مجازات اعدام برای صدها سال بخشی از سیستم قضایی ایالات متحده بوده است که البته روش ها و قوانین مربوط به استفاده از آن در طول این مدت دستخوش تغییرات زیادی شده است.
با آنکه این مجازات در سطح جهان بسیار بحث برانگیز است، ایالات متحده یکی از معدود کشورهای توسعه یافته است که هنوز در سال ۲۰۲۳ از آن استفاده می‌کند.
در سال ۲۰۲۲، ۱۸ اعدام در ایالات متحده صورت گرفت که کمترین تعداد اعدام در یک سال پیش از سال ۱۹۹۱ است.

روش های اعدام در آمریکا در طول تاریخ از تزریق کشنده – در حال حاضر رایج ترین روش – تا حلق آویز کردن و مرگ با جوخه تیراندازی متفاوت بوده است و در حال حاضر در ۲۴ ایالت این کشور از مجازات اعدام استفاده می‌شود.
تصور می‌شود اولین اعدام ثبت شده در آمریکای شمالی بریتانیا (مستعمره های امپراطوری بریتانیا در قاره آمریکای شمالی) مربوط به کاپیتان جورج کندال (George Kendall) باشد که در سال ۱۶۰۸ در مستعمره جیمزتاون ویرجینیا به اتهام جاسوسی برای اسپانیایی ها توسط جوخه تیراندازی کشته شد.

در طول قرن ۱۸ و ۱۹، مجازات اعدام برای مجازات طیف گسترده ای از جنایات، از جمله قتل، وطن فروشی و حتی دزدی مورد استفاده قرار گرفت. در اوایل تأسیس ایالات متحده، بسیاری از ایالت ها استفاده از مجازات اعدام را تنها به جدی ترین جنایات، مانند قتل و خیانت به کشور محدود می‌کردند.
در قرن بیستم، استفاده از مجازات اعدام شروع به کاهش کرد و چندین ایالت آن را به کلی لغو کردند. تعداد احکام مجازات مرگ و اعدام ها از اواخر دهه ۱۹۹۰ به سرعت کاهش یافته است. ۹۸ اعدام در سال ۱۹۹۹، یکی از بالاترین مجموع اعدام های سالانه در حافظه اخیر بود.

دادگاه عالی ایالات متحده در سال ۱۹۷۲ به طور موقت مجازات اعدام را به حالت تعلیق درآورد و حکم داد که این مجازات به شیوه ای تبعیض آمیز و خودسرانه اعمال می‌شود. با این حال، در سال ۱۹۷۶، مجددا آن را برقرار کرد.
تا سال ۱۹۳۶ در ایالات متحده اعدام ها در ملاء عام انجام می‌شد. آخرین فردی که در ملاء عام اعدام شد، رینی بته آ (Rainey Bethea)، ۲۶ ساله، در ایالت کنتاکی در سال ۱۹۳۶ بود. بته آ پس از تجاوز و کشتن لیشیا ادواردز ۷۰ ساله در ژوئن ۱۹۳۶ مجرم شناخته شد. او که یک جنایتکار شناخته شده بود، به خانه ادواردز نفوذ کرد، او را خفه کرد و به او تجاوز کرد. او چندین شیء قیمتی از جمله جواهرات خانم ادواردز را سرقت کرد اما پس از جا گذاشتن انگشتر خود در محل دستگیر شد.
اعدام او جمعیتی متشکل از ۲۰۰۰۰ نفر را به خود جلب کرد – بسیار بیشتر از حد معمول – زیرا اولین باری بود که یک مامور اعدام زن در آن حضور داشت.
مقامات کنتاکی از سیرک رسانه ای پیرامون این اعدام ناراضی بودند و این جنجال آغازگر روندی بود که در نهایت به اجرای اعدام در ملاء عام پایان داد.
اولین اعدام با صندلی الکتریکی در سال ۱۸۹۰ در نیویورک برای ویلیام کملر (William Kemmler) ۳۰ ساله انجام شد که به جرم قتل همسر قانونی خود، ماتیلدا تیلی زیگلر محکوم شد.
کملر که الکلی بود، فردای روزی که الکل زیادی مصرف کرده بود، تیلی را با تبر به قتل رساند. او ادعا می‌کرد همسرش از او دزدی کرده و با یکی از دوستان کملر نقشه فرار داشت.

