیعی یا تصاویر نمونه راه‌های شهودی برای بیان ایده‌های انسان‌ها ارائه می‌کند.»
محققان امیدوارند تا در آینده بتوانند مهارت‌های FRIDA را تقویت کنند و همچنین مهارت‌های مجسمه‌سازی را نیز به آن آموزش دهند.
در چند وقت گذشته پیشرفت‌های بسیار زیادی در زمینه هوش مصنوعی انجام شده و شرکت‌های بزرگ حوزه فناوری درحال رقابت با یکدیگر در این زمینه هستند. همین اتفاق باعث شده بود تا بسیاری از کارمندان نگران این موضوع باشند که هوش مصنوعی در آینده قرار است جایگزین آن‌ها شود.
در مطلبی تحت عنوان «هوش مصنوعی در چه مشاغلی نمی‌تواند جایگزین انسان شود و در چه مواردی می‌تواند؟» بیشتر در این رابطه توضیح داده بودیم.
برای گفتگو با کاربران ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو سریع‌ترین روش دسترسی به اخبار فناوری، علم و خودرو است. اگر می‌خواهید به‌روز باشید، شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو را دنبال کنید.
مطمئن باشید که هرگز از سمت ما ایمیل‌های مزاحم (اسپم) دریافت نخواهید کرد.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است | دیجیاتو توسط سرورهای قدرتمند پارس پک پشتیبانی می‌شود

source

توسط digitalwebmaster