اعدام او از سوی برخی غیر‌انسانی خوانده شد و مشکلات متعددی رخ داد، از‌جمله این واقعیت که برای مردن کملر مجبور شدند دو بار به او شوک بدهند. اما از قضا، این صندلی برای اینکه از حلق آویز کردن انسانی‌تر باشد ساخته شده بود.
استفاده از صندلی برقی به عنوان روشی برای اعدام به سرعت به سایر ایالت های ایالات متحده گسترش یافت و تا سال ۱۹۴۹، ۲۶ ایالت از صندلی برقی به عنوان روش ترجیحی خود برای اعدام استفاده کردند.
اولین استفاده از اتاق گاز برای مجازات اعدام در ایالات متحده علیه جی جون (Gee Jon)، یکی از اعضای چینی انجمن جنایی هیپ سینگ تانگ در سانفرانسیسکو صورت گرفت. او در ایالت نوادا به دلیل قتل یکی از اعضای باند رقیب در این ایالت به اعدام محکوم شد.
مقامات ابتدا سعی کردند جان را با پمپ کردن گاز سیانور به سلول زندان در حالی که خواب بود بکشند – اما گاز به بیرون نشت کرد و تلاششان شکست خورد. به همین دلیل محفظه ای ساخته شد که امکان مهر و موم شدن داشت. داخل محفظه، سوژه به یک صندلی که دارای یک سطل اسید سولفوریک بود بسته شده بود.

معولا یک گوشی پزشکی بلند به زندانی چسبانده می‌شود تا پزشک خارج از اتاق بتواند مرگ را اعلام کند. وقتی همه اتاق را ترک کردند، اتاق مهر و موم می‌شود. سپس نگهبان علامتی به مامور اجرای حکم اعدام می‌دهد و او اهرمی را تکان دهد که کریستال‌های سیانید سدیم را درون سطل آزاد می‌کند. این کار باعث یک واکنش شیمیایی می‌شود که گاز سیانید هیدروژن آزاد می‌کند.
به زندانی دستور داده می‌شود که برای سرعت بخشیدن به این روند نفس عمیق بکشد. با این حال، اکثر زندانیان سعی می‌کنند نفس خود را حبس کنند و برخی تقلا می‌کنند.
اولین تزریق کشنده ای که به عنوان مجازات اعدام در ایالات متحده انجام شد در دسامبر ۱۹۸۲ علیه چارلز بروکس (Charles Brooks) در تگزاس بود.
در سال ۱۹۷۶، بروکس و همدستش یک مکانیک را ربوده و به قتل رساندند – و هر دو به اعدام محکوم شدند. همدست بروکس، وودی لودرز، بعدا از این حکم نجات پیدا کرد.
از دهه ۱۸۰۰ یک جنبش لغو اعدام وجود داشته است که خواستار پایان دادن به مجازات اعدام به طور کامل است و در حال حاضر کمپین های رسمی مختلفی برای لابی کردن برای پایان دادن به این مجازات مرگ فعال هستند. استدلال آنها این است که این مجازات یک بازدارنده ناکارآمد است، تاثیر نامتناسبی بر جوامع آسیب پذیر می‌گذارد و از همه مهم‌تر سیستم قضایی هم می‌تواند مستعد خطا باشد.

ورود
اعدام جنایتکاران ضروریست. اما نباید در جلو چشم مردم باشه.
اما اینجا به دلایلی اعدام در ملاعام صورت میگیرد و آن ترساندن مردم از حکومت است، نه جلوگیری از جرم و جنایت
۱۴۰۱ © تمامی حقوق برای وبسایت Rooziato (روزیاتو) محفوظ است.

source

توسط digitalwebmaster